Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Glosování politiky pohledem nezúčastněného (?) pozorovatele

Něco ze společenského a politického dění mám odpozorováno a nedá mi to, se o své pozorování podělit. Samozřejmě jde o můj úhel pohledu, který i objektivní pravdě může být na hony vzdálen.

Tak se do toho pusťme. Kde začít? V Kyjevě. Kyjev je ruským agresorem ostřelován. Nedávno zažil dvě vrcholné návštěvy. Německého prezidenta a významnou část české vlády. Zajímavé na tom bylo, že německý prezident se musel ukrýt v bunkru, zatímco naše hrdinná vláda nic takového strpět nemusela. Je určitě dobré podporovat napadeného a bránícího se.

Motiv Ukrajinců je jasný: obrana vlasti a tento motiv dokázal v počátcích války nemožné, v podstatě to, s čím nikdo původně moc nepočítal. Blesková válka se nekonala a Rusko muselo za pochodu měnit strategii a taktiku. Dokonce bylo donuceno mobilizovat, a to může být zlom. Motivace Rusů jít do války by měla být logicky nižší, ale co my víme, jakou roli u nich hrají ideály velkého a mocného Ruska a boj s odvěkým nepřítelem (NATO), který se války účastní nepřímo: dodávkami zbraní a výcvikem. Válka vyčerpává obě strany a ochota dál umírat se nepochybně snižuje, spousta mladých rekrutů se bude chtít válce vyhnout, a kromě toho roste i riziko jaderného konfliktu, proto je vidět snaha donutit válčící strany k jednání o příměří.

Podporovat Ukrajinu je sice šlechetné, ale nesmí to být až za hrob a je třeba vzít v úvahu naše možnosti a postavení. Oproti Rusku jsme v postavení poštěkávající čivavy proti obrovské doze, nebo spíše psu Baskervillskému. Co měla návštěva vůbec znamenat? Nebyla to náhodou návnada obětovat iniciativního blba, který už možná všechny štve, a od Rusů se očekávalo, že zlikviduje polovinu vlády členské země NATO a tím bude umožněno armádám NATO oficiálně vstoupit do války s Ruskem? 

Jenže Rusové nechali v klidu naši vládu influencerů do Kyjeva přijet, jednat a zase z Kyjeva odjet, pochlubit se fotečkami a vrátit se domů. Asi usoudili, že by bylo škoda tuto demoliční četu Česka (a potažmo Evropy) zlikvidovat, když (byť nevědomě) hraje spíše v jejich prospěch a navíc by to pro ně bylo nebezpečné.  

Dnes je vše nejisté a rozkolísané. Zažíváme mezní situace (mezníky): Covid, válku na Ukrajině, útok na Nordstream, ruskou mobilizaci, ekonomickou a energetickou krizi v Evropě. Do toho obrovskou polarizaci, tj. vzájemnou nenávistí rozdělené společnosti skoro až ve „studené (najmě virtuální) občanské válce“ v zemích EU a v USA. Co z toho galimatyáše může vzniknout? Rozpad Ruska, rozpad USA, rozpad EU? Šokem by byl rozpad Číny. Zpětně víme, co se stalo a k čemu to vedlo, ovšem v současném dění zkrátka nemůžeme vědět, k čemu to v budoucnu povede.

Vraťme se domů. Je pytel na ministerstvu vnitra už pomyslným dnem této vlády? A co ta „válečná daň“? Vládě se to vrací jako bumerang. Žaloba na pytel je možná „na pytel“, ale smějící se bestie dali do pytle „rak Ušana“ a to určitě mnoho lidí okamžitě rozesmálo a potěšilo. Asi je největší radostí škodolibost. A na válečnou daň reagoval p. Křetínský bouchnutím do stolu. Mohl v tichu odejít, ale řekl si své. Mělo se dávno jednat a dohodnout se, ne arogantně na sílu a svým způsobem zbaběle. O oligarších si můžeme myslet, co chceme, ale když jsme umožnili jejich vznik a nemáme odvahu je zestátnit, odkoupit zpět nějaké většinové podíly v důležitých společnostech a jednáme na sílu, pak se nedivme, že nám ten bumerang přiletí zpátky.

A co prezidentské volby? Kdy zakážou píseň Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka, kde se zpívá „Skálo, skálo, skálo, proč je lásky málo?“ Důvod je přece na snadě: komunistický kandidát Josef Skála. Sice nemá moc šancí, děti (kterým je píseň určena), volit nemohou, ale přece jen, takováto propagace dezoláta, co vystupuje na protivládních demonstracích, je nepřípustná. Viďte, pane ministře.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | neděle 6.11.2022 18:01 | karma článku: 16,39 | přečteno: 240x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 621x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 294x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu zablokoval na devět hodin

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  19.6 6:17

Po devíti hodinách se v noci na středu obnovil provoz na dálnici D2 na 31. kilometru ve směru na...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik