EET II. – jak to bude, tak to zůstane

Ano, určitě byl a je nesmysl zavádět EET drobnému živnostníkovi, který nezaměstnává nikoho dalšího, nebo pouze své nejbližší rodinné příslušníky. Je otázka, kde končí živnost a kde začíná podnikání.
Diagnóza byla jasná, jsem a budu debil. Navíc po porodu mě sestra (tedy ne má vlastní, ta zdravotnická) pustila ještě z výšky na hlavu. Maminka se chtěla soudit, ale doktor jí to rozmluvil. Řekl, že existuje podezření, že ten pád na hlavu mně v podstatě pomohl.

Ano, určitě byl a je nesmysl zavádět EET drobnému živnostníkovi, který nezaměstnává nikoho dalšího, nebo pouze své nejbližší rodinné příslušníky. Je otázka, kde končí živnost a kde začíná podnikání.

Je neuvěřitelné, kolik lidí (pravděpodobně masáž tehdy opozičních sdělovacích prostředků) má nereálné představy o osobách podnikajících (OSVČ). Ano jsou mezi nimi určitě poctivci, ale mnohem větší skupina je těch, kteří se snaží „optimalizovat“ své zisky. Je na tom založen kapitalismus jako takový. Především oblast daní je první na řadě. Kdo by rád platil daně když nemusí,  když se to dá nějak ošulit.

Zavedení EET bylo motivováno především

- narovnáním podnikatelského prostředí – to je rovné podmínky pro všechny podnikající

- odstranění vyplácení mezd bez patřičných odvodů na soc. a zdr. zabezpečení

- eliminování práce bez smlouvy, bez dohod, tedy na černo

- krácení tržeb … vyhýbání se plateb DPH (tržby za rok pod jeden milion), krácení DPH plátci DPH

 

Takže:

- je bezesporu výhodnější nebýt plátcem DPH. Pokud OSVČ reálně dosahuje tržeb řádově něco málo (cca 20 % navíc) než jeden milion, je výhodnější nebýt plátcem, takže dochází ke krácení tržeb

- plátci DPH krátí tržby z následujícího důvodu. Spočítají si, kolik nutně musí vydělat, aby byly pokryty provozní náklady a aby ještě byl vyprodukován přiměřený zisk, z toho odvodí tržby (částku k odvodu DPH) a co je navíc to „stáhne“ z tržeb. Sníží tím dosahovanou ziskovost, sníží marži. Krácením tržeb se získají nezdaněné finanční prostředky a menší roční daň z příjmu.

 

Není neobvyklé, že OSVČ zaměstnává 5 lidí (typické například v pohostinství) a jeho roční příjem ke zdanění je řádově někde kolem 350 000,- Kč. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že jeho zaměstnanci mu nevydělají více zisku ke zdanění, nikdo se nepozastavuje nad tím proč  vůbec zaměstnává 5 lidí a má jen o několik tisíc ročně víc než jeho zaměstnanci. Roky nemá kontrolu FÚ, protože kontrol je málo a především se kontrolují ti, co nedosahují žádné, nebo nicotné zisky.

 

EET mělo tuto situaci zvrátit. Nepovedlo se, mimo jiné a právě za přispění zákazníků, kteří nepožadovali vždy účtenku. (Obvyklý dotaz:… potřebujete účet ???). Tím zákazníci sami přispěli k zachování stávajících praktik v podnikatelském prostředí. Ke škodě nás všech.

 

Malá poznámka pro diskutující. Netvrďte prosím, že Kontrolní hlášení DPH je šikana pro podnikající OSVČ. Je hotové v několika vteřinách a opravdu neslouží k šikaně podnikatelů a nijak je administrativně nezatěžuje.

 

Debilně si myslím, že své „ovoce“ by EET naší ekonomice přineslo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Otto Kamm | středa 16.2.2022 21:46 | karma článku: 23,25 | přečteno: 591x
  • Další články autora

Otto Kamm

Moje neteř si nepamatuje čísla

8.5.2024 v 1:03 | Karma: 37,85

Otto Kamm

Tolik traktorů v ČR není

8.3.2024 v 10:14 | Karma: 31,16

Otto Kamm

A není to málo Antone Pavloviči ???

11.2.2024 v 20:14 | Karma: 35,01