Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

Když jsem se na svých oblíbených serverech doslechl o ambicích History Channel vytvořit dobrodružný seriál s vikingskou tématikou ve stylu produkce HBO, přišla na mě hrůza. S produkcí History Channel jsem se setkal několikrát a vždycky jsem ho posměšně nazýval „ten kanál o mimozemšťanech“. Možná to není fér, snad jsem byl zaslepený a perly mi unikaly. Ale nebyla to každopádně pro Vikingy v mých očích ideální startovní pozice.

Přesto jsem podlehl zvědavosti, možná i touze po krvi – tedy ve smyslu krve televizního seriálu, jenž od první epizody rozcupuji na kousky. Jenže běda, Odin se rozhodl jinak.

Je to zvláštní. Z logiky věci bych nic od Vikingů neočekával už jen proto, že za ním stojí relativně nezkušený režisér Johan Renck a s výjimkou Gabriela Byrnea v něm hrají také lokální herci, navíc nepocházející ze Skandinávie. Pilotní díl je ke všemu plný rozčilujících nesmyslů, především pak základní premisa je hodná podprůměrně vzdělaného Texasana. Hlavní hrdina Ragnar má totiž „geniální“ nápad, totiž místo na Východ vyplout plenit na Západ, jenž oplývá zlatem a půvabnými Angličankami. Vikingové v roce 793 již samozřejmě byli přinejmenším obchodně dávno ve styku se Západem a nápad našeho hrdiny mohl být mezi seveřany námětem tak leda pro nějaké to jemné popíchnutí (mečem). Místo, kde Ragnar a jeho náčelník žije, sice není specifikováno (roztomile konkrétní nápis „Skandinávie“) a teoreticky by se mohlo jednat o nějakou zapadlou oblast východního Švédska, ale fjordy a krajina jasně naznačují Norsko. Tedy zemi nejbližší Anglii.

Ale dost rýpavého historika. Jistě, mohl bych zdůraznit, že užité kostýmy jsou stylizované a v některých případech postavy připomínají spíš zpěváky metalové kapely (Floki). Představa o severském právu je rovněž komická. Jenže to všechno je odpustitelné. Pilot má v první řadě mimořádně sevřený okruh hlavních postav. Model Hry o trůny, kdy se většina děje pohybuje kolem jedné rodiny, pomáhá udržet pozornost diváka a netvoří zmatek v charakterech. Hlavní hrdina Ragnar má určité potřebné charisma a na jeho manželku se dá dívat (pokus představit nám ji jako drsnou bojovnici v mých očích jen představil opravdu špatné herce najaté do rolí neúspěšných násilníků). Až na výjimky se v dialozích neobjevují retardované fráze a ta největší výjimka, „Chci si tě osedlat jako býka“ pronesená během sexu, je roztomile pitomá. A pak je tu Gabriel Byrne v roli zlovolného jarla, z něhož čiší proradnost i při pouhém pohledu. Pominu-li údajně nadaného loďaře Flokiho (ještě lepší než Ragnar), jsou důležité postavy dost plastické.

Největším a zatím ne zcela využitým plusem je ovšem vizuální stránka. Ano, při některých scénách je opět vidět ruka digitálního božstva, avšak neuráží a celý pilotní díl má správně laděné vzezření, které je skutečně „vikingské“, alespoň v našem moderním pojetí. Krev a sex jsou opět sterilní, na to jsme si už ale zvykli z produkce HBO. Nejkrásnější je skandinávská příroda nekonečných lesů a majestátních fjordů, kam je příběh zasazen, a jež doufám nebude brzy opuštěna a nahrazena placatou Anglií. Ani hudební stránka nevychází špatně a celé prostředí je uvěřitelné. Atmosféra jednoduše funguje.

Vikingové možná nejsou a nejspíš ani nebudou nejlepším seriálem ze středověku, jež nabízí světové kanály. Přesto History Channel připravilo slušnou podívanou a pomáhá tak oživit zájem o toto období. Největším paradoxem v mých očích ostatně je, že se mi tito Vikingové líbili během jediné hodiny víc než jakýkoli celovečerní projekt ze středověké Skandinávie. Ať už šlo o Vikingy s Antoniem Banderasem nebo všechny verze Beowulfa. Snad se to příštími díly nepokazí.

 

V případě vašeho zájmu o historii, literaturu a cestování se staňte fanoušky na oficiální facebookové stránce a podívejte se také na autorský web.

Autor: František Kalenda | neděle 10.3.2013 20:42 | karma článku: 9,51 | přečteno: 653x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Středověcí tyrani: Raynald ze Châtillonu

Příběh rytíře a posléze mocného křižáckého šlechtice Raynalda ze Châtillonu patří mezi děsivé případy toho, kam až může zajít osobní chamtivost a ctižádost. A také toho, jaké příležitosti se nabízely ve středověku – a nabízejí se dodnes – nekompromisním a bezskrupulózním lidem bez ohledu na jejich původ.

20.1.2013 v 22:20 | Karma: 20,89 | Přečteno: 1017x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Dramatizujete, kritizoval opozici Fiala. Strašíte lidi terorismem, reagoval Babiš

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  10:51

Přímý přenos Opozice kritizuje vládu za nedostatek informací o teroristickém útoku na pražské MHD. „Kdo byl ten...

Chybí krev. Novými dárci mohou být od července i gayové, kteří mají sex

14. června 2024  10:33

V Česku chybí nejméně 70 tisíc dárců krve. Jen Všeobecná fakultní nemocnice v Praze by potřebovala...

Ve vyhořelém klatovském bytě našli mrtvého člověka. Policie vyhlásila pátrání

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  10:27

V Klatovech dnes časně ráno hořel byt ve výškové budově, hasiči v něm našli jednoho mrtvého, další...

Kriminálka rozbila drogový gang, našla zbraně i hrníčky napěchované bankovkami

14. června 2024  10:04

Kriminalisté z Olomouckého kraje dopadli drogový gang pěti mužů a dvou žen, který operoval i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).