Lucii Bílé se narodil synovec Karel. Chvála separaci!

Zpěvačce Lucii Bílé se prvního září 2015 narodil překrásný synoveček Karel. Radostná novina, kterou se pyšná teta Lucie jala zveřejnit na svém facebookovém profilu. Přiložená fotka čerstvě narozeného, plačícího, od matky

separovaného novorozence ovšem již tak radostná není.

Během dvou dní olajkovalo fotku plačícího malého Káji více než padesát tisíc lidí. Nad tím, co z fotky vyzařuje, se nikdo ani nepozastaví. Fotky plačících, separovaných novorozenců jsou spolu s radostnou zprávou o narození dítěte na sociálních sítích zveřejňovány běžně. Přijali jsme pláč a separaci novorozence jako normu a lidé, kterým se nad takovou fotkou sevře srdce, jsou označování za přecitlivělé či přehánějící.

V komentářích se objevují názory posilující mýty, že pláč posiluje plíce a že pokud dítě po porodu pláče, je to jen znamením toho, že se má čile k světu. Mnozí ještě nezaznamenali, že tyto mýty byly dávno vyvráceny. Ne, pláč neposiluje plíce a řvoucí novorozenec nepláče jen tak. Je nutné vědět, že děti, které jsou po porodu separované od matky, zažívají stres a utrpení. Že separace zvyšuje riziko potíží s kojením. A že děti ponechané matce jednoduše lépe prospívají.

Není účelem tohoto článku nějak hanit Lucii Bílou, kterou mám jako zpěvačku i osobnost moc ráda. Účelem je poukázat na to, co je a není normální a prospěšné. Chtějme pro sebe i své děti to nejlepší od začátku – od jejich příchodu na tento svět! Nebojme se chtít to, na co máme výsostné právo – být od první chvíle se svým dítětem. Dítě a matka patří k sobě. Zkuste odebrat právě narozené lvíče jeho matce. Patrně tak ohrozíte sami sebe. Zvířecí instinkt neošálíte. Lidský bohužel ano.

Žena, která porodí své dítě a čeká, až jí ho přinesou, možná cítí úzkost a strach, ve skrytu duše touží mít u sebe dítě hned, ale protože věří, že je nutné jej nejprve, v ústraní od ní samotné ošetřit, čeká. A dítě obvykle pláče. Jak by také ne, když se konečně dostalo na svět a místo náruče své mámy se ocitá v cizích rukou? Každá vteřina bez matky je naplněna strachem. Je smutné, jsou-li zdraví novorozenci odnášeni od matky pod záminkou ošetření, které lze udělat i na těle matky. Jsou-li odnášeni do inkubátoru, přestože je vědecky dokázáno, že tělo matky dokáže dítěti poskytnout stejný tepelný komfort. Až dvě třetiny žen zažívají v našich porodnicích separaci. Mnohé z nich musí o kontakt se svým dítětem doslova bojovat (Zdroj: http://blog.aktualne.cz/blogy/jana-mihovicova.php?itemid=18237).

Skutečně je nepřerušovaný kontakt dítěte a matky tělo na tělo (tzv. bonding) krátce po porodu tak důležitý? Ano. Je vědecky prokázáno, že bonding podporuje úspěšné a dlouhodobé kojení, přispívá k bezproblémovému odloučení placenty a zavinutí dělohy, napomáhá správnému dýchání dítěte, přirozeně zahřívá tělíčko dítěte (tedy, jak už bylo řečeno, plní funkci přirozeného inkubátoru), posiluje sebevědomí matky a pevnou vazbu mezi matkou a dítětem v důsledku neopakovatelně vysoké dávky oxytocinu, tzv. hormonu lásky, kterým je v prvních cca dvou hodinách tělo matky zaplaveno. Přispívá také k rychlému zotavení matky i dítěte a podporuje správný vývoj mozku dítěte.

Nicméně, věda nevěda, proč nám nestačí pouhý pohled na fotografii plačícího, separovaného novorozence, abychom cítili, že něco není v pořádku?

Prosím porovnejte níže přiložené fotky separovaných, právě narozených dětí, s fotografiemi novorozenců neseparovaných, ponechaných na hrudi matky. Prosím chtějme se kochat fotkami dětí pokojně spočívajících na matce! Neignorujme škodlivost separace a podporujme to, co je pro každé právě narozené dítě nejpřirozenější - být se svou matkou. Pro nás možná banalita, pro malého človíčka nekonečné okamžiky plné stresu.

Separovaní novorozenci a novorozenci na těle matky

 

Kéž je první setkání dětí s tímto světem laskavý a napomáhající pozvolné, nenásilné adaptaci. Lásku a otevřená srdce nám všem!

Karla

 

Chcete-li si o přínosech nepřerušovaného kontaktu matky s dítětem a škodlivosti separace přečíst více, doporučuji tyto články:

http://blog.aktualne.cz/blogy/jana-mihovicova.php?itemid=18237

http://www.prirozeny-porod.eu/separace-stresuje-dite/

http://www.evalabusova.cz/rozhovory/m_mrowetz3.php

http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/17.pdf

K mýtu, že pláč posiluje plíce: http://www.prosimspinkej.cz/tri-myty-o-placi-miminek/

 

Velmi děkuji všem ochotným ženám za fotografie miminek a svolení k jejich zveřejnění.

Foto z perexu: www.bondtriko.cz (Bondtriko by Lada Vyvialová, realizace podpory rané vazby doporučované klinickou psycholožkou Michaelou Mrowetz.)

Autor: Karla Miková | středa 2.9.2015 16:19 | karma článku: 26,49 | přečteno: 6833x