Výstava Barevný svět

Nevelké město Týnec n. S. nabízí milovníkům exotiky velmi pěknou výstavu čínského lidového umění. Samo muzeum stojí za návštěvu: jedná se o hradní areál s románskou rotundou a gotickou věží.  V jeho prostorách probíhá řada výstav.  

Vysoká kultura a lidové umění

Kdo se zajímá o čínské umění, bude možná překvapen nesmírnou pestrostí a směsicí fantaskních objektů. Jak je ta pestrost vzdálená meditativní kráse čínských maleb, pracujících s prázdnotou s občasnými pečlivě vypracovanými detaily, s výrazným odstupem oněch detailů od velmi povšechného zobrazení celkového kontextu!

Čínská vysoká kultura uznává pouze dvě Múzy: Kaligrafii a Malířství. Na tom se shodly všechny tři vedoucí filozofické směry dávnověké Číny: konfucianismus, taoismus i buddhismus. Vše ostatní bylo vytlačeno do oblasti lidového umění. 

Výstava

Celá výstava je složena vesměs ze sbírek sinoložky Zlaty Černé. Vzhledem k omezeným prostorám, které byly k dispozici, rozhodla se paní Zlata omezit výběr na velmi efektní a působivý tematický okruh: hračky pro děti i pro dospělé. 

Figurka žáby

Hračky v lidové tvorbě.

Čínské děti si nehrály s panenkami. Je zvláštní, že evropská panenka na hraní pronikla do Číny až ve dvacátém století. Hlavním inspirativním zdrojem pro tvorbu hraček  byl zvěrokruh, který je založen na složitém čínském kalendáři s šedesátiletým cyklem. Vzorem jsou hlavně zvířata zvěrokruhu, potom také zvířata jednoho velkého letního svátku, svátku pěti jedovatostí. Ta mají funkci tabu, chrání děti před jedem uštknutí. 

Čerobílé figurky
Naštvaná kočka

Píšťalky

Keramické píšťalky se v Číně vyráběly profesionálně. Mají podobu fantastických zvířat, ale  třeba i lidí. Technologie je podivuhodná: slabě přepálená hlína, kterou vlastně drží pohromadě několik vrstev laku. Takové píšťalky se vyráběly přinejmenším dva tisíce let. Používaly se v klášterech jako obětiny.

Pěkná tradice se vázala k velkému poutnímu místu v provincii Chu-nan, kde poutníci nakoupili velké množství píšťalek, aby si  “vykoupili” cestu zpět. Na té cestě děti vybudovaly zátarasy a poutníky propouštěly jen za “mýtné” z píšťalek. 

Divadlo

Velkým konzumentem lidového umění bylo divadlo. Loutkové divadlo s marionetami, stínové divadlo, a další. Na výstavě je řada krásných exponátů.

Lví figurky pro divadlo
Loutky pro stínové divadlo
Černá loutka

Hračky vizuální

Zvláštní kategorií jsou hračky, se kterými si děti nehrají. Ty se jen někde v bytě vystaví a lidé se kochají jejich nevšední krásou.

Miniaturka - panenka

.

Miniaturka - panáček

.

Sedící figurky

.

Draci

Jedná se o hračky prakticky výhradně pro dospělé. Mají fantastické tvary, jsou velmi vypracovaní. Některé umí i kroutit očima. Dosahují délky až desítek metrů, kdy velkou část této délky tvoří ocas, který se při během vypouštění postupně vytváří navlékáním dalších a dalších dílů. Na rozdíl od evropské tradice drak v Číně je symbolem štěstí.

Drak nad oknem
Průhledný drak

Muzeum

Hradní areál s románskou rotundou a gotickou věží. Románská rotunda pochází z přelomu 11.století, zahrnuje kapli, ve které se konají bohoslužby církve Československé husitské.

Gotická hranolová věž pochází z 13.století, její nejvyšší patro slouží jako rozhledna. Patro pod rozhlednou je  sídlem netopýra velkého, letní kolonie. Návštěvníci mohou s patřičnou dávkou ohleduplnosti projít a podívat se na hrozny velkých černých netopýrů. V nižších patrech se konají pravidelné výstavy.

Muzeum - věž a rotunda

Více o muzeu se dozvíte #zde.

Fotografie z vernisáže výstavy Barevný svět #zde

Autor: Karel Kužel | neděle 6.9.2020 9:00 | karma článku: 8,76 | přečteno: 166x
  • Další články autora

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29

Karel Kužel

Bůh experimentátor

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06

Karel Kužel

Postraš a panuj

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84

Karel Kužel

Časová subsidiarita

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,64