Lesany, domarodky a alternativní matky jako novodobé čarodějnice

Nejdříve trochu teorie. Lesana je hanlivý výraz pro ženy, které rodí zásadně mimo porodnici, tedy doma nebo v přírodě (tzv. pod smrčkem), nosí děti v šátcích a vyznávají ve všech směrech přirozenost. Alternativní matky odmítají

u porodu porodu tišící látky, chtějí si zvolit vlastní porodní polohu, mít dítě co nejvíce u sebe. Na rozdíl od lesan ale může jít o jinak zcela moderní ženy. A domarodky, to jsou samozřejmě ženy rodící doma.

Pro všechny je společné jediné - touha porodit tak, jak to vymyslela příroda sama. Podobně jako kdysi čarodějnice znaly léčivou sílu bylin a věřily vlastnímu tělu a byly za to upalovány, znají tyto ženy zákony přírody (a v tomto případě též psychiky) a věří vlastnímu tělu a tedy i ve svou schopnost porodit dítě a jsou pro společnost tímtéž co červený hadr pro býka.

Podívejme se na nejčastější argumenty vysvětlující, proč jsou tyto ženy společností vnímány veskrze negativně. (Případným stálejším čtenářům se omlouvám za opakování již řečeného, ale pro vysvětlení nelze jinak.)

Upřednostňování vlastního pohodlí před zdravím dítěte

Tento pohled na „novodobé čarodějnice“ je způsoben nepochopením podstaty porodu. „Pohodlí“ matky u porodu úzce souvisí s jeho hladkým průběhem. Tímto pohodlím jsou myšleny podmínky přirozené pro porod (pocit bezpečí, ticho, přítmí, možnost pohybovat se v průběhu porodu, jíst či pít, možnost zvolit si také vlastní polohu pro všechny doby porodní). Jakmile se žena necítí bezpečně a je z ponoření se do sebe vyrušována, je pozastaveno vyplavování dokonalého koktejlu hormonů a porodní proces již neběží, jak má, čímž vyvstává riziko komplikací. Porod kočírující hormon oxytocin je tzv. plachý hormon, potřebuje pro své vyplavování intimní podmínky. V českých porodnicích bohužel stále převažují pro porod podmínky spíše nepřirozené než-li přirozené (viz článek Bohové musejí být šílení aneb co Vám porodník neřekne).

Nemoderní odmítání tišení bolesti a urychlování porodu

Moderní medicína má pro rodičku spoustu metod farmakologického způsobu tišení bolesti při porodu – žádná z nich však není příznivá pro dítě, mnohdy také negativně ovlivňuje samotný proces porodu. Tzv. lesany, domarodky a alternativní ženy si přejí raději rodit takovým způsobem, aby potřeba tišení bolesti pokud možno vůbec nevyvstala. A jak už jsem psala zde, instinktem vedený porod nemusí být tak bolestivým, jak je nám všeobecně známo. Taktéž snaha urychlovat porod vede k nadbytečným zásahům, které rapidně zvyšují riziko komplikací.

Nezodpovědnost rodičky

Co je vlastně zodpovědnost? Pokud bychom hledali definici, jedná se o pojem označující ručení určité osoby za nějakou věc či jednání. Tedy v tomto případě ručení rodičky za nekomplikovaný průběh porodu a zdraví dítěte i zdraví svého. Samozřejmě, výraz ručit je v případě porodu příliš silný, vhodnější by byl „co nejvíce příznivě ovlivnit“. Jakmile rodíte v porodnici, s úmyslem, že už se o vás nějak postarají, v podstatě předáváte tuto zodpovědnost do rukou lékařů. Pro mne je však skutečnou zodpovědností zodpovídat (ve smyslu co nejvíce příznivě ovlivnit) si za svůj porod sama. Tedy zjistit, jak mohu sama, prací na sobě a připraveností k porodu, pozitivně ovlivnit jeho hladký průběh. Zjistit, jak mohu dítě ušetřit chemických látek, které mu rozhodně nesvědčí (syntetický oxytocin, epidurální analgezie apod. - existují také nefarmakologické způsoby tišení bolesti), jak jej mohu ušetřit traumatu z porodu svým aktivním přístupem (volba intuitivně zvolených poloh, vyluzování hlubokých tónů - otevřená ústa otevírají porodní cesty, apod.), jak mohu pozitivně ovlivnit svou psychiku, odstranit či alespoň zmírnit své strachy a případná traumata.

