Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

Když jsem se na svých oblíbených serverech doslechl o ambicích History Channel vytvořit dobrodružný seriál s vikingskou tématikou ve stylu produkce HBO, přišla na mě hrůza. S produkcí History Channel jsem se setkal několikrát a vždycky jsem ho posměšně nazýval „ten kanál o mimozemšťanech“. Možná to není fér, snad jsem byl zaslepený a perly mi unikaly. Ale nebyla to každopádně pro Vikingy v mých očích ideální startovní pozice.

Přesto jsem podlehl zvědavosti, možná i touze po krvi – tedy ve smyslu krve televizního seriálu, jenž od první epizody rozcupuji na kousky. Jenže běda, Odin se rozhodl jinak.

Je to zvláštní. Z logiky věci bych nic od Vikingů neočekával už jen proto, že za ním stojí relativně nezkušený režisér Johan Renck a s výjimkou Gabriela Byrnea v něm hrají také lokální herci, navíc nepocházející ze Skandinávie. Pilotní díl je ke všemu plný rozčilujících nesmyslů, především pak základní premisa je hodná podprůměrně vzdělaného Texasana. Hlavní hrdina Ragnar má totiž „geniální“ nápad, totiž místo na Východ vyplout plenit na Západ, jenž oplývá zlatem a půvabnými Angličankami. Vikingové v roce 793 již samozřejmě byli přinejmenším obchodně dávno ve styku se Západem a nápad našeho hrdiny mohl být mezi seveřany námětem tak leda pro nějaké to jemné popíchnutí (mečem). Místo, kde Ragnar a jeho náčelník žije, sice není specifikováno (roztomile konkrétní nápis „Skandinávie“) a teoreticky by se mohlo jednat o nějakou zapadlou oblast východního Švédska, ale fjordy a krajina jasně naznačují Norsko. Tedy zemi nejbližší Anglii.

Ale dost rýpavého historika. Jistě, mohl bych zdůraznit, že užité kostýmy jsou stylizované a v některých případech postavy připomínají spíš zpěváky metalové kapely (Floki). Představa o severském právu je rovněž komická. Jenže to všechno je odpustitelné. Pilot má v první řadě mimořádně sevřený okruh hlavních postav. Model Hry o trůny, kdy se většina děje pohybuje kolem jedné rodiny, pomáhá udržet pozornost diváka a netvoří zmatek v charakterech. Hlavní hrdina Ragnar má určité potřebné charisma a na jeho manželku se dá dívat (pokus představit nám ji jako drsnou bojovnici v mých očích jen představil opravdu špatné herce najaté do rolí neúspěšných násilníků). Až na výjimky se v dialozích neobjevují retardované fráze a ta největší výjimka, „Chci si tě osedlat jako býka“ pronesená během sexu, je roztomile pitomá. A pak je tu Gabriel Byrne v roli zlovolného jarla, z něhož čiší proradnost i při pouhém pohledu. Pominu-li údajně nadaného loďaře Flokiho (ještě lepší než Ragnar), jsou důležité postavy dost plastické.

Největším a zatím ne zcela využitým plusem je ovšem vizuální stránka. Ano, při některých scénách je opět vidět ruka digitálního božstva, avšak neuráží a celý pilotní díl má správně laděné vzezření, které je skutečně „vikingské“, alespoň v našem moderním pojetí. Krev a sex jsou opět sterilní, na to jsme si už ale zvykli z produkce HBO. Nejkrásnější je skandinávská příroda nekonečných lesů a majestátních fjordů, kam je příběh zasazen, a jež doufám nebude brzy opuštěna a nahrazena placatou Anglií. Ani hudební stránka nevychází špatně a celé prostředí je uvěřitelné. Atmosféra jednoduše funguje.

Vikingové možná nejsou a nejspíš ani nebudou nejlepším seriálem ze středověku, jež nabízí světové kanály. Přesto History Channel připravilo slušnou podívanou a pomáhá tak oživit zájem o toto období. Největším paradoxem v mých očích ostatně je, že se mi tito Vikingové líbili během jediné hodiny víc než jakýkoli celovečerní projekt ze středověké Skandinávie. Ať už šlo o Vikingy s Antoniem Banderasem nebo všechny verze Beowulfa. Snad se to příštími díly nepokazí.

 

V případě vašeho zájmu o historii, literaturu a cestování se staňte fanoušky na oficiální facebookové stránce a podívejte se také na autorský web.

Autor: František Kalenda | neděle 10.3.2013 20:42 | karma článku: 9,51 | přečteno: 653x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Středověcí tyrani: Raynald ze Châtillonu

Příběh rytíře a posléze mocného křižáckého šlechtice Raynalda ze Châtillonu patří mezi děsivé případy toho, kam až může zajít osobní chamtivost a ctižádost. A také toho, jaké příležitosti se nabízely ve středověku – a nabízejí se dodnes – nekompromisním a bezskrupulózním lidem bez ohledu na jejich původ.

20.1.2013 v 22:20 | Karma: 20,89 | Přečteno: 1017x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).