Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polemika: Neříkáte pravdu pane Niedermayere

Europoslanec Luděk Niedermayer v podcastu Kontext na idnes.cz tvrdí, že Češi na snížení emisí vydělají. Prý profitují už teď skrze zisky z povolenek nebo levnější elektřinu díky obnovitelným zdrojům. Není to pravda.

 

Podle posledního průzkumu agentury STEM se Češi obávají zchudnutí. To se podle Niedermayera může změnit kvůli energetická krizi, kvůli které lidé uvidí, že úspory a obnovitelné zdroje zároveň pomáhají s vysokými účty.

Vůbec se nedivím, že to Nidermayer pod článkem v diskusi neuvěřitelně schytal. Odkaz zde.

„Ten člověk snad žije v nějaké paralelní realitě, to snad není ani možné. Co tvrzení, to přesný opak skutečnosti,“ napsal třeba Josef Vomáčka.

„Pan europoslanec je hlava... Levná energie z obnovitelných zdrojů? To jako myslí těch ani ne 5% elektřiny z fotovoltaických panelů a větrných elektráren, za které Češi zaplatí během 20 let lehce přes bilion korun? Právě že Češi na tu malou domů pro solární a větrné barony, co tu protlačili Zelení, asi do smrti nezapomenou. Pro správně fungující elektrickou síť jsou potřeba stabilní zdroje což panely ani turbíny nejsou však proto v Německu stavěli paroplynové elektrárny, aby to vyrovnali. Pokud bychom investovali stejné množství peněz, co jsme spláchly v obnovitelných zdrojích, měli jsme tu další 2-3 jaderné elektrárny a na dalších 40 let pokoj a byli bychom 100% bez emisní,“ reagoval zase Petr Pažout.

Problém Niedermayera je, že svá tvrzení nedokládá žádnými čísly. Ani nemůže, protože kdyby čísla ukázal, svá slova by naopak jednoznačně popřel.

U nás se stavěly solární elektrárny, když tekly štědré dotace. Jakmile byl solární tunel zasypán, nestavěl tady nikdo prakticky nic. A to i přesto, že elektřina z obnovitelných zdrojů má přednostní vstup do sítě, to i přesto, že například solární elektrárna nemusí kupovat žádné uhlí, plyn ani jaderné palivo, to i přesto, že nepotřebuje prakticky žádné zaměstnance. Stejně je nikdo nestavěl.

V Německu postavili v rámci své Energiewende spoustu gigawatt ve větrných a solárních elektrárnách. Dnes už mají výkon oproti konvenčním zdrojům téměř dvojnásobný. Stálo je to obrovskou sumu peněz. Nejen zdroje samotné, ale hlavně nutná výstavba přenosových sítí, náklady na vyrovnávání sítí apod. A výsledek? Mají Němci levnou elektřinu? Nemají. A hlavně mají jí z obnovitelných zdrojů dostatek? No samozřejmě, že nemají. OZE totiž vyrábějí pouze tehdy, když počasí dovolí. A to mají Němci obrovskou výhodu, že mají spoustu větrníků v severním moři, kde opravdu fouká. My žádné moře nemáme. Slunce zde svítí jen občas. Zhruba od listopadu do března vyrábějí OZE skutečně málo. Ovšem elektřinu a teplo potřebujeme samozřejmě i v zimě, teplo především.

Proto je nutné OZE vykrývat. Tedy mít připraveny buď uhelné, jaderné nebo plynové elektrárny. Proto teď Němci zoufale spouštějí už vypnuté uhelné elektrárny, dokonce kvůli další těžbě zbourají vesnici. Proto se zoufale brání zastropování cen plynu. Proto se po mnoha tahanicích museli rozhodnout zachovat provoz zbývajících jaderných elektráren. To všechno je stojí další nepředstavitelné peníze. A stejně se bojí zimy.

Pan Niedermayer nemluví pravdu. Tu by mluvil, kdyby říkal, že je třeba snižovat emise kvůli ochraně klimatu/životního prostředí. Ale, i to zkrátka musíme zaplatit.

On ale tvrdí naprostý opak, že na tom dokonce vyděláme. To bohužel pravda není. Stačí se podívat mimo Evropskou unii. Do Ameriky, do Asie. Tam se sice také hlasí k ochraně klimatu, ale ani zdaleka se snižováním emisí tak nespěchají. Vědí totiž moc dobře, že by je to ekonomicky poškodilo.

Autor: Kateřina Kešnerová | čtvrtek 20.10.2022 11:09 | karma článku: 37,25 | přečteno: 1108x
  • Další články autora

Kateřina Kešnerová

Nerudová chce další společné zadlužení EU

Zastánci zákazu spalovacích motorů tvrdí, že jeho zrušení by napáchalo škody. Co ještě ukázala debata kandidátů do Evropského parlamentu?

28.5.2024 v 8:30 | Karma: 33,59 | Přečteno: 890x | Diskuse| Politika

Kateřina Kešnerová

Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.

26.11.2023 v 18:00 | Karma: 25,92 | Přečteno: 705x | Diskuse| Společnost

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma: 38,07 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma: 30,96 | Přečteno: 744x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Jak Čína předběhla Západ

Brusel oficiálně zahajuje vyšetřování pekingských dotací na elektromobily na jehož konci se očekávají cla na jejich dovoz ve výši kolem 40 %.

18.9.2023 v 11:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 738x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 33,59
  • Průměrná čtenost 1287x
Slunce, moře a vítr ve vlasech. Klid, pohoda a uvolnění. Sklenka dobrého vína a společnost milých lidí. Děti a rodiče. Víc toho člověk k životu většinou nepotřebuje. A pardon, ještě zdraví.

Seznam rubrik