Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jako firmu nebo jako univerzitu?

Stát řídí poslední dobou břídilové. Ti jsou vidět v televizi a chodí nám často něco důležitého sdělit k pultíkům s mikrofony (včera s respirátory, dnes bez, zítra už možná zase s). Premiéři, ministři.

Ve skutečnosti stát řídí úplně někdo jiný, skrytý. V Americe mu říkají Deep State. Pomiňme konspirační teorie a vzpomeňme na britský satirický seriál, který se u nás promítal pod názvem „Jistě, pane ministře“ a jeho pokračování „Jistě, pane premiére“.  Jsou to úředníci, kteří ovládají stát. To je ten (neviditelný) „krk“, který řídí (viditelnou) „hlavu“.

To úřednické tělo, které neustále bují, nám také úsměvně popsal britský autor Cyril Northcote Parkinson v knize „Zákony profesora Parkinsona“.

Vybaveni těmito zdroji, snadno dohlédneme, že ten v hloubce ponořený tzv. „hluboký“ stát tvoří úředníci, jejich nepřeberné a stále (zákonitě) přibývající množství. Tato nenasytná, dobře vykrmená a líná hydra dokáže vyhovět každému, kdo ji vyživuje, ale běda tomu, kdo by se pokusil ji v něčem omezit, zejména ve výživě a naordinoval by jí tvrdou dietu.

A pak je hra zvaná volby, na jejímž základě se ustavuje vláda, která oficiálně ten stát řídí. Nebo si aspoň myslí, že ho řídí, příp. to lépe či hůře hraje. Na druhé straně jsou voliči, kteří si myslí, že svým hlasem zvolí toho, kdo to bude řídit. Lépe a radostněji než ten před ním.

Ti, co usilují o posty a pozice, vymýšlí způsoby, jak být zvoleni a pak jak vládnout v prostředí úřednického aparátu, vysokých mandatorních výdajů, tlaku lobbistů a nadnárodních korporací. Před volbami slibují (když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají) a pak se tím vším snaží nějak proplout a také si to (pozici, vliv, moc, korýtko) užít.

Ten „populista“, který si založil politické hnutí, aby pro své zájmy už nemusel ovlivňovat (korumpovat) nenažrané politiky, přišel s heslem řídit stát jako firmu. Jako chemik znám Lovochemii, výrobce hnojiv v Lovosicích, kterou jsem kdysi v rámci exkurze na VŠ navštívil. Taková fabrika potřebuje přísun surovin, energie, výrobní zařízení a hlavně lidi, kteří zastávají různé profese a každá z nich se podílí na úspěchu firmy. Totéž si lze představit v tom státním měřítku, navíc většina lidí je někde zaměstnaná a pracuje. Bez práce nejsou koláče.  A tomuhle heslu rozuměla. A Babiš rozuměl tomu, že chci-li po lidech práci, musím je zaplatit. Pomiňme jeho osobnost, charakter a omezme se na představu, že byznysmen byznysu rozumí. Vyzkoušeli jsme si, jak to vypadá, když se stát řídí jako firma. Ono to nejde. Ale proč vlastně? Překážkou bude asi ta byrokracie a to, že ne vše jde poměřovat ziskem a je potřeba zajistit i nevýdělečný sektor, o nějž se stát stará (nebo má postarat).

Nastupuje jiná parta, která to hlavně nechce a nebude dělat, jako ten před nimi. Vzbudí naděje a očekávání a přijde jako obvykle zklamání. Politolog a univerzitní profesor nám neřekl, jak chce řídit stát, ale prakticky ho řídí jako univerzitu. S kým se tam asi tak potkává? Převážně se studenty, pedagogy a vědci. Prostředí velkých měst, u nás zejména Prahy a Brna s převažujícími „bílými límečky“ téměř pomíjí většinu obyvatelstva ČR, kteří jsou jen vyučení, mají jen maturitu, nebo jen základní vzdělání. Ti na univerzitě (vyjma obslužného personálu v kotelně či jídelně) nejsou a po Praze jich také neběhá tolik jako v době Kolbenky ve Vysočanech a Tatrovky na Smíchově, ale na venkově je jich kupodivu většina. Tam je daleko více traktoristů a zedníků než úředníků a právníků.

U této vlády to vypadá tak, jako by lidé, kteří nemají nic společného s vysokou školou, neexistovali, nebo byli úplně zbyteční, a proto jich není ani škoda.  

A co na to voliči? Volič je člověk, který využije své právo volit někoho, kdo ho v zastupitelské demokracii zastupuje a vybírá si podle stanovených pravidel. Ale volič je i ten, který své právo nevyužije a do volební místnosti ani nedorazí, nebo vhodí do urny schválně neplatný hlas. Všichni, kdo máme právo volit, jsme na seznamu voličů, jsme tedy voliči. Každý jeden máme jeden hlas. Jsme si tedy rovni, ať již svůj hlas odevzdáme (a tím volíme) nebo neodevzdáme (nevolíme).

Říká se, že volič je pán. Ale poněkud omezený. Vybírá z nabídky, která mu nemusí vyhovovat, resp. ten, který by mu nejvíc vyhovoval, nemá moc šanci, že projde. Pak může riskovat propadnutí hlasu, nebo volit tzv. menší zlo. Je tam limit (5 %), který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu.

Oni ani ti zvolení to nemají jednoduché, jednak jsou tu různé vlivy, a jednak politické strany jsou obchodní korporace obchodující s podílem na moci. A tady mají pré více poslušné šedé myšky než nějaké nezávislé osobnosti. Kroužkování (preferenční hlasy) to dokáže trochu napravit.

U nás se teď nevolí, pokud situace nedospěje k pádu vlády a nějakým předčasným volbám. Ale v okolí se volí pořád někde a ty výsledky budou ovlivňovat situaci i u nás.

Podle mě se stát dostal do naprosto disharmonického nesouladu s většinovou částí společnosti a dá se očekávat spíše nějaký společenský otřes, který povede ke změnám. Stát nejsme my. My jsme společnost, různorodá, ne stejná. Stát má společnosti sloužit, ne ji ovládat. Stát tím vypověděl společenskou smlouvu a díky tomu zkolabuje, protože přemnožení parazité už likvidují svého hostitele, bez něhož nemohou přežít.

Tak jako příroda nepotřebuje lidi, ale lidi potřebují přírodu, jinak nepřežijí, tak lidé nepotřebují stát (mj. dýchalo by se jim bez státu mnohem volněji), ale stát potřebuje lidi. Přesto se lidé vůči přírodě chovají jako idioti a stejně se k lidem chová i stát. Ten náš určitě.

A je úplně jedno, zda ten vrchní řídí stát jako firmu nebo jako univerzitu.

PS: inspirací byl článek p. Jaroslava Červenky o rozdílech mezi voliči.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | čtvrtek 14.9.2023 7:07 | karma článku: 39,36 | přečteno: 3721x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 621x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 336x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 294x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik