Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Středověké perličky: Svaté grály

Ne jeden, ale hned několik etiopských klášterů tvrdí, že uchovává archu úmluvy. Stejně tak je v Evropě dodnes pár míst, kde má být uložen svatý grál; legendární kalich nebo miska, v němž byla prý zachycena Kristova krev po probodnutí jeho boku. Objekt, jenž se vydali hledat rytíři Kulatého stolu v artušovských legendách.

Svatý grál v katedrále ve Valencii

Přestože se jistě vyprávěla už dříve, legenda o svatém grálu se poprvé objevila v písemné podobě až během 12. ve Francii, kdy jej kronikář Chrétien de Troyes popisoval jako mísu; teorií o vzhledu grálu však byla spousta, jednou z nich byl dokonce kámen spadlý z nebes. Kronikáři a vypravěči si prostě legendu proměňovali bez velkých obtíží a spojení s jednotlivými postavami artušovského cyklu bylo různé; podle nejstarší verze Chrétienovi byla obsahem grálu pouhá hostie určená k vyléčení zraněného otce Krále rybáře (podle jiných verzí byl Král rybář a jeho otec jedna a ta samá osoba, které se rovněž říkává Zraněný král).

Během středověku se také objevilo několik míst, kde se měl grál uchovávat. Relikvie byly v této době i záležitostí prestiže, takže vlastnit trn z Kristovy koruny, třísku anebo třeba hřeb z kříže musela většina významnějších míst, která tak získávala pozornost poutníků. I sami monarchové byli často náruživými „sběrateli“ relikvií včetně našeho císaře Karla IV., jenž v tomto ohledu rozhodně vynikal. Od císaře Svaté říše římské se to ostatně očekávalo.

Mezi nejčastěji skloňovaná místa v souvislosti s grálem patřilo opatství Glastonbury v Anglii nebo Rosslyn ve Skotsku; obě lokace se staly oblíbenými v mysteriózní literatuře, ale grál v nich nikdo nikdy neviděl. Jinak je to v případě kalichu v katedrále ve Valencii.

Fascinující průčelí středověké katedrály ve Valencii, která byla za maurské nadvlády přeměněná v mešitu a později znovu v katedrálu. Arabské vlivy jsou viditelné na první pohled.

 

Podle legendy přinesl kalich do Říma z Levanty svatý Vavřinec a odsud do Španělska bezejmenný voják a grál byl uložený v Huesce, jenže vytratil se spolu s arabskou invazí v 8. století. Snad ho nalezli mniši z kláštera San Juan de la Pena v Aragonii, odkud pochází první písemná zpráva z roku 1134, kdy se měl nacházet v jejich držení, a právě aragonský král jej od nich obdržel o dvě století později jako darem. Tak se dostal do Valencie, odkud byl pouze dvakrát krátce odnesen během občanské války, neboť se místní věřící obávali rabování.

Historici se shodují, že jestli by některý z předpokládaných svatých grálů mohl být pravý, je to ten valencijský; v 60. letech proběhla uhlíková analýza, podle které pochází z oblasti Blízkého východu a byl vyroben někdy mezi lety 300 př. n. l. a 100 n. l. Je vyroben z jediného kusu achátu, který byl ve středověku „vylepšen“ o zlaté držadlo.


Pokud tedy věříte, že na artušovských legendách může být něco pravdy, vydejte se do Valencie. Existují sice i další místa, na kterých by se měl grál nacházet, ale kde jinde ho můžete skutečně spatřit na vlastní oči?

Podpořte mě a staňte se fanoušky na facebookové stránce, kde najdete mnohem víc zajímavostí o středověku, historii nebo literatuře. Pokud vás zajímá další moje tvorba, navštivte autorské stránky. Obojí mi velice pomůže při práci na nové knize, která se odehrává právě na středověkém Iberském poloostrově.

Autor: František Kalenda | neděle 9.12.2012 20:39 | karma článku: 13,92 | přečteno: 1483x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

10.3.2013 v 20:42 | Karma: 9,51 | Přečteno: 653x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).