Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Lakota a růst přinese nám půst

Ne tak těm, kdo to šíří, těm odměny do nebes míří. A těm šikovnějším či lakotnějším pomáhá politik dotací ta má plus v tom, že když dobře vyplníš papíry – se co ? – No nevrací.

Byly doby, kdy jsem si kladl otázku, kde na to mojí obchodní partneři v zahraničí chodí, když jsme jim po revoluci prodali tisíce párů lyžáků a oni se ptali o kolik vezmeme další rok více. Dost těžko se jim vysvětlovalo, že když tady lyžáky nebyly a že obnova v podobném rozsahu z nedostatku už tady hned zas tak nebude.

 Ale za ty roky co uběhly mi již došlo a nejen z obchodu s lyžáky, že svět a ten obchodní euroatlantický postavený na kontinuálně rostoucím dluhu to tak prostě má. Že vše musí růst – mzdy, dluhy,náklady, spotřeba, ceny, lži - kdyby, jak se říká : „na chleba nebylo“. Já akorát myslím, že to nedopadne tak jak si politici a bankéři myslí , že dobře.

Co mne ponouklo k sepsání této úvahy ? Včera jsem si přečetl, že k 17.červnu Putin přestane cosi řešit s pšenicí a že se Evropa sesype pod tíhou levné pšenice. Tomu předcházeli nářky třech našich stěžejním zemědělců Agrofert, Úsovsko a Rhea či jak se to teď jmenuje o tom jak asi když nedostanou dotace od státu nezopakuji loňský zisk zemědělství ve výši 22 miliard korun. O něco méně hlasitě jim  pak přizvukuje jeden majitel třech společností co na náš trh dodává většinu vajec. Překvapuje mne, že se něco sesype, když to bude levné. Sesypu se ti co na tom vydělali ? Ne jen odsypou z toho co čekali.

Ponechme stranou nyní zemědělství a vypravme se k obchodu. Jsou prázdniny a tak jsou zveřejněny většiny ekonomických výsledků veškerého světa. Pravda máme válku na Ukrajině, ale to nebrání všem, kteří jsou tak velicí a posedlí teorií stálého růstu aby použili veškeré páky své velikosti, aby mohli světu sdělit, že za minulý rok vydělaly nejvíce v Rusku, kde prostě z důvodu své velikosti – neodešli. Patří mezi ně jak americké globální tabákové firmy tak i globální Metro – pro neznalé u nás Makro, které majoritně vlastní – nejmenovaný Čech co vlastní Spartu, ten aspoň v rozhovoru sdělí, že ho to moc osobně netěší, jde jen o to jestli – nelže :-)

Stejnou teorii růstu postavenou na dotacích pak praktikuji nejen u nás ale po celé Evropě všechny energetické společnosti, které postavili svůj růst na teorii, že válka zdražila energie a proto státy musí jim dotovat jejich potřebu neustálého růstu. Že to tak není jednoznačně ukázala ropa, kdy největší světový producenti s euroatlantickým myšlenkovým souručenstvím nemají nic společného a jen nám tu ropu prodávají. Jo byl chvíli benzin a nafta za dvojnásobek, ale už se to dostává do normálu a nikdo to neřeší – vyřešil to – neregulovaný a tedy nesocialistický trh.

No ať se vrátíme do sněmovních škamen (pro mladší lavic), kde se všechno to co je popsáno výše , když ne přímo peče, tak na základě zadání z Bruselu – dopéká. Nevím jestli jste všichni zaznamenali, že hlavnímu současnému medializovanému problému ekonomiky dneška, tedy změně důchodového zákona a tedy programovému snížení penzí, předcházely úpravy platů celého státního sektoru včetně poslanců – správně – směrem nahoru. Přesně podle teorie zvrhlého růstu. Aby se snad nevytvořil změnou zákona o důchodech precedens ve smyslu toho, že dokud nebude na reálné důchody, tak se jinde nepřidá. Ostatně tak by to mělo myslím být, že pokud celý život platíte daně tak by jste na stáří z těch daní měli zpětně slušně žít, bez toho aby stát si stěžoval, že žijete déle než on plánoval.

Jo ale je to jinak. Kde vzít než tam , kde obrana je vzhledem i k věku chabá. Přece je potřeba mladým ukázat tu správnou cestu do bank pro úvěry na telefony,auta, domy to podle toho co je zrovna podle věku pro ně nejpotřebnější. No a je potřeba jim dát tu možnost a tedy jim dát odpovídající výplatu k tomu aby uvěřili, že když na něco nemají hned, že to hned nemusí mít. Prostě vytvořit iluzi, že si můžete dovolit vše.

Nemůžete nikdy mít vše, protože nic neroste do nebe a každý strom se pod vlastní tíhou jednou zlomí. Žil jsem chvíli po 1989 v představě, že budu žít v době, která bude přát chytrým, akčním, odvážným a přemýšlivým.

Dnes už vím, že spíše doba dozrála k tomu, že patří povšechně jednoduchým , líným a často vetšinově hloupým ale v systému vychytralým.

Ovšem zákony přírody se dají jak ty stromy ohýbat jen do určité míry. Takže my a naše děti věřme ještě ne, ale ty další, pokud budeme žít v této lži stálého růstu – se dožijí dlouhého a bolestného – půstu.

Jo a změna je jen a jen v nás :-)

Jinak prima léto                                                                                             Oto Kaděrka

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Oto Kaděrka | středa 5.7.2023 11:56 | karma článku: 25,63 | přečteno: 579x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 93x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 419x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1946x | Diskuse| Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Porota uznala Trumpa vinného z falšování plateb pornoherečce

30. května 2024  23:15,  aktualizováno  31.5

Porota v New Yorku ve čtvrtek shledala exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech...

Vondra straší a vyrobil si Turka, říká lídr Pirátů. Green Deal chce dodržet

31. května 2024

Piráti zůstali v kampani před eurovolbami prakticky jediní, kdo hájí současnou podobu Green Dealu....

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Švédsko nemá o rekruty nouzi. Zájemci o službu v armádě se jen hrnou

31. května 2024

Premium Západní země řeší nedostatečný zájem o službu ve svých armádách. Švédsko tento problém nemá – může...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 24,79
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik