Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Středověké perličky: Francouzská invaze do Anglie

V dnešních středověkých perličkách se nebude jednat o staré dobré vylodění Viléma Bastarda roku 1066, ale podíváme se na polozapomenutou historii z období Jana Bezzemka, jehož neúspěšná vláda přinesla i zahraniční intervenci: a to přímo francouzskou. Chybělo jen málo a na anglický trůn totiž v jeho době mohl usednout francouzský princ z rodu Kapetovců.

Souboj Ludvíkových a Janových rytířů.

Na počátku invaze stály vleklé vnitřní problémy v Anglii po smrti Richarda I.. Tento král, zvaný Lví srdce, byl zabit šípem během obléhání vzbouřeneckého hradu a na trůn nastoupil jeho mladý, ambiciózní bratr Jan. Přestože jeho matka byla zkušená politička – a intrikánka – Eleonora Akvitánská, od počátku se rozhodl zařizovat věci po svém.

Rozhořčení vyvolala už jeho ztráta Normandie ve prospěch francouzského protějšku a následné pokusy získat ji zpět nenávratně zatěžovaly státní pokladnu i lidské zdroje. Jan nebyl právě úspěšný ani v získávání přátel; klid na skotské a velšské hranici musel rovněž udržovat hrubou silou.

Vrcholným poškozením reputace se stal spor s papežem, bez jehož svolení se rozhodl jmenovat nového arcibiskupa v Canterburry. Následovala exkomunikace, tedy vyloučení za samý okraj křesťanské společnosti a neuvěřitelný šrám na králově pověsti. V roce 1213 se musel Jan papeži podřídit, projít ponižující procedurou pokání a zaplatit značné odškodnění církvi.

V této situaci se nespokojení baroni zejména ze severu Anglie rozhodli vzít věci do svých rukou. Jejich důvody byly i velice osobního rázu; je známo, že část z nich dlužila králi značné peníze, další naopak přišli díky Janově politice o velké majetky ve ztracené Normandii. Vzbouřili se také Velšané a králi nepomohla ani nedávná katastrofa u Bouvines, kde Francouzi na hlavu porazili jeho oddíly i spojence z Říše.
Pokusy o mírové ujednání sporu nevedly k ničemu; král sice souhlasil s přijetím slavné Magna Charty ochraňující především šlechtická a církevní práva, ale vzápětí ji porušil. Vypukla dlouhá a krvavá válka mezi Janem Bezzemkem a barony, kteří si na pomoc přizvali samotného francouzského prince Ludvíka, pretendenta anglického trůnu.

V květnu 1216 se k Janově hrůze podařilo přistát u anglického břehu francouzskému invaznímu vojsku. Ludvíka nepodporovali jen vzbouření baroni, ale také skotský král a Velšané. Janovi před postupujícími Francouzi ubývaly síly; značná část jeho vlastního dvora se rozprchla. Pokusy o protiútok ztroskotaly a anglický král při zoufalém pochodu ztratil podle kronikářů většinu svého majetku včetně korunovačních klenotů, které pohltil zrádný pohyblivý písek. Nakonec se Jan nakazil úplavicí a během několika dní v bolestech zemřel; zlomený a opuštěný. Mnozí současníci tvrdili, že ho nepřátelé otrávili. Král Jan byl poražen.

Ludvík, v tu dobu pán značné části Anglie, se v Londýně o deset dní později nechal korunovat anglickým králem. Problém představoval věhlasný turnajový rytíř ve výslužbě, Vilém Maréchal, kterému umírající Jan svěřil pod ochranu svého nezletilého syna Jindřicha. Tomu se podařil diplomatický zázrak: vzbouřené barony uchlácholil slibem dodržovat Magna Chartu a na svou stranu dostal také papeže. Nikdo netoužil po tom, aby se celá Anglie dostala do rukou Kapetovců.

Bez spojenců neměl Ludvík v Anglii naději. Poslal sice pro posily do rodné Francie, avšak ty se podařilo zničit ještě na moři. Poslední zoufalou bitvu vybojoval v květnu roku 1217 u hradu Lincoln. A prohrál. O několik měsíců později podepsal mírovou smlouvu a Anglii opustil s odškodněním a bez vytouženého královského titulu.

Od té doby to byla Anglie, která častěji zasahovala ve francouzských záležitostech. Ani mocný Napoleon nedokázal po stovkách let dávného nepřítele porazit na moři a zopakovat úspěch prince Ludvíka. Anglie zůstala samostatná a invaze už se povedla jediná a spíš symbolická – Vilému Oranžskému.

P.S.: Před několika lety natočil stárnoucí Riddley Scott svou variaci na Robina Hooda, kde velmi volně pracuje také s těmito událostmi. Francouzi nicméně v jeho pojetí historie byli chrochtající banda ožralů, které rozehnal obtloustlý zbojník a horda lesních dětí. Nu což, umělecká licence.

 

Pomozte vytvořit skupinu fanoušků historie a cestování a přidejte se na oficiální facebookovou stránku. Zde najdete zajímavosti ze středověku, literatury i různorodých kultur. Podívejte se také na autorské stránky a přečtěte si o mých historických románech nebo pohádkách pro děti. Mám tam pro vás ostatně přichystanou novou povídku.

Autor: František Kalenda | neděle 6.1.2013 19:00 | karma článku: 16,24 | přečteno: 1184x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

10.3.2013 v 20:42 | Karma: 9,51 | Přečteno: 653x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse| Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).