Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opačně vpřed aneb decentralizace může být vítaná revitalizace

Někdo by si pomohl pomyslet, že nadpis značí nějaké zpátečnictví či snad dokonce návrat k něčemu co už zde bylo. Jo říká se , že všechno už tu bylo ale taky … nejde vstoupit dvakrát do jedné řeky.

Třeba se shodneme, že vše na světě je o lidech. I ta Eva, když si kousla toho zakázaného jablka zčista jasna dospěla k tomu, že je člověk a začal podle té knihy ten náš věk. No ať se dostaneme už k dnešku. Pokud máte pocit, že ti co nás vedou vědí a znají, tak vám závidím, protože já to tak nevidím.

Oni se točí v kruhu, který ovšem namaloval někdo jiný a nátěrem, který tu bude a ty už tu nebudeš, to přetřeli Klaus se Zemanem a ten nátěr má název Opoziční smlouva. Opoziční smlouva jen bod zlomu od dobrého ke zlému od napravitelného k nenapravitelnému od chytrého k hloupému. Tedy od rozvoje ke stagnaci. Druhotným produktem té smlovy je i naše vnitřní uspořádání – zjednodušeně „kraje“.

Vytvoření paskvilu bez odpovědnosti k celku resp. centralizace daní a decentralizace odpovědnosti.

Trochu odbočím, ale ono vše souvisí se vším. Dnes se kde- co váže k nějakému průměru. Mzdy ve státní správě se odvíjí od průměrné mzdy. Důchody taky jsou v jisté vazbě k tomuto číslu. Jak je základní poučka statistiky – je to přesná věda nepřesných čísel tak se dostáváme do jejího zajetí. Prostě se vezme mnoho čísel – kde všude a pak se z toho dělají závěry.

Víte já se třicet let živím obchodem. Tedy vím, že až 40 % veškerého maloobchodního obratu České republiky se odehraje v městě Praze. Slováci to mají ještě ostřejší v tom, že tam je to až 55% a mnoho firem dnes už ví, že nepotřebují obchodního zástupce pro Slovensko ale stačí jim pro Bratislavu. No a pokud se týče centrálních úřadů, tak ty jsou mimo Ústavní soud v Praze všechny.

Já si kladu otázku jestli je to dobře ? No není a to z několika důvodů, kdy hlavním je to, že jako celek naše země upadá do stále větší deprese a to nejen dluhové. Prostě lidé v centrálních úřadech nepracují dobře a přesto jsou dobře placeni. Argument, že mají zadání politiků u mne neobstojí, protože neznám žádného politika, který by sám o sobě psal nějaký zákon. On jen předkládá to co mu někdo napíše a vysvětlí tak aby to podal na poli dolní nebo horní sněmovny. Chápat to politik vůbec nemusí, pokud je schopen to projednat tak aby to „prošlo“. To je základní kámen úrazu, že dnes nemáme politiky vzdělané v oboru, který spravují. Stačí  za příklad elektrikář na financích, zemědělec co vloni nestačil sklidit a musel část úrody zaorat na ministerstvu práce a sociálních věcí.  Věřit, že se změnou vlády přijde změna jsem přestal dávno. Základním instinktem je u toho být a nikoliv to jakkoliv měnit. Dost čtu a tedy vím, že osvícený politik se musí narodit a nemůže se to naučit. Adenaur, De Gaulle, Sadat, Tchatherová. Ovšem i když není osvíceného může být odvážného.

Představte si, že by ministerstvo zemědělství bylo v Mělníku, ministerstvo průmyslu v Ostravě, práce v Ústi nad Labem atd. Prostě, že by se decentralizovalo, že by se celé to politické prostředí okysličilo, protože ne všichni lidé by se za prací z Prahy odstěhovali. Že by ty celostátní průměry se staly opravdu celostátní a ne „pražské“ naředěny zbytkem státu, kdy v důsledku na to celý stát doplácí a no nejen obrazně, ale i skutečně, kdy více jak 60% daňových výnosů konči na centrálních účtech v Praze aby hlavy „pomazané“ rozhodly na co nám „dolů“ se bude posílat v grantové či dotační politice.

Kdo mne občas čte tak ví, že jsem nepřítelem krajského uspořádání, protože je to nejdražší a nejméně funkční uspořádání, kterým jen protékají peníze z centra do předem určených pozic bez většího vlivu odpovědných – tedy krajů. Ostatně i to, že mnoho hejtmanů jsou současně poslanci Parlamentu je dokladem toho jak je to vzájemně propojeno. Kdyby to bylo k prospěchu celku tak proč ne, ale tak je to jen o lobbingu pro daný kraj ale ještě spíše pak město odkud daný hejtman pochází a to je špatně . Přiznám se jsem příznivcem zemského uspořádání, které v případě správného nastavení toku daní by bylo ku prospěchu celku. Nevím k čemu a na co slouží čtrnáct krajských ředitelství od hasičů, přes hygienu až po veterinární zprávy. Je to pro mne jen odkladiště ambiciózních místních aby se netlačili na místa centrální. Víte kolik by se uvolnilo nejen budov – v pravdě to bude jedna z možných brzd, protože úřady mnohde sídlí v pronajatých soukromých budovách, často patřících dřívějším politikům… Jak píši vše je o lidech a mnoho těch co se živí politikou si myslí, že je politika je o penězích. Je mi šedesát a už dávno vím, že o penězích to není, jenžto truhla nemá kapsy a čím více zabezpečíte své děti tím více zaděláte na neštěstí svých když ne vnuků tak pravnuků.

Jak z toho ven. Ptejte se svých volených poslanců jak to vidí na obci, městě, kraji – státě. A pokud nejste s odpovědí spokojení tak je nevolte a snažte se je nejlíp nahradit a někdy i sebou.

Je to o lidech –  o Vás.

 

Prima den                                                                                            Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | sobota 24.6.2023 14:21 | karma článku: 13,98 | přečteno: 255x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 420x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1947x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 25,72
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik