Zamyšlení nad knihou "Supertřída": 6000 vládne všem

Autor knihy David Rothkopf ve své kariéře pracoval na významných postech např. jako zástupce náměstka ministra mezinárodního obchodu USA, jako ředitel společnosti Kissinger Associates, je prezidentem mezinárodní poradenské firmy Garten Rothkopf. Během pracovních povinností se setkával s mnoha nejvyššími představiteli světa, tedy i supertřídy. To mu umožnilo využít kontaktů a oslovit členy supertřídy k rozhovorům, jejichž výsledkem je toto dílo.

Nakladatelství Dobrovský

Kniha „Supertřída: Jak globální mocenská elita přetváří svět“ obsahuje 358 stran. Provedení ve vazbě pevné, s lákavou obálkou v barvě bílé, a velmi pěkným obrázkem zobrazujícím zeměkouli jako dozický zámek a v něm vsunutý klíč. Tento zdařile graficky vybraný motiv symbolicky napovídá mnohé, co očekávat od obsahu díla.Papír, na němž je kniha vytištěna, je kvalitní, vyšší gramáže, smetanové barvy a matný. V kombinaci s vhodnou velikostí a druhem písma se kniha dobře čte. Přestože je vzhledem k počtu stran a pevné vazbě poměrně objemná, není těžká a příjemně se s ní manipuluje. Cena 299 Kč je adekvátní.

Kniha obsahuje předmluvu k 1. vydání (prosinec 2007), i předmluvu k paperbackovému vydání „Kritická chvíle supertřídy?“ již reflektující finanční krizi v USA r. 2008, a 9 přehledně členěných kapitol.

Dílo je psáno srozumitelně i pro laiky. Jednotlivé kapitoly se věnují definování pojmu supertřída, moc, elita, jejich působení, vztahům a jejich důsledkům pro společnost, svět, i jednotlivce. Zkoumají působení moci v historických kontextech, od nejstarších dějin až k současné globalizované společnosti. Snaží se také předpovědět budoucnost supertřídy.

Kniha je přínosná v tom, že si méně všímá rozdělení majetku, a věnuje se rozdělení moci. Supertřída definovaná Davidem Rothkopfem je složená z jedinců, jejichž moc přesahuje národní státy. Moc je tak aplikována nejen regionálně, ale zejména globálně. Je fascinující, že supertřídu, elitu, tvoří zhruba 6 tisíc příslušníků. Vládnou světu nejen proto, že mají peníze. Mají moc. Mantinely národních států a institucí pro ně nejsou omezující.

Jak se uvádí v předmluvě (str. 13):“Každý z příslušníků superelity dokáže soustavně ovlivňovat životy milionů lidí v mnoha zemích na celém světě.“ Zdrojem moci bývá bohatství, postavení ve společnosti a schopnost použít hrubou sílu (v dnešním světě ovšem pracující s delikátnějšími nástroji, jako je např. přístup k něčemu, idey apod.).

Moc posiluje navazování kontaktů s jinými příslušníky supertřídy. Mezi nejmocnějšími lidmi světa existují nepochybně jisté sítě, které až nápadně malé hrstce lidí umožňují vtiskovat globálnímu systému podobu podle jejich potřeb. Jádrem globální reality jsou pak obrovské přesuny trhů, vznik, přesun a zánik pracovních příležitostí.

Autor knihy David Rothkopf ve své kariéře pracoval na významných postech např. jako zástupce náměstka ministra mezinárodního obchodu USA, jako ředitel společnosti Kissinger Associates, je prezidentem mezinárodní poradenské firmy Garten Rothkopf. Během pracovních povinností se setkával s mnoha nejvyššími představiteli světa, tedy i supertřídy. To mu umožnilo využít kontaktů a oslovit členy supertřídy k rozhovorům, jejichž výsledkem je toto dílo. Autor podává fakta velmi poutavě, kniha je čtivá. Díky osobní zkušenosti a dlouhodobým kontaktům s příslušníky supertřídy nachází nové souvislosti. Vzpomínky a popisy autentických zážitků jsou citlivě zapracovány jako příklady, jaké postoje příslušníci superelity zastávají, jak se chovají, uvažují. To je pro čtenáře také velice přínosné.

Ačkoliv autor sám (možná) není přímo příslušníkem supertřídy, díky dlouholetému působení pro její členy přibližuje sféry, kam se běžný člověk nedostane.

Kniha mne přivádí k zamyšlení, jak se mocenská elita dobrovolně vyčleňuje ze společnosti, žije ve světě obývacích tryskových letadel, luxusních lodí, paláců. Ve světě, kde hříbě arabského plnokrevníka stojí více peněz, než vydělá např. obyčejný občan České republiky za celý život. Její členové už museli ztratit pojem o hodnotě peněz, respektive částek, které má k dispozici běžný obyvatel. A mám nyní na mysli obyvatele průmyslového světa, nikoliv zaostalých a v rámci globalizace ekonomicky zneužívaných zemí třetího světa.

Zamýšlím se nad tím, jak tato dobrovolná, či spíše záměrná, exkluze, ještě více odpoutává členy supertřídy od reálného světa, života obyčejných lidí. Domnívám se, že právě taková, průběžně budovaná izolace jim dovoluje být ještě dravějšími, cyničtějšími. Pravda, občas ostentativně předají miniaturní zlomek bohatství na charitu. Založí vzdělávací středisko, či internátní školu. Přispějí na vědecký výzkum – možná ale jen proto, aby opět jeho výsledky využili pro své obchody, další obohacení. I v České republice máme několik lidí, kteří se umísťují na předních místech žebříčku časopisu Forbes. A není tomu tak dávno, kdy jsme si mohli v denním tisku přečíst, jak si pan K. pořídil další, luxusnější, lépe vybavený tryskáč. Ve významném deníku, který vlastní další magnát, pan B.

Vpodstatě tušíme, ale příliš nevnímáme, jak jsme plně ovládáni Matrixem moci a bohatství. Média nám servírují především to, co je pro supertřídu výhodné. Reklama nám sugeruje potřebu být lepší, ovšem lepší ve vzhledu, úspěchu, předvádění sociálního statusu. Čehož lze dosáhnout nikoliv osobnostními rysy, povahou, dovednostmi, ale jedině nákupem úžasných věcí, služeb. A obvykle nákupem na neustále vnucované lehce získatelné kreditní karty, spotřební úvěry, leasingy a hypotéky.

Příliš mnoho peněz je již pouze virtuálních, biliony nul na účtech, které se přelévají, a jejich hodnota spočívá pouze ve víře lidí,že tato čísla nějakou hodnotu mají. Okovy otroctví získaly moderní, nenápadnou, rafinovanou formu. A jsme opět u firmy pana K., jehož jednou z největších aktivit je také splátkový prodej v Evropě, Rusku i dalších regionech.

Peníze znamenají moc, a obyčejní lidé jsou jejich zdrojem. Jsou nuceni se podřídit systému, chtějí-li přežít. Doufejme, že nám všem zbude i síla na obyčejnou lidskou sounáležitost, na život dle morálních hodnot.

Kniha nás může přivést k přemýšlení o tom, v jakém světě žijeme, o mnohdy názorovými vůdci utajovaných souvislostech. A snad nás též dovede k zamyšlení o tom, jak žít slušně a v sounáležitosti s okolím. Umožňuje získat široký i hluboký vhled do problematiky.

Seznam citovaných pramenů

ROTHKOPF, David. SUPERTŘÍDA: Jak globální mocenská elita přetváří svět. 1.vyd., Praha: Pavel Dobrovský - BETA, 2009. 358 s.

    ISBN 978-80-7306-399-3.

    Autor: Ivana Kalenská | úterý 26.7.2011 18:53 | karma článku: 19,03 | přečteno: 3236x