Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čím vlastně trpíme jako česká společnost?

A proč? Protože nás to baví? To asi ne. Ale jsme zvyklí trpět. A také jsme zvyklí brblat. Hodně toho sneseme a necháme si líbit. Proto se nám i dobře vládne.

Trpíme snad válečnými útrapy? Ne. Tedy rozhodně ne přímo, že by se u nás bombardovalo a střílelo, ale válka nás určitě ovlivňuje. Politicky, hospodářsky a společensky.

Trpíme pod jhem nějakého diktátora? Ne. Žádného jediného velkého nemáme, možná ale tisíce těch malých, kteří by chtěli, aby se svět vyvíjel jen podle jejich představ, a proto nesnášejí, když si někdo myslí, říká či píše něco jiného, než hlásají, a tak se to snaží omezit. Hloupost a pýcha setrvává na lži, co se dříve jevila jako pravda, ta ovšem časem zmutovala a ukázalo se, že to pravda nebyla.

Trpíme pod jhem EU, NATO, USA? Nebo Ruska či Číny? Naší vlády? Spíš trpíme pýchou, přesvědčením, arogancí, egoismem, zbabělostí, chamtivostí a hloupostí vůdčích představitelů výše uvedených mocností a institucí. Proč ještě vůbec trpíme naši vládu, která nám už ani neslibuje nic jiného než utrpení? Sice je to utrpení lepší, lákavější, protože trpět zimou a hladem je rozhodně lepší než trpět v regulérní válce.

Proč vlastně lidé trpí války, když je většina nechce a jsou jim v podstatě vnuceny? Čím si je zasloužili? Jsou jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě či nesprávné straně? Kdo chce umírat za diktátora? Kdo chce umírat za ideologii? Kdo chce takhle trpět? A proč?

Otázka by měla znít jinak. Kdo chce a potřebuje války? A z jakého důvodu? Proč se to děje? Proč si místo ráje na Zemi, děláme na Zemi peklo? Proč se neumíme domluvit, ustoupit ze svých přesvědčení? Přestože spolu názorově nesouhlasíme, tak se ani nepokoušíme se aspoň tolerovat, jednat spolu a zakopávat příkopy, překlenovat bariéry nepochopení, které máme v hlavě. Které jsme si tam nějakým způsobem importovali. Proč?

Protože nenávist? Jo. Co je nenávist? Nenávist je vlastně nedostatek lásky. My si tu lásku prostě nedovolíme, my se jí bráníme, my se jí bojíme, my ji nepovažujeme za rozumnou. Přestože většina z nás ví, že láska je povznášející pocit, že je základem prožívání štěstí, spokojenosti, klidu, míru a harmonie.

Láska není pokrytecká, arogantní, pyšná, zbabělá. To je strach. Naopak láska je vděčná, respektující, pokorná, tolerantní, milá, laskavá, soucitná, odvážná a ochotná.

Je lehké rozdávat lásku lidem, kteří jsou na ni naladěni. Mnohem těžší je rozdávat lásku těm, kteří ji odmítají, kteří se jí bojí jako čert kříže. Ale proč se o to nepokusit?  

Zvláště nyní, kdy okolo nás zuří nenávist, neláska, strach, boj a odpor. Láska umí odpustit a propustit nenávist a zlobu.

Z nenávisti a strachu člověka vysvobodí buď smrt, nebo proměna, zázrak. A tím je láska. Nechte lásku vstoupit do svého života a noste ji ve svém srdci. Postupně se zbavíte i toho utrpení a strachu, z něhož vychází. Láska je totiž samo božství. Ta jiskřička, která je každé lidské bytosti dána do vínku při zrození, nechte ji v sobě rozvinout do plamene, který „spálí“ strach a tím i nenávist.

Problém je, že to musí udělat každý sám za sebe a probudit se z hypnózy, z virtuální dokonalé iluze, která je nám předkládána jako nezpochybnitelná a nezměnitelná realita. Ale to je právě největší dogma, protože život je změna, pohyb a je třeba plout s proudem života, ne proti němu, protože to je o umírání a smrti.

To ovšem neznamená, že bychom měli strpět, abychom trpěli zbytečně a pro nějaké nenávistné ideologie, které se už zcela vyčerpaly a jen fanatičtí dogmatici je udržují při životě, aby si tak uchovali svou moc nad druhými a žili na jejich úkor a na úkor přírody. A zde je potřeba lásku doprovodit odvahou a odhodlaností.

Prostě vyjít z té ulity ven na světlo a v tom tmavém tunelu rozsvítit svou vlastní baterku. A hledat a spojovat se s ostatními baterkami, tedy přes svá srdce. Nejvíc tedy trpíme nedostatkem lásky. Pokud ji nebude dostatečný dostatek, nic moc se v našem celkovém utrpení nezmění.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | neděle 23.10.2022 11:57 | karma článku: 24,50 | přečteno: 2187x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 621x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 294x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Bouří nad Olomouckým krajem, meteorologové zaznamenali supercelu s kroupami

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  16:36

Nad Moravou prošla intenzivní supercela. Zasáhla pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Ještě...

V Praze je nová magnetická rezonance. Vyšetří od hlavy po patu

19. června 2024  16:25

Ve středu otevřela poliklinika Agel na Praze 2 nové pracoviště magnetické rezonance. „Jsme...

Státní úřady mají být v krajských městech, říká novopečený europoslanec Farský

19. června 2024  16:24

Přes čtyřiačtyřicet tisíc preferenčních hlasů získal při volbách do Evropského parlamentu právník a...

Zlatý středník odhalil letošní finalisty, postoupilo 171 prací

19. června 2024

Soutěž komunikačních projektů a firemních médií Zlatý středník zná finalisty 22. ročníku. Profesní...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik