Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Hoře z moře

“Vykloněn přes ochoz pozoruji příboj, hladina květin němě zvířena,” zapsal jsem si do deníku v době, kdy jsem poprvé v životě stál na portugalském mysu sv. Vincenta. Tento nejjihozápadnější  výběžek starého kontinentu kdysi  představoval  středověký konec světa, finis terrae. Na bouřlivé hladině  Atlantiku se volně a  unášivě vznášela hrst  utrhaných květů. Celý ten obraz  působil až hypnoticky. Jako otevřená Kniha neklidu.

maritime museum

Vzpomínám si, že tady  jsem se začal učit číst moře. Vpíjel jsem se  očima  do jeho sytě indigového inkoustu a otáčel  jeho nové a nové stránky jako ve slabikáři portolánových map:

Na bíle křídové pláži  v Nazaré se oceán  vyléval na břeh pomalu, jako když kočka líže mlíko z misky  a jen pár kapek vyšplíchne přes okraj. Osmělili jsme se a vešli  dovnitř  s odevzdanou  důvěrou,  spolu s níž  vcházejí  křesťané do Jordánu.  Netrvalo však  dlouho  a tahle předoucí micka se proměnila ve řvoucí nelítostnou šelmu, která nás  zabalila do vln jako kuře v KFC do Twisteru. Roztrhala , pohltila, obrátila vnitřnosti  a  bez soucitu vyplivla.

Stáli jsme na břehu, popadali dech a téměř s posvátnou úctou se dívali za sebe na běsnící živel v barvách podebraného monoklu, ze kterého jsme se tak tak vyškrábali. S hlavou lehce  přichýlenou k rameni si ležérně vyždímala dlouhé vlasy stočené  do vánočky a odlepila  triko od těla. Obrátil jsem zrak  na své rameno. Za pár let jsem stejným ohlédnutím zjistil,  že tehdy se mi moře nadosmrti  zažralo pod kůži rozedřenou  pískem   jako nefalšovaná námořnická kérka.

Kus níže,  za  Cascais,  už jsem se vydržel dlouze a  bez hnutí mysli  dívat do chřtánu pekla  (Boca do Inferno).  Příbojem  vymletá  skaliska  se nacházejí  v místě,  kde svou smrt inscenoval slavný mág  Aleister Crowley. V tu chvíli jsem měl duši  na povrchu zdrsnělou a roztočenou jako brusný fíbrový disk.

Povážlivě měknout a  obrušovat   se začala až na jihu, na  pobřeží  Algarve. Seděli jsme tehdy  na  terase visunuté v moři a já jsem pozoroval zvláštně třpytící se rysku vytvářející předěl obzoru. Tehdy jsem - jako původem  “portugalský Jihočech” - doslova  zjihl.  Z moře mě zaplavilo typické portugalské saudade, stav mysli, v němž se mísi malomyslnost i touha, štěstí i melancholie:

“Duše tvé se zmocňuje zvláštní tesknota, divný pocit, který podle mého vědomí z českého kmene mají pouze Jihočeši a který je úhelným kamenem jejich psychologie. Pocit, který, když se dostaví, prsa tíží a svírá, srdce hrozí se v kusy roztrhat, a přitom přece naplňuje niternou, duchovní blažeností,” píše pateticky, ale výstižně  Josef Holeček v kronice Naši.

Díval jsem se beze slova na obzor a když se na něm dlouho  neukázaly karavely naložené zlatém a cizokrajným  kořením, vrátil jsem se na zem a nostalgii zaplašil  portským a treskou vychladnutou na talíři.

Avšak ještě dnes, v okamžicích, kdy nevím kudy kam, přivírám oči a  v duchu  stojím  zpátky na mysu sv. Vincenta. Cítím jako tehdy ostrou vůni soli,  před sebou  vidím volný obzor a čekám na  příznivý vítr, který mi “hoře z moře” pošle do plachet...

(z volného cyklu Smutné stropy http://www.josephy.cz/smutne-stropy/)                                                                                                    MJ

Autor: Michal Josephy | pátek 12.3.2010 8:13 | karma článku: 17,49 | přečteno: 3607x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Michal Josephy

Zpustlá zem

"To jedeš včas, puszta má ještě barvy! V červenci a srpnu je to pustá, vyprahlá zem," říká mi pan domácí, který pronajímá pokojík se šuplíkem a biblí

22.6.2018 v 13:12 | Karma: 20,31 | Přečteno: 667x | Diskuse | Cestování

Michal Josephy

Azore, ke mně!

„Pojďte dál,“ pověsí se na těžké dřevěné dveře mladá a drobná senhora. „Jí si nevšímejte,“ mávne rukou nad dorážejícím štěnětem, které mi laškovně okusuje lýtka. „Je to ještě tele, dělá jak praštěná.“

7.9.2017 v 12:33 | Karma: 21,23 | Přečteno: 1673x | Diskuse | Cestování

Michal Josephy

Indiánský běh

Nikdy, ale opravdu nikdy jsem neviděl přehlídku tolika prapodivných běžeckých stylů jako na bombajské Marine Drive.

27.4.2017 v 11:57 | Karma: 20,79 | Přečteno: 606x | Diskuse | Cestování

Michal Josephy

Vězněm kláštera

Uprostřed mrazivé zimní noci léta páně 1824 bylo Klášterní náměstí liduprázdnější než kdy jindy. V husté vánici se vytrácel zvon z nedalekého kostela Narození Panny Marie a drobná dívka, přecházející z domu do domu, se po pár

20.12.2016 v 13:38 | Karma: 25,95 | Přečteno: 601x | Diskuse | Společnost

Michal Josephy

V oku ženy

Vysoko v horách, svažujících se do úrodných údolí etiopského Hararu, žije "kmen" Argobba, jehož ženy mají na poměry světlejší pleť, úzké, elegantní nosy, mandlovitě tvarované oči a jejich vyhlášená krása, které údajně podlehl i ně

5.12.2016 v 9:39 | Karma: 32,75 | Přečteno: 3441x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?

David Tomášek a Lukáš Dostál po vyhraném zápase s Norskem na hokejovém MS v...
vydáno 12. května 2026

Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...

Muzeum v Chrudimi otevřelo novou podobu expozice plakátů Alfonse Muchy

Muzeum v Chrudimi otevřelo novou podobu expozice plakátů Alfonse Muchy
14. května 2026  17:09,  aktualizováno  17:09

Regionální muzeum v Chrudimi dnes otevřelo novou podobu stálé expozice s názvem Alfons Mucha -...

Na dálnici D1 před Brnem stojí kolona kamionů dlouhá 50 kilometrů

Dálnici D1 na Benešovsku směrem na Prahu uzavřela nehoda pěti aut. (24....
14. května 2026  16:12,  aktualizováno  18:46

Neobvykle dlouhá padesátikilometrová kolona komplikuje ve čtvrtek odpoledne provoz na dálnici D1...

Dodávka srazila lidi měnící kolo, dálnice D11 ve směru na Prahu stojí

Ilustrační snímek
14. května 2026  18:02,  aktualizováno  18:40

Dodávka na dálnici D11 srazila ve čtvrtek v podvečer lidi měnící kolo, dálnice je na 14. kilometru...

Organizace NAUTIS dala v Libčicích n. V. modernizovat domov pro lidi s autismem

Organizace NAUTIS dala v LibÄŤicĂ­ch n. V. modernizovat domov pro lidi s autismem
14. května 2026  16:47,  aktualizováno  17:23

Národní ústav pro autismus (NAUTIS) dal v Libčicích nad Vltavou u Prahy zmodernizovat domov pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 270
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2975x
nekulturní antropolog

www.josephy.cz

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.