Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta od nevědomého vědění k vědomému nevědění

Anebo také cesta od jednoduchosti přes složitost k jedno-duchosti. Když si uvědomíme, že život je vlastně cesta životem a že smyslem života je život sám, pak víme, že tou cestou získáváme zkušenosti a poznáváme život v dualitě.

Život na Zemi v hmotné 3 D realitě. Na svět hledíme očima a získáváme pohled. Pak si všimneme výhledů i vzhledů, zažijeme dohled a postupně získáváme rozhled. Tím, čemu věnujeme pozornost a energii. Někomu stačí jen ten pohled, vzhled a dohled. Kdo žije v tomto životním rozměru, obvykle má jasno. On to ví. Protože to říkali v televizi, psali v novinách, četl to na internetu, učil se to ve škole. To je nevědomé vědění. Bez otázek a pochybností, bez hledání odpovědí, bez úsilí, bez touhy po poznání, bez zjišťování souvislostí, tedy příčin a následků.

Pokud se rozhlédneme, získáme ten rozhled, spolu s ním přijdou pochybnosti, otázky a úsilí hledat odpovědi. Tak hledáme odpovědi na své otázky a zjišťujeme, že jsou buď různé (naprosto odlišné), nebo žádné (neptej se, nepátrej). Zjišťujeme, že začínáme nedůvěřovat a nevěřit jedněm autoritám a obracíme se k jiným autoritám. Tam se nám zdají jejich odpovědi, názory, úhly pohledu pravdivější, zkrátka s námi nějak rezonují a souzní. Zde můžeme spadnout do pasti. Odstraníme sice závislost na jedněch autoritách (tam už jsme se poučili a učinili poznání), ale ani si neuvědomíme, že můžeme spadnout do závislosti na jiných autoritách (guruech). Pak přijde zkušenost, lekce.

Pokud si pak uvědomíme, že se nemůžeme obracet ven, ale k sobě, dovnitř a hledat tu božskou jiskru, pak se dostáváme dál. Poznáváme, že potřebujeme ke svému životu jak fyzično (materiálno, tělo, rozum), tak spirituálno (duši, ducha, cit). Pečujeme o tělo a duši zároveň, zjistíme, kde získávat energii a jak. Postupně přijdeme na to, i jak nám to vyhovuje. Posuneme se od pohledu a rozhledu k nadhledu. Někteří i k vhledu.

Pokud jsme získali nadhled, získali jsme rovnováhu, harmonii, klid v duši. Zároveň odvahu a ochotu k činům, které jsou v souladu s naší duší (svědomím) a neškodí našemu tělu. Jsme i více vnímaví a řídíme se vědomě i svými pocity, které vyvěrají z našeho nitra, kde nacházíme v různé míře to, co nás přesahuje, kde se tvoří doslova zázraky. Pokud si to dovolíme.

Pokud si uvědomíme, že nic nám nebrání žít život jednoduše, klidně, prostě nechat se unášet proudem života, dovolit si žít v přítomnosti, tzn. ne duchem nepřítomní, nenásledovat kdejakou (zvláště negativní myšlenku či emoci), prostě jen být a pozorovat. Mě tohle nesmírně nabíjí.

Už nechci bojovat, vždyť jsem součástí celku ve stvoření, kde jsme všichni Jedno. Mohu svým radostným tvořením přispívat sobě i okolí. Život se odehrává vždy na daném místě a daném čase. Vlastně se dostávám k vědomému bytí a zároveň k Sokratovi: „vím, že nic nevím“.

Vyšel jsem z té „Platónovy jeskyně“ ven, ale tento svět nemohu vnímat svými omezenými lidskými smysly, nemám možnost ho vidět. Tento svět mohu tušit, věřit v něj a někteří mohou mít do něj vhledy. Osobně jsem zažil záblesky a dva zázraky. Tak vím, že existuje svět za oponou.

Nicméně jsem nyní na jevišti světa před oponou. A na tom jevišti se hraje divadlo. Jsou hry, které mě nebaví a nechci je hrát. Je to ta podivná hypnóza, v níž jsou většinou lidé bez rozhledu a chtějí dohled, kontrolu, bezpečí a jistoty.

Já chci hrát tu svoji tvořivou hru, vést svůj život jedno-duše. Své vědomé bytí jako chyba v matrixu. Na své jedinečné životní pouti od nevědomého vědění k vědomému nevědění.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | úterý 18.4.2023 13:24 | karma článku: 10,11 | přečteno: 145x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 411x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 621x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1684x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 294x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Novým šéfem NATO bude nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla televize

18. června 2024  18:35

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik