Templářské blábolení
Nebohý řád Chudých rytířů Kristových! Stal se nejen jednou z obětí průmyslu masové historie jako Jindřich VII., královna Alžběta nebo u nás Karel IV., ale dokonce i extrémnějších kruhů „ezoterických“ a „magických“. Vsadím se, že i k dnešnímu výročí vyšlo po světě několik stovek nových knih s názvem jako „Tajemný řád templářů“ nebo „Záhada templářského obcování s asasíny“. Templáře tato kletba postihla mocněji než jakoukoli jinou středověkou instituci; vznikají o nich počítačové hry, vystupují ve všech filmech o středověku (jako padouši i hrdinové), zautomatizovaní spisovatelé a „historici“ píšou statisíce stran. A těch konspiračních teorií, které kolem řádu vzniklo!
Připomenu jen ty nejznámější a zároveň nejvtipnější – templáři jsou potomky pohanských kultů, uchovávají tajemství Maří Magdaleny jako manželky Ježíše Krista a chrání jejich potomky, jsou předchůdci zednářů, stojí za světovým spiknutím... Nemá ani cenu to rozebírat. Už jen slovo „templář“ je pro oči historikovy v knihkupectví důvodem odvrátit zrak; knihkupci ostatně mají roztomilý zvyk zařazovat spekulativní nesmysly pod hlavičku „Historie“.
Je proto těžké najít práce, které templáře berou trochu seriózně. Mohu doporučit třeba knihu Noví rytíři od známého historika Malcolma Barbera, která sice nepřináší žádná šokující odhalení, ale zato zajímavý vhled do nitra řádu, jeho pravidel i historie. Od stejného autora pochází také Proces s templáři, jenž se nesnaží ohromit, jen prostě informovat o procesu tak, jak ho můžeme vysledovat z historických pramenů. Z dalších kvalitních autorů mohu zmínit historiky Fraleovou nebo Reada.
Proč to píšu? Protože je mi smutno, když mediální obraz zcela zastíní vážnou diskuzi a práci nad tak zajímavým a objemným tématem, jako je historie templářského řádu. A zároveň snad naivně doufám, že za pár let se mediální oblak nad templáři rozptýlí a historici zas budou moci normálně pracovat.
I když se obávám, že v takovém případě obklopí někoho jiného. Například konkurenční johanity a lazariány; zvlášť druhý zmíněný řád by byl přece tak vděčným tématem. No řekněte sami, copak nejsou malomocní rytíři dostatečně tajemní?
P.S.: Pokud tento příspěvek čte některý zautomatizovaný spisovatel, ať prosím nechá lazariány na pokoji a věnuje se radši dalšímu upírskému románu pro dospívající dívky.
Zajímá vás historie? Sledujte další zajímavosti o středověku na mých oficiálních facebookových stránkách.
František Kalenda
Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.
František Kalenda
(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.
František Kalenda
Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?
František Kalenda
Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.
František Kalenda
Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Izrael rozvrací íránský režim. Sunnité tiše slaví, tvrdí tamní analytici
Zásah proti elitám íránské armády a útoky na jaderná zařízení ukázaly zranitelnost režimu. Teherán...
Skotské školy ruší genderově neutrální toalety. Soud tak rozhodl na přání rodičů
Nejméně 18 škol ve Skotsku bude muset znovu zavést oddělené toalety, píše stanice BBC. Nařídil to...
V Praze poprvé vystavili nafukovací repliku Lennonovy zdi. Zájem o ni mají i v Asii
V pražských Riegerových sadech se v pátek konal happening k 45. výročí úmrtí Johna Lennona. Středem...

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...
- Počet článků 64
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1690x
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).