Zmatečná daň na nás saň

Věřím, že jako občané pivního národa jste zaznamenali tanečky kolem daně z přidané hodnoty na zlatavý mok.

Nemám ambici hodnotit jestli je to hodně nebo málo, protože jako spotřebitel to stejně nikdo nepozná, protože Evropa jako celek hraje se spotřebitelem křivou hru, protože všechny ceny udává včetně DPH a tedy tak vlastně organizovaně zákazníka klame. V USA máte na všem cenu zboží a následně u pokladny po Vás chtějí cenu včetně daní. To svobodně myslícího člověka má uvědomit o tom, kolik z ceny souhrnné - ten co Vám to prodává musí odvézt státu.

Daň z přidané hodnoty je výmysl Francie, která po II.světové válce potřebovala prostředky na opravu své infrastruktury, kdy válečné reparace už byli i díky způsobu financování celé války – na dluh – iluzí. Více jak rok se ve Francouzském parlamentu přeli, jestli ta daň mám být víc či  méně jak 2 %. To jen tak na okraj z historie. A taky pro příklad, kam se to , třeba u nás, zvrhlo skoro na vše je dnes daň 21%. Přeloženo, každý kdo Vám něco prodá tak to DPH odvede státu a tedy o těch 21% má nižší příjem, který následně podlehne dani z příjmu a odvodu na sociální zdravotní pojištění. Takže ze zaplacené stovky mu nezůstane ani polovic.No nic.Jedna perlička na závěr. Pokud jedete v lyžařském středisku na vleku tak je DPH jiné, jako když jedete na sedačce. Na sedačce je nižší, protože  lanovka je dopravní zařízení a to má sazbu nižší. Důvodem je jistě to, že poskytovatelé dopravy – tedy autobusy, tramvaje, vlaky a třeba i lanovka na Petřín jsou majoritně provozovány městy, krajem či státem … no a stát daně neplatí rád. On je rád jen vybírá, aby pak nám všem mohl dle svého uvážení sdělovat co nám za to vše pořídil.

Další věcí na pováženou je to, že veškerou administrativu spojenou s DPH, tedy včetně toho, že hospodský musí dělit vytočení pivo na to vypité k jídlu a na to vypité mimo provozovnu tak jako i majitel vleku musí rozlišit jízdní na vleku a lanovce je o tom, že musí investovat do zařízení, které mu to bude pro kontrolu finančního úřadu bude evidovat. Takže i náklady spojené s administrativou jdou za tím , kdo zboží nebo službu poskytuje. Někdo namítne – dá si to do nákladů. Ale na ty náklady musí napřed vydělat. A tyto náklady rostou jak rostou výjimky, zákony, vyhlášky. Společně bych to nazval zmatky.

Jsem vychován tak, že pokud něco napadám, mám dávat alternativu. Vzhledem k tomu, že DPH a vše s tím spojené a to včetně podvodných daňových odvodů je dnes a denně obsahem kriminálních rubrik sdělovacích prostředků bych viděl zjednodušení ve zrušení DPH a její nahrazení daní jinou. Daní spravedlivou. Ptáte se jaká to daň je ? Je to daň z obratu. Také je to daň nepřímá a její základ – tedy hodnota z které se vypočítá je zřejmá. Na konci zdaňovacího období je číslo, které se vám protočilo na účtech a …. je to.

No asi se to nikdy nestane, protože Evropa má na ožebračování lidí a plnění státního účtu z DPH postavenu veškerou ekonomiku a to včetně té ekonomiky politické, která je jistě napojena na ty černoty s DPH.

Jak říká jeden můj přítel. Francie kromě sýra světu nic nedala i to „francouzské“ milování praktikoval prvně král Samuel.

Prima den a hlavně radost – té má každý kolik unese a nejde sebrat

                                                                               Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | čtvrtek 6.2.2020 20:20 | karma článku: 19,13 | přečteno: 383x