Může jít občan na vycházku v dešti?

Vyjít ven v dešti je svobodné rozhodnutí každého občana, svoboda tohoto typu je u nás zaručena ústavou. Pro občana-spotřebitele však může být tento romantický zážitek zakončen nemilým překvapením.

Blíží se zima a někteří z nás dostali ten nápad, že si zakoupí pro nadcházející období, v němž lze očekávat sníh, led nebo břečku, novou obuv. Obchodníci jsou na zimní sezónu plně připraveni. Ve výkladech lze spatřit stovky nebo tisíce různých bot – kotníkové či vysoké, s kožíškem i bez, z kůže pravé i umělé, na zip nebo šněrování a to vše ve variantě pánské i dámské. Stačí si jen vybrat. I já jsem si vybrala. Dámské kozačky s drsnou podrážkou a kožíškem uvnitř.

Pro jistotu jsem se zeptala prodavačky, jednalo se o renomovaný obchod, zda mnou vybrané boty jsou určeny na nošení venku.  Dozvěděla jsem se, že ano.

Někomu může přijít moje otázka hloupá nebo zbytečná. Ovšem pamatovala jsem si jeden TV pořad, kde poukazovali na obchodní trik s tzv. módní obuví.  Existuje totiž technická norma, ve které se můžeme dočíst, že „Módní obuv je určena pro krátkodobé nošení v nenáročných podmínkách, např. v místnostech nebo dopravních prostředcích“. Jinými slovy – jde o bačkory, které vypadají jako venkovní boty. Pokud se zničí při nošení venku, nelze je reklamovat, protože zákazník nedodržel pokyny uvedené v návodu k používání. Tak proto jsem se ptala.

Zeptat se nestačí

S velkou radostí jsem si nové boty vzala druhý den do práce. Přesněji řečeno šla jasem v nich nějaký čas venku a ponechala si je na noze jistý čas i uvnitř budovy. A jak to dopadlo?  Po jejich vyzutí jsem měla od kolen až ke kotníkům nahnědo obarvené nohavice původně světlých kalhot, které jsem měla zastrčené dovnitř.

Jdu je vrátit, napadlo mě okamžitě a pátrala po originální krabici. Až při ukládání bot dovnitř krabice jsem objevila na jejím dně dva papírky. Na prvním malém papírku jsem našla tento text: „Upozornění - Tmavá stélka uvnitř obuvi může mírně barvit. Toto se nepovažuje za vadu obuvi.“  Jinými slovy – milý zákazníku tohle reklamovat nelze.

Ve vycházkové obuvi můžete vycházet z kanceláře do kantýny

Zatímco první papírek byl naštvávací, ten druhý byl navíc ještě poučný. Dozvěděla jsem se, že jsem si zakoupila tzv. vycházkovou obuv.  Což by bylo v pořádku, konec konců mi i prodavačka potvrdila, že v nich můžu „normálně“ chodit venku. Na co jsem se ovšem prodavačky při nákupu nezeptala, bylo, zda mohu v té obuvi chodit venku i v zimě. A protože jsem se nezeptala, tak až příliš pozdě, až z tohoto papírku jsem se dozvěděla, že „Vycházková obuv je určena pro nošení po místních komunikacích nebo v místnostech. Nejnižší teplota použitelnosti je -5 stupňů C.“ Jinými slovy – milý zákazníku, pokud bude v zimě větší mráz, budou ti v těchto botách mrznout prsty a pokud mráz nebude, ale bude třeba pršet, tak do nich nateče. V dešti se totiž s vycházkami nepočítá.

Teče nám do bot a zvykáme si, že to je standard

Nakonec jsem se rozesmála. Ano, byla moje chyba, že jsem automaticky předpokládala, že když si koupím na prahu zimní sezóny kozačky s kožíškem a drsnou podrážkou, že jsou určené k nošení v zimě, tedy v mrazu, sněhu, na ledu i při oblevě. Pořád sbíráme nové zkušenosti. Příště je třeba si boty nejen vyzkoušet, ale hlavně prohrabat krabici, najít ukrytá oznámení a prověřit si, k čemu je vlastně kupovaná obuv určena, zda si kupuji boty, nebo jen jejich atrapu.

Ti, kteří si chtějí koupit opravdové zimní boty vhodné pro pravou českou zimu, musí vyhledat tzv. „zimní obuv“, která je dle definice v technické normě „určená k nošení v chladném prostředí do teploty -20 stupňů C.“ Co však dělat, když během dne sníh roztaje a na ulicích bude břečka? Za těchto klimatických podmínek je potřebné obout tzv. obuv odolnou proti vodě.  O té totiž norma praví, že „Její konstrukce, provedení a použité materiály mohou po určitou dobu zamezit proniknutí vody dovnitř obuvi.“

Přeji hodně zábavy při výběru i nošení té správné obuvi.

Autor: Kateřina Trnková | neděle 2.12.2012 23:11 | karma článku: 27,02 | přečteno: 1955x