Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Všichni se musíme promořit !?

V prohlášeních ve veřejném prostoru aktivních odpůrců protiepidemických opatření je napadáno i současné uzavření škol.   

Podle nich je třeba zrušit dosud vydávaná opatření, neboť jediné správné řešení je nás všechny novým koronavirem promořit. Uzavření škol, které nám pomáhá omezit šíření nemoci Covid-19, je označováno za „poškození mladé generace“ v situaci, kdy „není jasně prokázáno její ohrožení touto nemocí“. Inu, odpůrci tohoto protiepidemického opatření nechápou, že školy nejsou zavřené proto, že by snad nový koronavirus pro děti byl více nebezpečný než pro dospělé, ale proto, že snadné šíření viru mezi žáky a studenty vede k následnému přenosu na jejich rodiče, prarodiče a dále do společnosti. I když jsou studie u dětí relativně omezené, není pravda, že virus nešíří. Z hlediska virového onemocnění je to u nich prakticky stejné jako u dospělých, jen se s tím lépe vyrovnávají. Ovšem zarážející jsou i výroky promořovačů „že je někdo nakažený novým koronavirem, ještě neznamená, že je nemocný“. Tedy je snad úplně a beze zbytku zdravý? To je mi pěkný kotrmelec v logice. Pokud tohle někdo tvrdí, plete si pojmy s dojmy. Vždyť všichni ti lidé jsou infikováni, jen příznaky a průběh nákazy jsou u každého jiné. To když bude někdo HIV pozitivní, tak bez rozvoje AIDS (syndrom získaného selhání imunity) může být úplně v klidu, neboť je zcela zdráv? 

Infekční nemoci tu byly, jsou a budou. A není sporu o tom, že virus SARS-CoV-2 je vysoce infekční a naše populace je k němu vnímavá. Dnes už víme, že hlavní cestou vylučování tohoto koronaviru z nemocného organismu jsou sekrety z dýchacích cest. Vysokou nakažlivostí se tak vyznačují jedinci, kteří mají typické projevy respirační infekce: horečku, záchvaty kašle, nebo i rýmu. Přičemž přítomnost koronavirové RNA v dýchacích cestách bez odpovídajících klinických projevů se zdá nasvědčovat bezpříznakovému průběhu infekce. Ovšem i v případě, že u některého člověka probíhá infekce virem SARS-CoV2 asymptomaticky (bezpříznakově), může se jeho prostřednictvím infekce šířit dál. Je pravda, že u osob bez projevů respirační infekce je nakažlivost onemocnění podstatně nižší, přičemž není příliš důležitý jejich celkový zdravotní stav. Ale i takovýto člověk je infikovaný a může nákazu šířit v populaci.

Jinak řečeno, nový koronavirus SARS-CoV2 není dosud adaptován na lidského hostitele, proto vyvolává nemoc s různým klinickým obrazem, a to podle toho, co mu imunitní systém napadených osob dovolí. Většina infekcí dnes u nás probíhá buď tzv. asymptomaticky (bezpříznakově), nebo jako lehké samoúzdravné onemocnění (podobné jiným nespecifickým virovým onemocněním), které zpravidla trvá 1-5 dní. Stav pacientů s touto formou nemoci tak nevyžaduje hospitalizaci, neboť u nich nemoc Covid-19 nepropukla v plné síle. Ovšem i zde se jedná o jednu z forem nemoci a nemůžeme o těchto osobách hovořit jako o úplně zdravých lidech. Navíc nemáme dosud žádná souhrnná data z výzkumů, která by potvrzovala v laické veřejnosti již hluboce zakořeněný názor, že drtivá většina nákaz koronavirem SARS-CoV2 u nás probíhá vpravdě asymptomaticky, skutečně bezpříznakově v pravém smyslu tohoto slova, tedy bez jakéhokoli příznaku.

Nutno zde podotknout, že podle časopisu Science se v případě Covid-19 ukázalo, že 71 procent infikovaných osob nenakazilo nikoho dalšího, ale necelých 8 procent zkoumaného vzorku se postaralo o dalších 60 procent nově nakažených. Na takovémto přenosu se podílí takzvaní superpřenašeči. To jsou často i děti a mladí dospělí, kteří nákazu šíří uvnitř domácností. A ve chvíli, kdy byl jeden člen domácnosti infikován, je tu velká pravděpodobnost, že nakazí i další. Přičemž si však na základě svých skrovných poznatků dovolím pochybovat o tom, že třeba u našich středoškoláků, nyní již odkázaných na distanční výuku, probíhala či probíhá nákaza novým koronavirem vpravdě asymptomaticky, skutečně bezpříznakově v pravém smyslu tohoto slova.

