Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na migraci či imigraci trochu jinak

Asi si nebudeme nalhávat, že přesun lidstva se odehrává převážně z nějakého rozmaru. Že je zcela přirozený a člověk nemá k rodné hroudě vztah a tak se z ní pakuje.

Z mé znalosti tomu tak není a kolem sebe pozoruji stále více svých současníků, že se na důchod z emigrace vrací. Jistě mne někdo do diskuse napíše, že se jim  zde se „západním“ důchodem lépe žije. To je jen kus pravdy, protože pokud mají jak se říká západní důchod tak s ním mohou i daleko lépe žít i mimo rodnou hroudu, protože jistě neplatí , že česká kotlina je zrovna levná – už dávno ne. Prostě se vrací tam, kde se narodili a mají své kořeny. To by na úvod asi stačilo a teď k problematice toho čím jsou dnes plněna media.

Evropská unie svým Schengenským projektem jedné a společné hranice snad nechtíc , ale věřme tomu, odstartovala problém širšího charakteru s kterým si teď moc neví rady. Již roky se snaží problematiku řešit v rámci Bruselské logiky – tedy společně. Mám za to, že i tato skutečnost byla jedním z ne možná moc prezentovaných důvodů odchodu Britanie z pod společného deštníku, kdy už k tak velké části nepůvodního obyvatelstva by jim byla přidělena další kvota o kterou se má v důsledku neschopnosti udržení hranice Schengenského prostoru – rozšířit.

Pravda je i taková, že USA odchodem Britanie z EU ztratili v ní svého „Trojského koně“ , který jim byl velice oddaným historickým spojencem. No teď řečnická otázka : Kdo na jejich místo ? . Já jsem nemusel hledat odpověď dlouho. Za mne je jím Polsko. Jak jsem na to přišel? Nevím jestli jste zaznamenali, že Polsko chce otevřít otázku reparací za druhou světovou válkou. Jistě ne nezajímavá otázka směrem, k dnes jedné z nejvýkonnějších ekonomik euroatlantického světa. Myslíte si, že by Polsko kdy položilo takovou otázku, kdyby za sebou nemělo oporu. V čem jí vidím, no třeba i v tom, že president Biden než dojel za Zelenským se stavil no kde – v Polsku.

Ale zpět k té migraci nebo lépe řečeno ekonomické emigraci. Když nemáš zbytí a máš hlad a máš na to roky tak hledáš, kde by jsi prožil lepší život – ať už věříš v toho či onoho. Nejsem politik a nikdy se jim asi už nestanu, protože lhát a krást mi nikdy nešlo a tedy jsem vyloučen z té komunity již předem. Ale jsem rád, že nejsem nakažen tím jedem.

Čemu se však divím zvláště je to, že se na ty přívaly všichni dívají v optice dneška a nedívají se zpět. K čemu zpět, když co už bylo se nedá změnit. To je jistě pravda, ale jistě jde proti tomu co bylo účtovat tedy má dáti dal a pokud před časem vzal, tak může třeba i vracet. Naši politici se čas od času sejdou v takzvané V4. Tedy pokračují v tom co bylo podepsáno v roce 1335 jako jedna z prvních kooperačních smluv mezi králi Uherským, Českým a Polským. Tedy máme historické pojítko, které je v možném způsobu řešení migrační krize umocněno tím, že žádná z zemí V4 nikdy nebyla koloniální velmocí. Kam směřuji – chytrému napověz, hloupého kopni. Bingo, proč by jsme měli se nějak společně podílet , mimo specifikování vlastního zájmu, na nařízení hlavních hráčů EU tedy zejména Francie a Německa ( Britanie je již pryč a pojede si svou) , které z bývalých kolonií , které jsou jistě hlavním zdrojem přistěhovalectví si historicky již svoje vzali. Teď by bylo vhodno vracet.

Jako asi těžko lze tento návrh čekat od premiéra Fialy, byť profesně jako učitel dějepisu by toto znát mohl a měl i umět prezentovat. Ale pokuj jej máme vnímat jako politika hájícího zájmy Česka tak by to Polákům jako podnět dát mohl. Přece jen Polsko je pátou nejlidnatější zemí EU a jeho vliv v celosvětovém kontextu není zanedbatelný.

Na závěr snad jen jedno. Jistě se nebráním jakékoliv NÁMI řízené imigrační politice, protože pohyb lidí byl , je a vždy bude. Ovšem je vždy na každém národu aby si uchoval svůj svrchovaný pohled a dohled nad tím aby historické reálie byly uchovány, třeba i pro ty, kteří se na stará kolena vrací ke své rodné hroudě.

Prima dny                                                                                                           Oto Kaděrka

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Oto Kaděrka | čtvrtek 29.6.2023 13:11 | karma článku: 22,27 | přečteno: 703x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,26 | Přečteno: 92x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 418x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1946x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30,  aktualizováno  11:24

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Student předstíral opilého bezdomovce, lidé na něj zavolali strážníky

27. května 2024  11:20

Zbytečný výjezd mají za sebou strážníci, na které se obrátila jedna Plzeňanka. Ta se pohoršovala...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 24,79
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik