Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Polsko, jak ho (možná) neznáte

Polsko je pro mnoho Čechů v lepším případě zemí špatných potravin, v horším případě zemí otravných alkoholiků a pámbíčkářů. V Polsku jsem byl mnohokrát a poznal jsem ho i z jiných, lepších stran. Takže proč mám Polsko rád já? Tady jsou důvody:

Křižácký hrad Malbork nedaleko Baltu, perla severního Polska.

Lidé
Poláci, které znám, jsou vzdělaní a velmi přátelští lidé. Přestože jsou většinou věřící katolíci, nikdy se nepokoušeli mě ani mé známé přesvědčit o svých názorech nebo dokonce konvertovat. K Čechům naopak chovají vřelý vztah (paradoxně oproti nám) a vědí o naší kultuře často víc, než průměrný obyvatel Česka. Dobře se vyznají v české literatuře a jazyková bariéra je minimální; na polštinu si zvyknete maximálně za pár dní.

Jídlo a pití
Zapomeňte na nekvalitní polské potraviny v supermarketech; zejména na polském venkově a v Krakově si můžete dopřát mimořádně dobrou kuchyni. Ano, tučnou a těžkou, ale to někdy Čechům vadilo? Masem nebo ovocem plněné pirohy, slané ovčí sýry, čerstvé ryby nebo bigos, to je jenom zlomek. A polské pivo Żywiec chutná i mně, odchovanému mnohem slavnějším pivem českým.

Historie
Polsko, později spojené s Litvou, patřilo s Uherskem mezi dvě zásadní bariéry Západu. Po staletí v tvrdých střetech bránilo pronikání Mongolů, Turků, později Rusů. Zaplatilo za to četnými pohromami, třeba mongolským vypleněním a vyvražděním Slezska po Bitvě u Lehnice (1241). Pohnutá je i historie 19. a 20. století v neustálých tragických zápasech o samostatnost. Poláci si museli svůj stát vykoupit řadou krutě potlačených povstání, museli tragicky selhat proti Hitlerovi v otevřeném střetu i proti komunistům v partyzánské válce. A přesto nakonec zvítězili.

Polská historie je plná krve a neúspěchů stejně jako zašlé slávy; ta česká je proti ní poklidná a tak trochu nudná.

Příroda
Spojovat si polskou přírodu s nudnou rovinou plnou polí je nesmysl. Polsko je obrovská země srovnatelná velikostí s Německem nebo Británií a je stejně různorodá; na jihu jsou nádherné části Krkonoš a Tater, na východě potom vévodí Karpaty a oblast bývalé Haliče plná dřevěných řeckokatolických kostelů, starých křížů a židovských hřbitovů.

Severovýchodní část na hranici s Běloruskem a Litvou je zase plná neprostupných, téměř skandinávských lesů a jezer, kde se dlouho udržovaly pohanské tradice a jen těžko se je dařilo potlačovat. Polsko má i moře; to baltské možná není zrovna ideální destinace pro opalování, ale zato nabízí zasmušilé výhledy či největší naleziště jantaru. O křižáckých hradech nemluvě.

Pohled na polskou Halič

Jeden z nádherných haličských kostelů v opuštěné vesnici Sokoliki Górskie

Památky
Bylo by vyčerpávající popisovat, co všechno nabízí Polsko v oblasti architektury; většina z nás zná nádherné město Krakov. Kolik už ale navštívilo města ve Slezsku dříve patřící Českému království, kde kraluje Vratislav? S tou se Češi začali více seznamovat teprve letos v souvislosti s Mistrovstvím Evropy ve fotbale.

Za návštěvu stojí také četné komendy německých rytířů v čele s Malborkem nebo haličská perla Przemyśl, u níž se nachází jeden z největších a nejhonosnějších evropských zámků, šlechtické sídlo rodu Sapieha, Krasiczyn. Zámek padl na konci 2. světové války za oběť opilým sovětským vojákům, kteří vytahali rakve z hrobky, vyházeli mrtvé a v rakvích se koupali jako ve vanách.

Zámek Krasiczyn

Co Češi většinou neznají vůbec je část středověké polské historie poměrně blízko českých hranic. Jedná se o tzv. Orlí hnízda – soubor několika vysoko, ve skalách posazených hradů, které by díky své epičnosti docela dobře mohly být využity třeba pro natáčení Pána Prstenů. Za většinou z nich stojí panovník Kazimír III. zvaný Veliký (1310 – 1370), který je postavil právě proti vpádům Čechů, v jeho době krále Jana Lucemburského. Později se osvědčily i proti husitům a většinou byly dobyty teprve za zničujících válek se Švédy. Osobně doporučuji navštívit Olsztyn, Bobolice, Mirów, Ogrodzieniec a Rabsztyn (zde se bohužel nedostanete dovnitř, zámek je v privátních rukou).

Hrad Olsztyn

 Mirów

Ogrodzieniec

Tak jsem se vyznal z toho, že mám Polsko rád, a to hodně. Mohl bych o něm napsat mnohem víc, ale příště budu třeba zas o něco konkrétnější. Věřím, že nebudete podléhat mýtům a stereotypům a dáte Polsku šanci – už jen proto, že je nám tak blízko. Geograficky i historicky.

Pokud vás baví historie, cestování nebo vás třeba zajímají moje historické romány, staňte se fanoušky na facebooku nebo se podívejte na oficiální webové stránky. V případě, že se vám líbily fotografie z Orlích hnízd, navštivte i stránky věnované zvláštním místům v Čechách i ve světě.

Autor: František Kalenda | pondělí 3.12.2012 20:09 | karma článku: 25,27 | přečteno: 1739x
  • Další články autora

František Kalenda

Smrtonosné cestování

Cestování nepřináší jen krásné fotky, odpočinek a radostné zážitky. Vzhledem k událostem na mé poslední výpravě jsem se rozhodl, že sestavím malou sbírku toho, co se může stát i vám. Nebo spíš nemusí. Na základě vlastních zkušeností.

17.3.2013 v 21:49 | Karma: 13,11 | Přečteno: 735x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

(A)historičtí vikingové

Několik hodin před uvedením druhé epizody jsem se rozhodl s vámi podělit o dojmy z pilotního dílu nového seriálu ze středověku VIKINGS.

10.3.2013 v 20:42 | Karma: 9,51 | Přečteno: 653x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Když Turci šířili v Evropě mír

Recenze nejdražšího tureckého filmu v historii,Fetih 1453, z roku 2012. Jak se turečtí filmaři zhostili období dobytí Konstantinopole? A proč film odhaluje tureckou společnost a politiku jinak, než by si asi sám přál?

10.3.2013 v 11:00 | Karma: 23,49 | Přečteno: 1324x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Porto očima spisovatele: Fotoreport

Sérii článků o Portugalsku začínám vlastními fotoreporty z míst, které mě nejvíce inspirovaly. Další fotografie najdete na mé oficiální facebookové stránce. Brzy čekejte podrobnější články k jednotlivým místům.

3.3.2013 v 21:44 | Karma: 10,47 | Přečteno: 369x | Diskuse | Ostatní

František Kalenda

Mlčenlivé věže: Smrt po íránsku

Stejně jako zná málo lidí staré perské náboženství, zoroastrismus, málo z nich zná i specifický způsob pohřbů jejich fascinující starodávnou komunitou: na vrchol věží. Rozhodl jsem se ho tedy představit blíž.

24.1.2013 v 8:00 | Karma: 12,77 | Přečteno: 677x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1689x
*1990. Začínající spisovatel a končící student historie na UK, překladatel, vášnivý turista.
Autor historické detektivky DESPOTA (knižně 2011, můžete zdarma stáhnout na www.despota.info), historického románu ORDÁL (vydal Vyšehrad, X/2012 - vice informací o knize najdete na stránkách www.ordal.cz) a pohádky na pokračování pro zlobivé děti KOCOUR, PES A SIROTEK (na stránkách autora) včetně rozhlasové verze v mp3).