Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zachrání Green Deal svět? Ani omylem, prozrazují tvrdá data.

V srpnu 2021 publikovalo GTK (Geological Survey of Finland) zprávu Posouzení požadované dodatečné kapacity elektrických napájecích systémů na alternativní energii k úplnému nahrazení fosilních paliv. Studie si zaslouží pozornost.

Geological Survey of Finland je respektované evropské centrum pro hodnocení a udržitelné využívání geologických zdrojů. Brizanci zjištěných skutečností v tisícistránkové zprávě tehdy poněkud otupil zuřící Covid.

Finští vědci totiž spočítali, že naše planeta nemá dost surovin (včetně vzácných kovů), abychom dokázali současné fosilní zdroje nahradit těmi obnovitelnými. A to ani do roku 2050, ale pravděpodobně nikdy. Jak na to přišli? Poctivou analýzou, kterou nedělali stejně jako autoři Zelené dohody pro Evropu, ze shora dolů, ale naopak zespoda nahoru. Dřívější odhady, týkající se podmínek přechodu k bezemisní ekonomice řešily, jak velkou kapacitu obnovitelných zdrojů potřebujeme k naplnění Green Dealu. Nezabývaly se tím, jaké množství a kterých konkrétních surovin by bylo potřeba k naplnění bezemisního cíle. A to je to, oč tu běží.

Radikální technologický (a zároveň ekonomický a sociální) switch, kterému se Evropa a nejen ona zavázala, musí být podle autorů Zelené dohody proveden v několika málo desetiletích, aby měla požadovaný efekt. Podle finských vědců to však není možné. „Autoři se domnívají, že tento plán je nereálný“, píší v závěru své studie. „Disponujeme relativně velmi drahou energií, náš finanční sytém je předlužený, nemáme dostatek nerostných surovin a zažíváme bezprecedentní populační růst,“ konstatují.

Věrozvěsti Green Dealu předpokládají, že za této situace dokážeme vyměnit vysoce koncentrovaná fosilní paliva za zdroje hůře dostupné a méně energeticky využitelné. Předpokládají prostě vznik nějakého energetického perpetua mobile, což, jak připomínají Finové, je samozřejmě utopie. 

Jako jeden z mnoha příkladů uvádějí autoři elektromobilitu. Má-li být současný vozový park na planetě do roku 2050 nahrazen elektromobily, pak bude potřeba vyrobit cca 283 milionů tun lithium-iontových baterií. Surovina na jejich výrobu by se musela v naprosté většině nově vytěžit, protože recyklace přichází v úvahu až tehdy, až se budou vysloužilé baterie vracet ve velkém zpět k přepracování.

Předběžné výpočty však ukazují, že celosvětové zásoby, natož celosvětová produkce, nemusí stačit k zajištění potřebného množství baterií,“ píše se ve studii. I pokud by celosvětové zásoby vzácných kovů skutečně pokryly potřeby elektromobility, nesměly by se už používat k ničemu jinému než k výrobě elektromobilních baterií, tedy například ani k výrobě elektroniky, což by znamenalo faktický návrat někam před průmyslovou revoluci. „Tento výsledek naznačuje, že celé současné řešení baterií pro elektromobily bude možná nutné přehodnotit a vyvinout nové, které nebudou tak náročné na minerály,“ tvrdí autoři.

Baterie jsou samozřejmě klíčovým prvkem rovněž pro bezemisní obnovitelné zdroje energií. Nepravidelnost výroby elektřiny ve větrnících či solárech vyžaduje akumulační kapacitu pro její skladování, tedy baterie, protože možnosti stavby dalších přečerpávacích či vodních elektráren schopných ukládat přebytečnou energii jsou omezeny.  Finové proto spočítali konzervativní odhad čtyřtýdenní akumulační rezervy pro solární a větrnou energii tak, aby bylo možné zvládnout zimu na severní polokouli. „Pokud by se tato vyrovnávací paměť elektrické energie dodávala pomocí lithium-iontových baterií, musela by hmotnost těchto baterií dosahovat 2,5 miliardy tun,“ konstatovali. Takové množství však výrazně převyšuje celosvětové zásoby.

Podle vědců z GTK není řešením ani „jádro“. I při ambiciózním (a zřejmě i nerealistickém plánu) na zahájení stavby 25 jaderných elektráren každý rok, by do roku 2050 jaderná energetika pokryla jen zlomek výroby dodávané dnes fosilními zdroji.

Finská geologická služba vlastně na tisícovce stran konstatuje, že Green Deal, tak jak je schválen, odporuje fyzikální zákonům. Studie GTK dokazuje, že k jeho naplnění nemáme dostatek surovin i energie. A jsou to tvrdá data. Ne naivní ideály zelených lunatiků.

Autor: Kateřina Kešnerová | pondělí 16.1.2023 13:14 | karma článku: 36,87 | přečteno: 952x
  • Další články autora

Kateřina Kešnerová

Nerudová chce další společné zadlužení EU

Zastánci zákazu spalovacích motorů tvrdí, že jeho zrušení by napáchalo škody. Co ještě ukázala debata kandidátů do Evropského parlamentu?

28.5.2024 v 8:30 | Karma: 33,59 | Přečteno: 890x | Diskuse| Politika

Kateřina Kešnerová

Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.

26.11.2023 v 18:00 | Karma: 25,92 | Přečteno: 705x | Diskuse| Společnost

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma: 38,04 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma: 30,96 | Přečteno: 744x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Jak Čína předběhla Západ

Brusel oficiálně zahajuje vyšetřování pekingských dotací na elektromobily na jehož konci se očekávají cla na jejich dovoz ve výši kolem 40 %.

18.9.2023 v 11:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 738x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Aktivisté postříkali Stonehenge oranžovou barvou. Déšť to smyje, ujišťují

19. června 2024  15:13

Klimatičtí aktivisté z hnutí Just Stop Oil ve středu posprejovali prehistorický kamenný kruh...

Nic jsem neporušil, hájí se Bek. Podle Fialy se na majáčky musí rozumně

19. června 2024  14:38,  aktualizováno  15:10

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) si není vědom, že by porušil pravidla pro použití majáčku...

Pojišťovny nebudou mít peníze na péči, varují lékaři. Ministerstvo omezení nečeká

19. června 2024  14:50

Zdravotní pojišťovny nebudou mít dostatek peněz na zaplacení zdravotní péče. Řekl to prezident...

Hrozí velmi silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  14:47

Později odpoledne a večer hrozí hlavně na severovýchodě a východě Česka velmi silné bouřky....

  • Počet článků 39
  • Celková karma 33,59
  • Průměrná čtenost 1287x
Slunce, moře a vítr ve vlasech. Klid, pohoda a uvolnění. Sklenka dobrého vína a společnost milých lidí. Děti a rodiče. Víc toho člověk k životu většinou nepotřebuje. A pardon, ještě zdraví.

Seznam rubrik