Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

S Eurem je to jako s elektromobilitou

Na začátek všeho je dobré sdělit, že jsem v plebiscitu o vstupu do EU hodil NE. Ne, že bych nechtěl cestovat, ne že bych nechtěl být součást něčeho většího ale tak nějak od malička vím, že bez práce nejsou koláče.

No a tak jako bez práce nejsou koláče, tak i vím, že bez hranic, měny , armády a rodiny není státu. Hranice jsou už jen čáry na mapě, armáda v její dnešní podobě, kdy máme na okres osmdesát vojáků , kdy rodina se hledá ve všem jiném než ve vztahu matky, dítěte a otce měna pro mne osobně zůstává tím na čem by se jednou dalo zase normálně stavět.

Proč to přirovnání v nadpisu ? No protože autům rozumějí všichni a elektrouata a propaganda s tím spojená nyní ukazuje svou malost. Malost v tom, kdy chtíč politiků otáčet přírodu k obrazu svému ukázala, že vytýčit jen směr bez dalších návazných kroků je hloupost, která se vždy nakonec obrátí proti jejím strůjcům. Dnes se již ukazuje, že elektroauto může být dílčím řešením ale nikoliv řešením dopravy jako takové. Něco jako další vařečka v kuchyni, kdy guláš vaříte s jiným náčiním než obracíte na pánvi řízky. Jasně se ukazuje, že původní politická vize je na hony vzdálená skutečným potřebám jejich uživatelů.

Trochu z historie EURa. Euro vzniklo jako společná měna z důvodu zejména potřeby oslabení ekonomiky Německa, které po sjednocení se stalo nedostižným konkurentem Francie a Anglie, která v tom sehrála rozhodující tlak jako hlavní „vítězný“ spojenec USA po druhé světové válce v Evropě. A taky , což se málo píše, jako vítězná mocnost Anglie svědomitě splácela své dluhy USA za světovou válkou. Paradoxem toho všeho je, že Anglie si nechala Libru a i s tou se jí lépe odcházelo s EU, když se smysl stal nesmyslem a tedy bylo na čem budovat další etapu existence království.

Jen tak na okraj si položme otázku, které měny jsou za poslední čtyři roky nejlépe v paritě k USD , snad se shodneme v celosvětovém obchodě na to, že USD je tím k čemu se vše porovnává.

Kladný výsledek mají jen čtyř světové měny, Švýcarský frank, Mexické peso, Singapurský dollar no a nepadejte na záda. Je to Česká koruna.

Nejsem ekonom a myslím si, že není potřeba jim ani býti abych si vyhodnotil, že když jsem mezi čtyřma na světě v plusu, že na tom nejsem asi špatně. A že asi nosím v kapse něco co nepodléhá zkáze.

Taky je dobré si říci a napadlo mne to v hospodě, kde jsem byl svědkem rozhovoru, že až budeme mít EURo, že nebude inflace. Inflace nemá s měnou vůbec žádnou souvislost mimo snad jen tu, že když je, tak se vám úspory znehodnocují, ale to je jedno v jaké měně. Dnes, kdy peníze jsou kryty svým vlastním dluhem a ničím jiným je inflace takovým nástrojem pro znehodnocování hodnot pracujících osob a vyspravením bilance bank. Ostatně možná jste s Novým rokem zaznamenali, že banky ještě před Vánoci nabízeli úrok vkladů až 8% a dnes je 5% zázrak.Co se za ta necelé dva týdny, kdy obchod a průmysl stál stalo tak zásaního ? Stalo se zjevně to, že banky neví co s inflací nabitými penězi a tak je potřebují dáti do oběhu a to se nejlépe děje, když se zlevní. To v našich končinách  funguje náramně :-)

Tedy jestli máme nebo nemáme EURo je pro ekonomiku našich domácností zcela ale zcela jedno. Je to politické zadání a dnes zejména marginálních stran jako je TOP 09, kdy mají poslední možnost se nějak zviditelnit a chtějí pomoci svému docházkovému premiantu Niedermaierovi k pokračování plné docházky do škamen v Bruselu.  Je to jejich strach z toho, že by ho mohli další přeskákat a tak by se naplnil jejich konec, který započal tím, že zamezili Kalouskovi kandidovat. To, že s tím strhávají ODS do bažin zapomnění je slabostí jejich čelných představitelů, že by mohli býti odstaveni o dva roky dříve od rozdělování daní, což je dnes snaha veškerých politiků bez rozdílu stran, národností a vyznání. Tedy pokud prachy nejsou jedním z vyznání :-)

Myslím si, že se ještě nad EURem dočkáme pěkných tanečků.

Z pohledu člověka, který chodil ještě na gymnasium, kde se učila latina a nyní lituji, že jsem na ni nechodil si uvědomuji, že daleko nejdůležitější vědou, která je nyní na okraji zájmu v její surové podobě je filosofie, kdy její definice plus minus je „láskou k moudrosti“, kterého lze dosáhnout kritickým studiem obecných a základních otázek existence, rozumu, poznání, hodnot, mysli a jazyka.

 To, že žijeme nyní jen v politikou devastovaném světě, neznamená, že tomu bude navždy. Je na nás všech abychom zachovali alespoň elementární základy pro budoucnost. Co to všechno je ? Nechám i na vážených čtenářích a dalších …

Prima den                                                                                        Oto Kaděrka

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Oto Kaděrka | čtvrtek 4.1.2024 14:45 | karma článku: 33,08 | přečteno: 902x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,26 | Přečteno: 92x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 418x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1946x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 24,79
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik