Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde chybí důvěra, chybí i podpora

Většina lidí důvěřuje systému, protože nezná nic jiného, protože žije svou nepřenositelnou zkušenost. Přestože se dá poučit ze zkušenosti jiných a předků a nedělat znovu to, co se jim nepovedlo.

Proto ten systém lidé ve své většině stále podporují a tím ho i vyživují. Proto věci stále fungují. Najde se totiž dost ochotných, kteří to ještě drží a bez nichž by se to již dávno sesypalo.

Vláda ten systém nedrží, ta si jen může myslet, že ho drží a že se udrží (u moci) pomocí síly. Co je tou silou? Předně silové složky, paragrafy a technologie, obsazení všech složek moci. To vše zajišťuje celkem komfortní vládnutí.

Jenže na druhé straně je tu velká nedůvěra vůči vládě a ta svou neschopností (především) ji ještě posiluje. Svými „úspěšnými řešeními“ dále citelně zasahuje zejména ty, o něž se náš stávající společenský systém opírá. V důsledku toho se celý systém pomalu sype a vláda je čím dál chaotičtější. Proč? Zkusme si odpovědět poctivě na následující otázky.

Dá se život svázat do paragrafů? Papír snese všechno, můžeme zákony a předpisy hodně věcí zakázat či nařídit. Na složitosti právního systému mohou mnozí parazitovat a zneužívat ho. Život tím jde pouze přidusit, ale on si svou cestu ven najde.

Opravdu lze všechny kontrolovat a sledovat? Dnes to technologie umožňují, ale stále existují možnosti úniku (vypnout mobil, nemít „smart“ domácnost, nežít v plánovaném „smart city“, udržet si hotovost). Ale hlavně se z toho nepodělat, nezbláznit, nenechat se zotročit moderními technologiemi.

Musíme mít všechno pod kontrolou a vše řídit? Nemusíme, je to zatěžující, můžeme tomu nechat volný průběh, nemusíme se (a taky to tak děláme) zabývat vším. Záleží totiž na nás samých, čemu věnujeme energii a pozornost a co chceme (musíme?) mít pod kontrolou.

Můžeme beztrestně porušovat přírodní a fyzikální zákony? Ne, nemůžeme. Příroda se ustaluje do dynamické rovnováhy a platí to i pro člověka, který je její součástí. Lidé nestojí mimo ni a už vůbec ne nad ní. Jen se od ní více oddělili a ve své pýše si myslí, že ji nepotřebují, nebo že ji mohou drancovat donekonečna.

Můžeme porušit nepsanou společenskou smlouvu? Neměli bychom, ale můžeme. Avšak bude to mít následky, možná nedozírné. Rozhodně se změní atmosféra ve společnosti a nejspíš to povede k významným společenským změnám.

Můžeme úspěšně bez důvěry transformovat hospodářství, ekonomiku? Velmi těžko, to se vrátí jako bumerang. Pokud si zachováme demokracii a svobodné volby, následující vláda to opět změní. Toto zažíváme poslední dobou velmi často. Zvyšovat daně také nelze donekonečna. Bohatí optimalizují a chudší omezí spotřebu, případně utečou do šedé ekonomiky a reálný výběr bude nižší než plánovaný.

Dá se dlouhodobě žít na dluh a parazitovat na druhých? Kupodivu to zatím jde, ale nic netrvá věčně a už to drhne. Po mejdanu přichází kocovina.

Vypadá to, že i současný systém pomalu ztrácí podporu. To čerpání vody z potápějícího se Titaniku už je nad síly čerpačů, a i mnozí z nich se ohlížejí po záchranných člunech. Tohle je samozřejmě metafora.

Nicméně natvrdo: jak dlouho jsou schopni nadměrnou zátěž a stres snášet pracovníci (převážně tedy ženy) v sociálních službách, zdravotnictví, školství? Také v přetížených úřadovnách po celé zemi, zejména na sociálce, na poště? Jak dlouho ještě vydrží živnostníci a menší podnikatelé ve službách, v průmyslu, zemědělství? Jak dlouho je schopná ustát zásahy proti fyzice energetika včetně infrastruktury rozvodné sítě? Je možné pouštění žilou střední třídě, aniž by to nevyvolalo sociální napětí a ohrozilo dosavadní (byť narušený, ale v zásadě stále platný) sociální smír? Já si aspoň tyto otázky kladu, hledám na ně odpověď a snažím se uvědomovat si šíři problémů a jejich souvislosti.

Uvědomují si tyto souvislosti naši vládci? Jsou toho vůbec schopni? Řekl bych, že nejsou. Pokud ano, tak nevědí, co dělat. Protože to už dávno mohli udělat jinak, příp. přiznat chybu (nikdo přece není neomylný) a svou chybu napravit.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | čtvrtek 18.5.2023 14:01 | karma článku: 16,80 | přečteno: 233x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 410x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 620x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1682x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 293x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Krvavá fotbalová párty. V Německu muž nožem napadl tři lidi, předtím zabíjel

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  10:50

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Češi jdou do dobročinnosti víc než Slováci, Maďaři i Poláci, ukázal výzkum

15. června 2024  10:47

Lidé v Česku se víc než obyvatelé ostatních zemí visegradské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko,...

Žena přecházela na Nymbursku koleje, srazil ji vlak. Nehodu nepřežila

15. června 2024  10:44

Na trati mezi Kostomlaty a Lysou nad Labem srazil v sobotu ráno vlak ženu. Neštěstí se stalo u obce...

Digitální dovednosti lidí mohou posílit sociální pracovníci, pomůže jim příručka

15. června 2024  10:11

Návod k bezpečnějšímu používání internetu či k elektronickému podávání žádostí o dávky obsahuje...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik