Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byrokracie je jako obtížný hmyz

Nemám byrokracii rád. Proč? Protože překáží, zdržuje, otravuje a často spíš škodí, než pomáhá, také více šikanuje a zbytečně buzeruje. Je zkrátka na obtíž.

Podobně jako obtížný hmyz, kam především patří vosy, komáři a ovádi, kterým se říká hovada. Tak si tak plavu v rybníku a kousne mě hovado, nemůžu se najíst a napít, protože mě otravuje velké množství vos. A když vám komáři nedovolí spát třeba ve stanu u řeky, taky nejste nadšen. Zkrátka obtížný hmyz je tu od toho, aby člověka otravoval a obtěžoval. Samozřejmě občas to nevadí, člověk toho celkem hodně snese, ale když se takový hmyz přemnoží, je to katastrofa a člověk se brání, jak umí. Od repelentů po postřiky.

Jak se ale bránit obtěžující a otravující byrokracii? I ona k životu společnosti patří, nějaká regulace byla potřeba vždy, ale mělo by to mít nějakou přiměřenou míru. Tato je však překročena, což je dáno tím, že nám čím dál tím víc zasahuje do běžného života. I těm, kteří po státu nic nechtějí. Vlastně chtějí. To hlavní, co jim stát nikdy nemůže splnit, protože je přebyrokratizovaný. Chtějí jen, aby jim stát dal pokoj.

Dá se nějak bránit? Tady nějaké repelenty ani postřiky neexistují. Do určité míry se dá byrokracie ignorovat, o spoustě věcí nemusím vědět, unikly mé pozornosti, nepotřebuji je pro pracovní výkon, příp. od toho jsou jiní kolegové, kteří se tím zabývají. Čili nedávám tomu tolik pozornosti a energie a řeším až to, co ke mně přijde a skutečně vyžaduje mou pozornost a energii.

Protože považuji byrokracii za idiotskou, doporučuji chovat se jako idiot, buď vás úředník polituje a pomůže, nebo vám to vysvětlí jako debilovi, který nechápe to jednoznačné úřednické dobro, ze své nadřazené pozice. Většinou dosáhnete svého cíle a nějaký problém s byrokracií vyřešíte. Pak se snažím uplatňovat pravidlo, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tedy nějakým způsobem vyhovět, ale aby mě to nestálo moc úsilí. Může se tomu říkat formalismus či alibismus. Nemám to rád, ale když není zbytí.

Pokud za tuto cenu dosáhnete toho, že vás úředník přestane otravovat, vyhráli jste. Srovnání s hmyzem je docela fajn, protože se někdy vyplatí dělat mrtvého brouka. Zejména v té počáteční fázi. Nevím, že by se něco změnilo (někdy opravdu nevím), dosud se to ke mně nedostalo a já to neřešil. To se dá do chvíle, než vám něco úředního přijde datovkou, tam musíte aspoň odpovědět, projevit nějakou snahu. Pokud nechcete získat pokutu pro sebe či své pracoviště, budete muset tu byrokracii nějak zpracovat nebo to necháte na svých kolezích, příp. nástupci, protože prásknete dveřmi.

Hlavní je se z toho nepodělat a nenechat si byrokracií řídit život. Podobně jako obtížný hmyz vám ten život byrokracie znepříjemňuje, ale jak žijete a jak ji berete vážně, je vaše věc, váš problém. Já ji beru jako obtížný hmyz, s nímž se nějak vypořádávám.

Někdy narazím na byrokratické hovado. Pokud mohu, tak se mu napříště vyhnu, jdu mu z cesty a snažím se takového úředníka nepotřebovat ani k soukromým ani k pracovním účelům. Když nemohu, hledám cesty, jak ho obejít. Někdy stačí diskuse s jeho nadřízeným.

Určitě však není dobré moc bojovat, vztekat se, tlačit na pilu. Když to člověk nechá volně plynout, problém se vyřeší sám, nebo třeba úplně vyhnije. Obvykle si přitahujeme problémy tím, že se něčeho bojíme. Přestaňme se bát. Ta byrokracie za to rozhodně nestojí, byť chce, abychom se báli a byli poslušní. Strach je nástroj k ovládání a byrokracie prostředek. Ale v některých případech ten prostředek dokáže i to ovládání trochu pozdržet nebo dokonce zrušit, nebo i obrátit, zvrátit.

Co taková byrokracie justiční? Jak dosáhnout spravedlnosti? A kdy se právo mění v bezpráví? Proč něco trvá desetiletí a něco (podobného) je rozhodnuto v krátkém čase? Kdybychom většinově vnímali rozhodnutí spravedlivě, nemusel by tu působit např. spolek Šalamoun, který za nás nad naší justicí bdí.

Občanů by se (ve sporu s byrokracií) měl zastat Úřad veřejného ochránce práv (ombudsman). Osobní zkušenost s ombudsmanem nemám, tak nemohu sloužit. Jen vím, že justice a vládní byrokracie by nám měla sloužit. Slouží?

Autor: Jan Tichý(Bnj) | sobota 23.9.2023 19:11 | karma článku: 11,93 | přečteno: 324x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,19 | Přečteno: 410x | Diskuse| Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 620x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39 | Přečteno: 335x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?

Není to tak úplně pravda a snažím se lidem pomoct, jak umím. Přesto právě v souvislosti s televizí existují lidé, kteří mě dokáží vytočit.

25.11.2023 v 17:40 | Karma: 20,30 | Přečteno: 1682x | Diskuse| Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12 | Přečteno: 293x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

Střelec na předměstí Detroitu zranil devět lidí, poté spáchal sebevraždu

16. června 2024  7:11,  aktualizováno  7:21

Devět lidí, včetně nejméně dvou dětí, utrpělo zranění při střelbě na předměstí Detroitu Rochester...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

  • Počet článků 1077
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 557x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 

Tento blog jsem se rozhodl ukončit. Nezáleží na mě, jak dlouho tu ještě bude. Najdete mě:

https://www.tichy-blog.cz/

web: https://www.tichaci.cz/

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik