Odkaz Tiberia Claudia Caesara Augusta Germanica
Každý si hned pomyslí, že odkazem by mohlo být například, že si muž ve zralém věku nemá brát mnohem mladší ženu (Messalinu), obzvláště pokud je sám mírné povahy. Já bych však chtěl pohovořit o jiných aspektech sdělení, jež nám je nabídnuto ze života císaře jmenovaného v nadpisu.
Velmi zajímavá se zdá být otázka například válečnického umění. Když císař Claudius dobýval Británii, právě kvůli mírnosti svojí povahy mu záleželo na co nejnižších ztrátách na lidských životech, a proto se snažil co nejvíce uplatňovat diplomacii tam, kde to bylo možné. V bitvě ale na druhé straně prokázal, že právě záměr co nejnižších lidských ztrát vede k obezřetnosti a ta zase vede k nacházení nejrůznějších kreativních řešení. Takovým řešením se ukázalo například přestrojení několika vojáků za duchy tamějších lesů a bažin, kteří skutečně zahnali na útěch část Caratacových vojsk. Císař Claudius byl sečtělý a vzdělaný, ale nebyl voják, konec konců nemohl ani pořádně chodit, přesto se však prokázal jako vynikající vojevůdce a Británii nakonec k říši připojil. Vzdělání a podrobné studium bitev společně se záměrem neplýtvat životy se tedy ukázalo jako cennější, než charismatický vůdce, jenž nepřečetl jediný Caesarův deník.
Ještě bych se chtěl zabývat jednou věcí a tou je Claudiův výrok: „Žáby v tůni chtěly krále, a tak dostaly krále kládu.“ O tomto výroku by podle mého šlo napsat dalekosáhlé akademické pojednání a stojí za pozornost. Co tím vlastně císař chtěl říct? Ono se to má tak, mluvíme totiž o věku ranného císařství a v této době Římu na jedné straně již vládl vynikající císař Augustus, po něm však již také Tiberius a Caligula, oba prohnilí a zkažení. To a nejen to stále ještě rozdělovalo veřejné mínění na dva proudy a sice monarchistický a republikánský. A právě císař Claudius byl republikánem. On sám vlastně svým způsobem nechápal svůj vlastní lid, který císaře a pevnou ruku chtěl. Tímto výrokem to pak dával najevo. Z mého pohledu to zajímavé na daném výroku však začíná teprve tehdy, když si větu spojíme s faktem, že Claudius byl mimořádně dobrý císař. Spravedlivý, uvážlivý, vzdělaný, snad by dokonce (a to je pouze spekulace) odpovídal Platónovým názorům na ideálního vladaře, ale to by bylo na další text. Při svojí cti a sečtělosti podle mého názoru nedokázal dohlédnout ještě o jeden krok dál. Právě ona čest a poctivost císaři Claudiovi kalila zrak, protože pokud by byla skutečně republika obnovena, je velmi pravděpodobné, že by nakonec došlo ke krvavé občanské válce. Moje úvaha je opřená o několik senátorů, kteří by sice rádi hlasovali pro obnovení republiky, ale jakmile by se císař zřekl moci, snažili by se moci chopit sami. Navíc legie rozeseté všude po světě přísahaly císaři věrnost a vojenská přísaha nelze jen tak přestat existovat, obzvláště když si na ní tehdejší armáda tolik zakládala. Pointa úvahy tedy spočívá v tom, že příliš cti a jakési až stoické pokory vůči moci, by připravilo o život mnoho lidí a rozvrátilo by životy mnoha dalším. Kvůli této Claudiově cti a kvůli jeho dobrým úmyslům, o které se opíral celou vládu pak také bídně zahynul jeho syn Britanicus a vládu převzal odporný, otylý, podle některých osobně slizký Nero.
I čest je tedy pouhým nástrojem našeho ega a není tomu jinak. Čest tedy může být vodítkem, ale nesmí být náboženstvím. Když se ze cti stane ideologie, napáchá hrozné škody.
Patrik Joura
Jak lze také odpovědět na otázku, proč Hitler prohrál svoji válku
Ze zápisků polního maršála Alberta Kesselringa jednoznačně vyplývá, že Hitlerova politika založená na rasismu se nevyplatila, a to v obludně velkých rozměrech.
Patrik Joura
Tylžský mír roku 1807 a jeho důseldky
V Tylži, na řece Němen (tehdy to bylo území Pruska), byl uzavřen roku 1807 velkolepý mír mezi Francií a Ruskem. Tento mír byl výsledek týdenního jednání a legenda praví, že si zde Rusko a Francie rozdělili vládu nad světem.
Patrik Joura
Volný překlad básně z Říma - pozdní antika
Fabula, fabulae, femininum - autor neznámý - Lid už je přesycen svou malostí kéž by náš orel opět mohl létat
Patrik Joura
Každý by chtěl Rory - vánočně a odlehčeně
Jen tak, v radostném duchu s Gilmorkami. Každý by Rory chtěl, Jess, Dean, Logan, jenomže co když Rory Gilmorová za to prostě nestojí?
Patrik Joura
Definice termínu kulturschande
Po křišťálové noci v listopadu 1938 se vžil jeden zajímavý termín a já se ho pokusím definovat. Tím termínem je kulturschande.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Durový akord na konci Körnerovy knihy nečekejte, předesílá Igor Bareš
Premium Byl jsem filmem zasažen a možná i překvapen, přemýšlí herec Igor Bareš o úspěchu Mádlova filmu...
Řeky se změnily v septiky. Povodně vyřadily čistírny odpadních vod
Jedovatý zapáchající koktejl plný infekčních bakterií. Tak momentálně vypadá voda v Odře a Moravě....
Harrisová se nyní opře do Trumpova zdraví, zveřejní svou lékařskou zprávu
Před nadcházejícími volbami prezidenta USA se demokratická kandidátka Kamala Harrisová snaží upřít...
U rozhledny Bára na Chrudimsku spadl ze skály muž, zemřel
U rozhledny Bára v městských lesích Podhůra u Chrudimi v sobotu odpoledne spadl ze skály 74letý...
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 766x