Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pětadvacátý ministr?

Dnes odpoledne bude uveden do funkce již dvacátý pátý ministr zdravotnictví České republiky od listopadu 1989. Je to úspěch nebo prohra?

Prvním ministrem zdravotnictví ve svobodné zemi byl od 27. listopadu 1989 pan profesor Kelner. Od té doby uplynulo 11 454 dnů a máme tady ministra pětadvacátého. Průměrná délka vládnutí jednoho ministra tak činí 477 a čtvrt dne. Jen za dobu 1 211 dní vládnutí Andreje Babiše se stihli v této funkci vystřídat tři ministři. Nejdéle vládl Adam Vojtěch 1 013 dní, pan Blatný „pěkných“ 160 dní a trojici uzavírá pan Dr. Prymula s 38 dny ministrování.

O čem to svědčí? Řekl bych že o tom, že ministerstvo zdravotnictví není tím orgánem, který by naše zdravotnictví řídil, i když ve vládě za chod zdravotnictví odpovídá. Jako vždy je dobré podívat se „jak to dělali dřív“.

V dobách socialismu existovalo ministerstvo zdravotnictví také, ale bylo jen autorem zdravotnických zákonů a vyhlášek a zdravotnictví řídilo spíše metodicky a odborně, existovaly funkce tzv. „hlavních odborníků“ pro jednotlivé obory apod. Ta opravdu řídící funkce byla vykonávána na územním principu a byla svěřena Národním výborům a jimi zřizovaných Ústavů národního zdraví, a to buď okresních nebo krajských, v Praze obvodních, které řídil ÚNZ národního výboru hl. m. Prahy. Vše zastřešoval ředitel odboru zdravotnictví daného národního výboru. Tyto ústavy měly funkci nejen řídící a kontrolní, ale šly přes ně i peníze na zdravotnictví. Tento, a rozhodně neříkám že lepší nebo horší, systém byl zaběhnutý a fungoval mnoho let.

Od listopadu se začal měnit, hlavní úlohu získalo ministerstvo zdravotnictví, které na ni nebylo zvyklé. Úloha financování zdravotnictví přešla na zdravotní pojišťovny, jednu státní a několik soukromých, což bylo v pořádku. Pak se ale někdo zalekl své troufalosti a násilně omezil přirozenou konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami, což rozhodně nebylo dobré. Ministerstvo neřešilo nové problémy, jako např. financování fakultních nemocnic. V době socialismu šli všechny peníze do státního rozpočtu a odtud se rozdělovaly více méně dle potřeby. Fakultní nemocnice sloužily a slouží také výchově lékařů, především klinické výuce a ta něco stojí. Každý lékař vám potvrdí, že má-li se při léčbě pacienta věnovat i výuce mediků, trvá to výrazně déle a tím je léčba dražší. Jiným příkladem ukázkové funkce ministerstva zdravotnictví byl „přechod“ na výhradně vysokoškolsky vzdělané sestry. Katastrofa, ze které se bude zdravotnictví vzpamatovávat ještě dlouho.

A pak se příroda rozhodla, že nám ukáže svou moc a poslala na nás malinký virus SARS-CoV-2, a ten zahýbal celým světem. Naše ministerstvo rychle našlo řešení – nasaďte roušky! Roušky nebyly, tak je lidé šili – vždyť velmi účinně chrání. Pak se přišlo na to, že nechrání – ono se to vědělo již dřív ale chirurgické roušky stát ve svých zásobách neměl, a když nějaké přišly tak se zakázalo nosit roušky hadrové. Pak se někde sehnaly respirátory třídy 2, tak se mohlo zveřejnit, že chirurgické roušky nechrání a nařídit nošení respirátorů, i když lékařům bylo od počátku jasné, že lidi ochrání jen očkování. A pan premiér zabodoval, objednal na dvanáct milionů dávek. Záhy se ukázalo, že ta objednávka nebyla až tak dokonalá, vakcíny nebylo čím nahradit, tak se dnes pokračuje v náhradách ministrů.