Porod doma se může kdykoliv zvrtnout“

Dovoluji si citovat porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou z knihy Jany Doležalové Hovory s porodní bábou: „Dokud se do rozbíhajícího porodu chemicky nezasahuje, každá případná komplikace dá o sobě vědět dostatečně dlouho dopředu. Například plodová voda je zeleně zkalená, žena začala krvácet, zasekl se dosud postupující porod... Takové a další ukazatele předzaznamenávají možnost komplikací. Ve všech takových případech je ale vždy čas odjet do porodnice. A stačí vlastním autem. V nemocnicích, kde do porodu ženy zasahují chemicky, tělo už správně nereaguje a nelze se jeho projevy řídit, a přirozený proces se stává nekontrolovatelným jevem. Lékaři i matky se pak domnívají, že každý porod je nepředvídatelný děj, a proto je nutné všechny rodičky zavřít do porodnice."

K oněm „akutním komplikacím“, při kterých jde o minutu, přidávám video zde:

 

 

Domarodky jako královny čarodějnic

Víra společnosti, že medicínský porod je jediný správný, je ještě příliš silně zakořeněná. Domácí porody jsou přitom v jiných státech naprosto běžné. Např. v Holandsku rodí doma cca 30% žen. V Nizozemí výsledky průzkumu prokázaly, že u prvorodiček s normálním těhotenstvím byl porod doma stejně bezpečný jako porod v nemocnici. U žen s několikátým porodem byl výsledek domácího porodu dokonce významně lepší než výsledky porodů v nemocnici (zdroj: Péče v průběhu normálního porodu, příručka WHO).Vliv přirozeného prostředí na dobrý průběh porodu je do očí bijící, přesto stále a znovu zastíraný. K porodům doma chodí také porodní asistentky v Polsku, Německu, Rakousku, Dánsku, Švédsku či na Islandu.

Riziková těhotenství samozřejmě patří do nemocnice. Fyziologická tam, kde se žena cítí dobře.

Sporná novorozenecká a perinatální úmrtnost – aneb zahrajme na strunu nevědomosti

Poukazování na to, že v těchto státech nemají tak dobrou úroveň péče a že na rozdíl od nich máme lepší novorozeneckou a perinatální úmrtnost, je bohužel také sporné. Vstupní data pro tuto statistiku jsou u nás totiž dosti odlišná. Dobře je tato manipulace veřejností popsána v článku zde: http://zdravi.e15.cz/denni-zpravy/komentare/novorozenecka-a-perinatalni-umrtnost-jsme-skutecne-nejlepsi-462462

Víra společnosti, že medicínský porod je jediný správný, je ještě příliš silně zakořeněná. Získat společnost na svou stranu vlastně není vůbec těžké. Stačí jen vzbudit strach („Dítě narozené doma Vám může umřít!“) a nabídnout řešení („V porodníci porodíte bezpečněji!"). K tomu připojit zmanipulovaná fakta a argumenty spoléhající na nevědomost. Hluboko usazený strach a nechuť měnit své přesvědčení nám nedovolí vidět věci takové, jaké skutečně jsou. Kéž se vrátí doba, kdy jsme nespoléhali jen na moudrost hlavy, ale též na moudrost svého srdce. Kdy narození dítěte bylo posvátným okamžikem, kdy víra v moudrost vlastního těla nebyla zesměšňována, kdy se ženy nebály poddat vlastním instinktům. Kéž je ženám umožněno rodit v respektujícím prostředí a v lásce.

 

"Kde ses narodil?" ptá se kluk kluka.

"Na vesnici. A ty?"

"Já v nemocnici."

"A co ti bylo?"

Autor: Karla Miková | pondělí 18.5.2015 11:28 | karma článku: 40,06 | přečteno: 16906x