Neboť nejčastěji se u nich nákaza, podle mých informací, projevuje zvýšenou teplotou (nikoli horečkou), lehkou rýmou a bolestí hlavy. Leckdy se objevuje i ztráta čichu, ale zpravidla je přisuzována rýmě, která rychle odezní. Pokud našeho středoškoláka k večeru začne trápit bolest hlavy a necítí se dobře, jde si lehnout. A z „nachlazení“ se prostě a jednoduše vyspí. Druhý den se zpravidla cítí fit a může se zas věnovat svým oblíbeným počítačovým hrám. Ztráta čichu sice může přetrvávat po několik dní, ale ta se neobjeví u každého a není to žádná komplikace, která by mu bránila obsluhovat jeho smartphon neboli chytrý telefon, či on-line  klábosit na sociálních sítích. A protože neměl horečky, záchvaty kašle, ani ho nebolely klouby, netrpí dušností ani dlouhodobou únavou, mnohdy nejenže nevěnuje infekci pozornost, ale často on i jeho okolí při pozitivním testu jsou toho názoru, že u něho infekce proběhla asymptomaticky, tedy bezpříznakově.

Co je však důležitější, jak v srpnu již ve svém manuálu ke koronaviru veřejnosti vysvětloval prof. MUDr. Jiří Beneš z Nemocnice na Bulovce, zvláštnosti koronavirové infekce spočívají v tom, že se virus někdy množí jen na sliznicích, jindy pronikne do plic a u některých pacientů se dostane i do krevního řečiště. Každé této situaci přísluší jiná intenzita imunitní odpovědi. V zásadě platí, že organismus může na koronavirovou infekci reagovat některým z typů imunitní odpovědi, nebo nějakou kombinací těchto možností. Přičemž pro krátkodobou ochranu u lehkých forem infekce zpravidla postačí využití mechanismů tzv. nespecifické imunity, zejména interferonu alfa a NK buněk. V tomto případě nebývá aktivována specifická imunita, nevzniká tedy imunitní paměť. A po takto proběhlé infekci zůstává člověk stejně vnímavý při eventuálním dalším styku s virem, jako byl na počátku.

Tedy jak bychom pak v situaci, kdy většina nákaz koronavirem SARS-CoV2 má probíhat asymptomaticky, po zrušení protiepidemických opatření mohli promořováním obyvatelstva zastavit šíření nemoci Covid-19 ?     

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Wágner | pondělí 19.10.2020 12:09 | karma článku: 17,04 | přečteno: 512x
  • Další články autora

Karel Wágner

Neskutečný propadák České televize

Osmý díl s názvem Lada Lazarová uzavřel seriál To se vysvětlí, soudruzi!, kterému před jeho premiérou 3. března předcházely mimořádné přísliby.

7.5.2024 v 9:09 | Karma: 18,73 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Vítejte ve zfalšované realitě !

Video na internetu nemusí vždy zobrazovat realitu. Zrovna tak každá písnička, kterou uslyšíte, nemusí pocházet od některého skladatele. A dokonce ji ani nemusí interpretovat skutečná zpěvačka či nějaký zpěvák.

23.4.2024 v 9:09 | Karma: 11,41 | Přečteno: 366x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Záhady z České televize

Povinnost platit televizní poplatek mají u nás všechny domácnosti i firmy vlastnící televizní přijímač.

14.3.2024 v 9:09 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Sabotáž výroby elektromobilů

V úterý 5. března ráno žhářský útok na stožár s elektrickým vedením ochromil továrnu automobilky Tesla v Grünheide.

11.3.2024 v 9:09 | Karma: 18,59 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Jak předcházet jaderné havárii

„Pouze budoucnost může rozhodnout, zda jsme vybrali právě tu jedinou správnou cestu a nalezli to nejlepší řešení našich problémů.“ Albert Einstein.

7.3.2024 v 9:09 | Karma: 12,64 | Přečteno: 269x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Odpověď „západním štváčům“. Rusko se pustilo do taktického jaderného cvičení

21. května 2024  19:31,  aktualizováno  20:38

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití taktických...

Jedna velezrada za druhou. Moskva zametá s vývojáři hypersonických střel

21. května 2024  20:20

Ruský soud poslal fyzika Anatolije Maslova na 14 let do vězení za vlastizradu. Ten obvinění odmítá....

Ukrajinská artilerie končí hladovku. Munice dorazila, přiznávají Rusové

21. května 2024

Premium Uprostřed samých špatných zpráv z fronty jedna trochu lepší: ukrajinská armáda podle všeho dostala...

Krásná kněžna Zaháňská ovlivňovala politiku Evropy. Skrze pletky, ví Vševěd

21. května 2024

Premium Ze školy o ní obvykle víme jen to, že pronesla větu „Šťastná to žena!“ a že šlo o majitelku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 388
  • Celková karma 20,18
  • Průměrná čtenost 2417x
příležitostný publicista