Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jediná jistota je nejistota

Zvykli jsme si na jistoty, na plány a cíle, vyznáváme většinově smrádek a teploučko a bojíme se změny, hlavně se bojíme, že o ty jistoty a bezpečí přijdeme.

Nelžeme si do kapsy, o ty jistoty jsme už dávno přišli. S Covidem. Když si vzpomeneme, jak to s námi zacvičilo, co jsme si vše mohli na vlastní kůži vyzkoušet a jak nás to všechny změnilo a některé to postavilo i v rámci rodin proti sobě.

Často jsme rozpojili stará kamarádství a spojili kamarádství nová. Ztratili jsme iluze, někteří i o sobě a díky tomu se jim podařilo vyrovnat se sami se sebou nebo najít cestu ke své duši. Ale hlavně to bylo (takové zrcadlení) o druhých lidech, o kterých jsme si mysleli, že je dobře známe. Ale i oni byli překvapeni z nás.   

Najednou v této mezní situaci se projevila jak ochota pomoci (šití roušek) v počátku, tak se časem objevily pochybnosti, a nakonec i odpor proti opatřením, která části lidí připadala nesmyslná. Spolu s neposlušností se vrátilo i udávání a represe. Objevily se dvě polarity ve vztahu ke Covidu a zejména pak k vakcinaci. Dva opačné názory, které spolu přestaly vést dialog a soustředily se na boj.

Jak Covid, tak vakcína působily na různé lidi různě a postupem času se ukázalo, že nemoc byla nebezpečná zejména pro starší lidi, naopak nebyla nebezpečná pro děti a mládež. U vakcín to bylo naopak, zatímco u těch starších většinově fungovala a byla poměrně bezpečná, u mladých to s ní bylo mnohem problematičtější.

Tak jsme se rozdělili na základě přístupu ke Covidu a k vakcinaci. A z vlastní zkušenosti vím, že mě překvapilo, jak se k tomu kamarádi a známí postavili. Šokován jsem byl doslova v místním Sokole. Zdatní cvičitelé a cvičenci a žádná obhajoba cvičení a dýchání jako podpory přirozené imunity, naopak poslušně zavřená tělocvična, poslušně respirátory (i při cvičení) a v naprosté většině očkování. Byl jsem tam se svým názorem v podstatě osamocený, ale úplně sám jsem nebyl.

I bez mé aktivity na sociálních sítích (které nemám rád a nepoužívám) jsem se postupně seznamoval s lidmi, kteří mají podobné názory jako já. A také mě to u některých známých překvapilo.   

Fakt je ten, že strach byl hmatatelný. Jako je i nyní, kdy probíhá válka na Ukrajině, kdy nás čeká energetická a ekonomická krize. Strach je přirozená výbava pudu sebezáchovy, „ještěrčí“ mozek, jež přirozeně (automaticky, instinktivně) reaguje na stres: útokem, útěkem, příp. ztuhnutím (dělat mrtvého).

Jenže člověk jako tvor myslící disponuje i strachem, který si vytváří ve své mysli. Ohlíží se do minulosti a predikuje si budoucnost. A tady ten strach dokáže být záludný. Soustředí naše myšlenky na program strachu, něco hrozného se stane. Tak vám to v hlavě šrotuje, až se to opravdu stane. Proč? Protože tomu věnujete příliš pozornosti, příliš energie, nedokážete přepnout, bojíte se, a to vás stravuje. Tento strach je stresující a je to hlavně program ve vaší hlavě.

Jasně, budou horší podmínky k životu, zima může přinést různá překvapení, mohou přijít blackouty, může se omezit spotřeba energií, vypínání určitých segmentů, pravděpodobně to otřese naší jistotou v samozřejmost, že voda z kohoutku teče, že v zásuvce je proud, že mobil vždy někde dobiju, že nemohu být nezaměstnaný, protože můj zaměstnavatel nemůže zkrachovat, že nákupní centrum bude otevřené, jak jsme zvyklí, že vždy vyberu z bankomatu, …

Zkrátka jistoty padly. Propadá se i důvěra v autority a instituce vč. médií. Vše je v pohybu, mění se a budeme se muset přizpůsobit. Projevit svou životaschopnost a odolnost ve ztížených podmínkách. Kdy jindy? Nemá smysl panikařit, asi ani nemá smysl se nějak důkladně připravovat (zásoby apod.), ale má smysl s tím počítat, aby člověk, když se něco takového přihodí, nebyl zaskočen a na danou situaci přiměřeně reagoval. Život přináší různé situace, často nečekané, překvapivé, s nimiž je nutné se nějak vypořádat a platí to jak pro jednotlivce, tak pro společnost.

Český a moravský venkov si vzpomíná na svou soběstačnost a obnovují se záhumenky, shání dřevo, kupují se (či obnovují) kamna, staví komíny. Zkrátka bez ohledu na „pražské žvanění a sliby“ na venkově dají lidé ještě na své paže, sounáležitost, svépomoc, zkrátka na pud sebezáchovy a životaschopnost.

Tak se nebojme ztráty jistot a přenastavení světa, jen si přejme, aby ta naše realita byla taková, o jaké sníme, ne taková, které se bojíme a z níž máme hrůzu a jsme vyděšení k smrti. Pamatujme, že pravda osvobozuje, cenzuru potřebuje lež, odvážnému štěstí přeje a láska hory přenáší.

PS: příště publikuju blogové rozpočítadlo, tak jsem zvědav, zda to tady přežiju. Myslím, že záleží na smyslu pro humor a doufám, že se ještě u adminů nevytratil a že mi dovolí svému závazku dostát.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | úterý 15.11.2022 8:34 | karma článku: 13,13 | přečteno: 199x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 622x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 336x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 295x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:30

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik