Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pochválí Greta zeleného německého ministra?

Německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck odmítá prodloužit životnost posledních tří německých jaderných elektráren. Jádro podle něj není nejlevnější ani nejbezpečnější pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti.

Nebude se na něj Greta zlobit?

Od Habecka ani německých zelených obecně není odmítavý postoj k jádru žádnou novinkou ani veletočem. Přesto je to však velmi zajímavé, a to hned ze dvou důvodů.

Tím prvním je současná energetická krize, kdy ceny elektřiny a plynu dosahují takové výše, že se nám všem protáčejí panenky. Aby toho nebylo málo, tak se všichni, a Němci zvlášť, bojíme, že plynu i elektřiny nebude dost. Z různých částí Evropy i Česka přicházejí všelijaké zprávy o plánech či nařízeních na snižování teploty v domácnostech, omezování průmyslu, osvětlení budov či navlékání svetrů. Je sice ještě léto, kdy nás sužují vedra, ale už teď se bojíme zimy.

A tak se vlády snaží všelijak elektřinu, plyn a teplo zajistit. Budují se terminály na zkapalněný plyn, který se bude vozit z různých koutů světa, v některých zemích včetně Německa se diskutuje o zrušení zákazu tzv. frakování, což je kontroverzní a velmi neekologická metoda těžby tzv. břidlicového plynu, znovu se spouštějí už zavřené uhelné elektrárny, i uhlí se ve velkém na obřích lodích převáží různě po světě, lidé ve velkém nakupují kamna na dřevo atd. atd.

Jedním z témat je i prodloužení životnosti posledních tří německých jaderných elektráren. Zelený Habeck to odmítá, naopak souhlasí s dočasným využíváním uhlí.

To samozřejmě působí velmi zvláštně. Jednak proto, že jde o zeleného politika, ale hlavně kvůli tomu, jakou energetickou politiku razila Evropa v čele s Německem v posledních letech. Všechno se totiž podřizovalo jediné věci, a sice dekarbonizaci tedy snižování emisí CO2. Právě uhlí bylo postaveno do role největšího nepřítele. Tak zběsile se dekarbonizovalo, až se úplně zapomnělo na energetickou bezpečnost a zajištění přijatelných cen. A všechno to nahrálo Putinovi, který teď při udílení rozkazů na bombardování Ukrajiny točí plynovým kohoutem. A Evropa se bojí zimy.

Je příznačné, že když Habeck odůvodňuje svůj odmítavý postoj k prodloužení jádra, na dekarbonizaci si ani nevzpomene. Naopak mluví o tom, že jádro není nejlevnější ani nejbezpečnější technologie. Tedy přesně o tom, co se léta v energetické politice nebralo téměř vůbec v potaz. Konkrétně v Německu už investovali do transformace energetiky neskutečné množství peněz. S cílem dekarbonizace. Jenže evidentně špatně, protože emise se jim příliš snižovat nedaří. Naopak Němci přišli o energetickou bezpečnost a stali se rukojmími Putinova Ruska.

Habeck teď hledá cestu ven. Paradoxně si chce raději pomoci uhlím, než jádrem. Greta ho asi nepochválí, spíš mu vynadá. Ale pro normální lidi to může být naopak dobrá zpráva. Vypadá to totiž, že Němci po letech zelené zaslepenosti otevřeli oči a možná se začnou chovat rozumněji. Mají spoustu obnovitelných zdrojů. Ty jsou sice nestabilní, závislé na počasí, ale v dobrých podmínkách dokážou vyrobit hodně energie. Zatím ještě nejsou technologie na její ukládání na horší časy, ale Němci už investovali hodně peněz do vodíku. Třeba jim to vyjde. Propady výroby OZE potřebují vykrývat. Chtěli to dělat ruským plynem. Jenomže to byla obří, doslova fatální chyba.

Je nutné ji napravit. Ale to už Němci musejí udělat správně. Musejí zajistit co nejlevnější a zároveň bezpečné dodávky. K tomu potřebují optimální energetický mix. Proto si konečně začali dělat analýzy. Uvidíme, co jim vyjde. Jen je škoda, že si je nedělali už před několika lety. Nemuselo to do současné hrozné situace vůbec dojít. Ale jak se říká, lepší pozdě, než nikdy.

Autor: Kateřina Kešnerová | pondělí 22.8.2022 9:03 | karma článku: 17,76 | přečteno: 555x
  • Další články autora

Kateřina Kešnerová

Nerudová chce další společné zadlužení EU

Zastánci zákazu spalovacích motorů tvrdí, že jeho zrušení by napáchalo škody. Co ještě ukázala debata kandidátů do Evropského parlamentu?

28.5.2024 v 8:30 | Karma: 33,54 | Přečteno: 888x | Diskuse| Politika

Kateřina Kešnerová

Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.

26.11.2023 v 18:00 | Karma: 25,92 | Přečteno: 705x | Diskuse| Společnost

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma: 38,04 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma: 30,89 | Přečteno: 743x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Jak Čína předběhla Západ

Brusel oficiálně zahajuje vyšetřování pekingských dotací na elektromobily na jehož konci se očekávají cla na jejich dovoz ve výši kolem 40 %.

18.9.2023 v 11:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 738x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Digitální dovednosti lidí mohou posílit sociální pracovníci, pomůže jim příručka

15. června 2024  10:11

Návod k bezpečnějšímu používání internetu či k elektronickému podávání žádostí o dávky obsahuje...

Ukrajina bojuje i sama se sebou, říká válečná reportérka Darja Stomatová

15. června 2024  9:58

Vysíláme „Na Ukrajině se bojíte o svůj život téměř neustále, ale snažíte se to upozaďovat“, říká v...

Umělá inteligence ohrožuje životní prostředí, míní experti. Někteří věří v přínos

15. června 2024  9:29

Umělá inteligence (AI) může představovat vážnou hrozbu pro životní prostředí kvůli své energetické...

Při požáru bytovky v Praze 9 hasiči evakuovali přes sedmdesát lidí

15. června 2024  9:26

K požáru bytu v ulici Pod Harfou v pražských Vysočanech spěchali krátce před čtvrtou hodinou ranní...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 33,54
  • Průměrná čtenost 1287x
Slunce, moře a vítr ve vlasech. Klid, pohoda a uvolnění. Sklenka dobrého vína a společnost milých lidí. Děti a rodiče. Víc toho člověk k životu většinou nepotřebuje. A pardon, ještě zdraví.

Seznam rubrik