Málokdo rozumný věří tomu, že to pomůže, rozhodně to nikoho nevyléčí. Hejtmani začínají požadovat přenesení kompetencí na kraje. Lékaři se osmělují s kritikou pomalého očkování, které hrozí vznikem nových mutací. Evropská unie ukazuje svoji zbytečnost. Nedokáže ani tak jednoduchou věc, jako donutit evropské závody farmaceutických firem, aby po dobu potřeby dodávaly vakcíny pouze na evropský trh. Začíná se výrazně projevovat zákaz léčby „neakutních“ pacientů. Pravdou zůstává jen stará jistota, že přežijí jen nejsilnější. To je možná z hlediska biologie druhu správné, ale lidstvo v dnešní době nepotřebuje jen jedince silné fyzicky, ale i duševně. A takové potřebuje především naše zdravotnictví.

Autor: Ivan Kazimour | středa 7.4.2021 11:55 | karma článku: 18,00 | přečteno: 565x
  • Další články autora

Ivan Kazimour

Výročí

V těchto dnech si připomínáme 25. výročí od dne, kdy byla Česká republika přijata do Severoatlantického paktu, tedy NATO. Neměli bychom ale zapomenout na 30. výročí podepsání tzv. Budapešťského m

13.3.2024 v 0:30 | Karma: 10,79 | Přečteno: 194x | Diskuse| Politika

Ivan Kazimour

Zavedení vojenské služby

V současné době se v souvislosti s možným rozšířením ukrajinského válečného konfliktu na území východní Evropy stále častěji mluví o možnosti znovuzavedení povinné vojenské služby. Je to potřeba a je to reálné?

26.2.2024 v 14:07 | Karma: 14,00 | Přečteno: 496x | Diskuse| Společnost

Ivan Kazimour

Dovolená v Albánii

Rozhodli jsme se s manželkou strávit část letošní dovolené v Albánii, o které CK tvrdí, že je to hit posledních let.

13.9.2023 v 10:21 | Karma: 22,24 | Přečteno: 962x | Diskuse| Cestování

Ivan Kazimour

Generál Pavel

Osoba generála Pavla mne zaujala již v r. 2019, kdy jsem četl knihu Vladimíra Mertlíka V první linii. Když se pak později objevily zprávy o jeho možné kandidatuře na funkci prezidenta republiky, uvítal jsem to.

21.3.2023 v 14:17 | Karma: 11,82 | Přečteno: 636x | Diskuse| Politika

Ivan Kazimour

Co s dětským lékařstvím?

V poslední době se ukazuje rozpor mezi oficiálním stanoviskem, že české lékařství je na špičkové úrovni a mezi jeho dostupností. Nejsou léky, čeká se na lékařské zákroky, nejsou zdravotní sestry, je málo lékařů.

27.12.2022 v 1:18 | Karma: 13,53 | Přečteno: 381x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Politolog: Dělníci opustili levici a míří k populistické tyranii většiny

2. května 2024

Vysíláme Letošní evropské volby by mohly překreslit politickou mapu starého kontinentu. Posilují totiž...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  9:52

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 12,40
  • Průměrná čtenost 595x
Dlouhou část života se zabývám historií. Píšu proto, protože mne to baví, vydělat se tím nedá a snad ani nechci. Jako elektronické knihy jsem vydal velmi obsáhlou práci „Průvodce dějinami zdravotnictví“, http://www.jine-knihy.cz/kniha/pruvodce-dejinami-zdravotnictvi o které si troufám tvrdit, že je nejobsažnější u nás a potom studii „Edvard Beneš bez adorace“ https://www.kosmas.cz/knihy/205623/edvard-benes-bez-adorace/ mapující život našeho druhého prezidenta v kontextu doby za využití vzpomínek jeho vrstevníků.

Seznam rubrik