Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zeptej se sám sebe

S kým bys chtěl trávit čas? Třeba na dovolené nebo dokonce na pustém ostrově. S kým bys rád zašel na pivo nebo kávu? S kým by sis rád poseděl a popovídal?

Znáš takové lidi? Máš takové lidi kolem sebe? Rozumíš si se svými blízkými, rozumíš si se svými kamarády? Setkáváš se s nimi tváří v tvář? Dovedeš se s nimi bavit, diskutovat a vyslechnout je, přestože máte na určité věci jiný názor? Dovedeš se na věc podívat z jiného úhlu pohledu (třeba toho jejich)?

Na tyto otázky odpovědět dokážu a dokážu si vybrat lidi, s nimiž bych rád šel na pivo, nebo si s nimi popovídal, či si potřásl s nimi rukou. A už jsem se s některými setkal, jsou mezi nimi i lidé známější.

S lidmi se potkávám v rámci rodiny, při své práci i při svých jiných aktivitách ve volném čase. S některými více a pravidelně, s některými méně. Preferuji ty, s nimiž mě ta setkání pozitivně nabíjí, tj. jsou to setkání pro mě radostná. 

V životě se zkrátka potkáváme i s lidmi, co nás spíše vybíjí, prostě se při setkání s nimi necítíme dobře. Tak jsem se zeptal sám sebe, co bych dělal, pokud bych se setkal naživo s člověkem, na kterého se nemusím ani koukat, vidím-li ho v televizi.  

A to vím, že televize zkresluje, že vytváří klamavý (reklamní) obraz a že nic nemusí být tak, jak na první pohled vypadá. Nicméně u vrcholných politiků předpokládám notnou dávku pýchy (jinými slovy egoismus, aroganci) a přetvářky (pokrytectví). Ale sám nevím, jak by mě politika semlela, pokud bych se tam dostal. Vím jen, že se tam nedostanu, když se tam necpu.

Jen si tak hypoteticky představuju, na co bych se ptal dvou posledních předsedů naší vlády. Určitě by přišla řeč na to, zda jim ten premiérský post stojí za to? Co jim dal a vzal? Zda hrají to politické divadlo vědomě či nevědomě? Zda ještě dokáží být upřímní? Samozřejmě i vůči sobě.

Snažil bych se zjistit, zda mají smysl humor, zda v jejich oku lze spatřit nějakou jiskru, nebo jen únavu či dokonce strach.

Pak bych věděl mnohem víc než z povrchních médií. Zároveň bych věděl, zda jsem se v úsudku (ve svém subjektivním pohledu) trefil, nebo mýlil.

A také bych věděl, jak jsem se při setkání cítil, zda mě to energeticky vysávalo nebo nabíjelo. Vzhledem k tomu, že mě to vybíjí jen, když je zahlédnu v televizi nebo na internetu, nepředpokládám, že by mě takové setkání nějak nabilo či potěšilo.

S politiky se dá krátce (či dokonce letmo) setkat na předvolebních mítincích při propagaci nesplnitelných předvolebních slibů, a to zejména ve větších městech. Většinou jde o setkání typu „mezi svými“. Takže nějaké selfíčko, podpis fotky či knihy, rychlý dotaz, rychlá odpověď.

Takováto setkání nevyhledávám. Vyhledávám mnohem komfortnější, v nějakém sále, za účasti pár desítek lidí, přednášku na nějaké téma spojenou s následnou diskusí. Několika takových jsem se účastnil a vždy jsem se ptal, resp. řekl svůj úhel pohledu. A tato setkání se mnou ladila a odcházel jsem z nich energeticky pozitivně nabitý.

Vážím si lidí, kteří něco umí, rozumí tomu, co říkají a vystupují s pokorou. Pokud něco neví či dnes vidí věci jinak než dřív, a přiznají to, mají můj obdiv. Takoví lidé mě inspirují a ctím je.

Současní vrcholní politici to povětšinou nejsou. Tak nějak lépe na mě působí ti politici, co už z politiky odešli a ti, kteří se zdají rozumní, a ještě v politice nejsou. Možná by se pár současných politiků našlo, s nimiž by mi bylo ctí jít na to pivo.

Jo, a ještě jedno milé setkání jsem nedávno měl, ale tomu (pokud to uzraje a vypadne to ze mě na první dobrou) se budu věnovat v samostatném článku.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Tichý(Bnj) | středa 8.11.2023 13:14 | karma článku: 7,76 | přečteno: 144x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 14,91 | Přečteno: 402x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 615x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,38 | Přečteno: 332x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 291x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik