Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavle střep se Bendy a nejen jeho

Používáte či znáte sloveso střepat se. U nás v rodině je to používáno jako druhá mocnina slova zbavit se. Prakticky tedy značí opustit daný problém v případě lidském pak se na věky  myšlenkově rozejít, anžto nejsme vrazi

Když jsem si přečetl, že politická soldateska dneška má za lubem instalovat na stolec ústavního soudce „mladého“ Bendu tak mi to roztáhlo koutky. Jako dítě a student jsem byl hodně veselá kopa. Pravda trochu mne život povalchoval a tak jsem se vrátil opět ke spíše humornému či úsměvnému vnímání okolí a oprášil jsem mou studentskou charakteristiku „ My Gun is Fun“ tedy mou zbraní je humor. Ono mít nad věcí nadhled , tedy aspoň z vlastního pohledu je celkem osvobozující, to ovšem neznamená, že se člověk stane netečným ke svému okolí a bude mít vše na salámu, jak se říká.

Tedy jsem ty koutky zase spustil. Víte já jsem velice brzy , asi tak dva týdny po 17.listopadu 1989 pochopil, že nastává období vylézání zalezlých a zapšklých ven. V Olomouci u Trojice, kde bylo místo exhibice se začali objevovat zejména „osmašedesátníci“. Tedy lidé, kteří to už jednou zpackali a začali své dvacet let staré sny uskutečňovat a to zejména s vidinou ekonomické rehabilitace – slušně řečeno. Ostatně dnes to v Olomouci vidíme v tom, jak nejsme schopni kvůli nedostatku veřejných či obecních pozemků cokoliv potřebného realizovat. To jen jako příklad a s omluvou té první partě jako byl primátor Hořínek či rektor Jařab.

Velká většina těchto lidí , pokud jsou ještě na tomto světě, jsou dnes starodůchodci. Pravda však je, že s jistým vlivem. Namlouvat si, že Klaus a Zeman, ať dám aspoň nějaký příklad jsou bez vlivu je lhaním si do vlastní kapsy. Za předlistopadového režimu vedle vůdčí komunistické strany byl druhou a možná ještě silnější silou tzv. Svaz příbuzných a známých. Ten na rozdíl od dějinného myšlenkového či politického směru nejde zakázat. No a podle mne nestudent , nedoktor a životní neprakta praktikující jen politiku neJudr. Marek Benda je dítětem tohoto svazu. V politice je dlouho a zjevně si vybudoval nějakou pozici o kterou již pomalu přichází, protože znáte to každý ze svého života, svým dětem v jistém věku začnete překážet. V politice pak nastává otázka – kam vás uklidit.

No a pár lidí z jeho okolí seznalo, že Ústavní soud je asi taková tlachárna, kde se schází nářky politiků a tomu by měl Marek Benda rozumět. Není to tak. Já jsem ve svém životě měl vlastně štěstí na své okolí. Takže se  mi přihodilo, že mám možnost více jak padesát let znát jednoho, který to na ústavního soudce svou profesní způsobilostí dotáhl. K té pozici se tak nějak „prosoudil“ a dost tomu obětoval.Také jsem měl představu, že jeho prací bude rozhodovat pár věcí ročně s nadhledem mudrce. Byl jsem jim vyveden ze svého omylu, když mi popsal kolik kauz on osobně má měsíčně k vyřešení a u kolika je členem senátu soudu a tedy si je taky musí přinejmenším přečíst, tak si tak opravdu nepředstavuji profesní důchod. No a už vůbec ne, že by to mělo být odkladiště nepotřebných politiků.Jo a za těch padesát let vím, že dotyčný soudce moc lhát neumí :-)

Pane presidente Pavle. Jsem vám sbíral podpisy, roznášel noviny a rozdával placky. Z počátku než jste se dostal do hledáčku medií jsem byl i vysmíván, že jsem taky „guma“. Když jsem sháněl důstojný prostor k vaší možné prezentaci tak i jedna aula v Olomouci díky jejímu vedení byla nedostupná a to jste ještě ani kandidaturu oficiálně neoznámil. Vše jsem dělal ve víře, no proč to nenapsat když tak byl označován jeden z vašich předchůdců v kandidatuře, že jste „chlap z guľama“.

Jsem již člověk před důchodem a jak jsem psal výše, život mne už zvalchoval a naučil. Takže vím, že život přináší emoce a je na nás se s nimi popasovat. Emocí je v základu osm a jen jedna je positivní. A tou je radost. I radost jednoho může být zklamáním druhého. Zkuste mi tu mou nekazit. Máte k tomu jako jedinný na tomto světě  - možnost.

Já bych to bral jako opravdové odstřižení od toho co „bývalo“.

Prima den                                                                                 Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | sobota 15.4.2023 8:49 | karma článku: 24,41 | přečteno: 747x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 420x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1947x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 25,72
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik