Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nic lidského nám není cizí! Ani to násilí!

V květnu roku 1945 se jedna z hlavních únikových cest německé armády z východní fronty na západ do amerického zajetí nacházela mezi městy Pelhřimov a Tábor.

Na ní také leží obec Leskovice a dále směrem na Tábor po cca 6 km obec Kámen, kde na malém gruntu léta hospodařila rodina mého dědy, pradědy,…

Vždy když se proslechlo, že obcí projede německá armáda, děda zapřáhl povoz a stejně jako ostatní vesničané na něj naložil svojí rodinu a odjel za horizont směr Dobrá Voda. Odtud je vojáci nemohli ze silnice spatřit a byli zde v relativním bezpečí.

Prchající německá armáda na hlavní silnici postupně zanechávala porouchanou vojenskou techniku, či vozidla bez benzínu, a také zbraně. Ty se stávaly snadnou kořistí nejen dospělých, ale také bohužel tehdejších teenagerů. O úrazy nebyla nouze, ale bylo hůř.

Dne 5. května po této silnici jel v osobním voze důstojník SS. Ozbrojené „komando“ mladistvých, v představě hrdinných skutků, tohoto důstojníka zajalo a následně zavřelo v prasečím chlívku. To se přihodilo u obce Leskovice. Po pár hodinách tyto teenagery hra na „vojáky“ omrzela a věnovali se jiné činnosti. Vězeň toho využil a utekl do nedalekého Pelhřimova, kde sídlila jednotka SS a o všem zde velícího důstojníka informoval. Odveta byla rychlá a krutá. Jednotka SS následně dorazila do Leskovic. Vesnici obklíčili a začal masakr. Sadistické vraždění nepřežilo 25 lidí včetně sedmi žen. Ze 43 domů lehlo 31 stavení popelem, sedm zčásti vyhořelo a další domy byly poškozené.

Řádění nacistů naštěstí ukončil příjezd jednotky Wehrmachtu z nedalekého Pacova, kde se o události doslechli a donutili esesáky pod pohrůžkou jejich likvidace nešťastnou, hořící obec opustit.

Mezi oběťmi řádění těchto lidských zrůd byl také bratr otcovy matky se svojí rodinou. Toho nacisté přibili za ruce na vrata stodoly. Jen díky zásahu vojáků Wehrmachtu mohli pak přeživší vyprávět o hrůzách, které nevinní obyvatelé Leskovic museli prožít. Můj prastrýc než ho zastřelili, musel přihlížet znásilnění své ženy a dcer. Ty pak následně vhodili do hořícího domu. Ohni se nevyhnuli také další nešťastníci. To vše 5. a 6. května 1945!  

Otce (r. 1930) jsem za jeho života léta vozil na setkávání jeho spolužáků do Pacova. Vždy jsme se stavěli v Kameni a v Leskovicích. A také odtud znám tento hrůzný příběh z konce války, který mi převyprávěla jedna náhodně potkaná pamětnice v Leskovicích. Prý „mladí parchanti to zavinili“!

Otec měl mnoho přátel mezi „obyčejnými“ Němci, jak z toho budoucího „východu“, tak ze „západu“. Jako školou povinný žák se za okupace ve škole učil němčinu. Neměl tedy problém se s Němci domluvit a slyšet také jejich osudy. Zvláště když se děda s rodinou po válce přestěhovali do pohraničí po prodeji gruntu v Kameni, ale to už je jiný příběh. Ty jejich poválečné osudy také nebyly nic záviděníhodného.

Otec také vzpomínal, jak během války u jejich obce na malém letišti nouzově přistál německý pilot s letadlem Heinkel. Pilot zde musel několik dní čekat na odvoz. Nesměl porouchané letadlo opustit. Soucitná babička, dobrá to duše, mu tam nosila „chudáku vojáčkovi“ horkou polívku. Příběh jak ze Švejka. Nikdy jsem se neptal, jak na tom babička byla po tom hrůzném květnu. Ale vím, že se u nás doma nikdy nemluvilo o kolektivní vině. Nikdy. Myslím si, že tento příběh je zcela výmluvný. Ty jednotky SS dřímají, bohužel, v každém národě. Bohužel. A historie mi to dává za pravdu.

Nic lidského nám není cizí! I to násilí.

P.S.

Jen pro upřesnění, časem jsem dohledal informace k těmto událostem. Velitelem výše zmiňované jednotky byl nechvalně proslulý kapitán SS Walter Hauck, který byl v roce 1949 ve Francii odsouzen k trestu smrti za vraždění ve městě Ascq (také zde proti jeho řádění zasahovalo německé velitelství v blízkém Lille). Spravedlivý rozsudek mu byl nakonec zmírněn na doživotí. V roce 1956 dostal od francouzského prezidenta milost a vrátil se do Německa. Československo kvůli vraždění v Leskovicích žádalo neúspěšně o jeho vydání. V roce 1973 bylo v Německu jeho stíhání zastaveno. Nebylo údajně prokázáno, že zabíjení v Leskovicích proběhlo krutě a z nízkých pohnutek. Hauck navíc u soudu tvrdil, že o Leskovicích nic neví. Spokojeně pak dožil a v roce 2006 zemřel.

 

Autor: Josef Železný | čtvrtek 4.5.2023 8:48 | karma článku: 16,87 | přečteno: 414x
  • Další články autora

Josef Železný

Ani patronu, ani korunu pro Ukrajinu, jděte si válčit sami!

To pomalu denně slýchávám od stále stejně a tvrdošíjně o své pravdě přesvědčených politiků či spoluobčanů. Není to přeci naše válka!

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 44,17 | Přečteno: 12784x | Diskuse | Politika

Josef Železný

Čas rány nezahojil - nelehký osud naší demokracie

Během současné napjaté situace na bránící se Ukrajině, která čelí ruské agresi, se velmi často srovnávají dvě osoby – kancléř Adolf Hitler a prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

4.4.2024 v 9:00 | Karma: 12,63 | Přečteno: 370x | Diskuse | Politika

Josef Železný

Dánská královna na Pražském hradě? Krásná to myšlenka…

Před cca osmi sty lety byla za dánského krále Valdemara II. provdána česká princezna Markéta Přemyslovna, dcera Otakara I... Následně převzala jméno Dagmar Dánská (asi 1186 – 24. 5. 1212) a stala se dánskou královnou.

23.1.2024 v 8:33 | Karma: 12,50 | Přečteno: 315x | Diskuse | Politika

Josef Železný

Tatíček Masaryk o Rusku: Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

Masaryk při svém odjezdu z Ruska promlouval k legionářům, hovořil o přístupu k zemi i vzniku nového státu...

9.1.2024 v 8:30 | Karma: 6,76 | Přečteno: 218x | Diskuse

Josef Železný

Africké imigranty zcela chápu!

Evropa již desítky let pomáhá(?) africkým zemím dostat se z bídy. Vidí v tomto sebemrskačství, jakési odčinění za staletí drancování a obchodování s černými otroky.

19.10.2023 v 8:41 | Karma: 29,19 | Přečteno: 836x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Slovenský poslanec Ľupták byl fyzicky napaden, policie podezřelého zadržela

19. července 2024  10:24

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Kolaps bank i letišť, včetně pražského. Aerolinky žádají uzemnění všech letů

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:23

Sledujeme online Firmy po celém světě řeší výpadek svých informačních systémů a technologií. Problémy hlásí...

Trump přijal republikánskou nominaci. V projevu vyzval ke sjednocení Ameriky

18. července 2024  19:07,  aktualizováno  19.7 10:20

V pátek brzy ráno evropského času zakončil Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd...

Telly v letní kampani láká na slevy, olympiádu i iDNES Premium

19. července 2024

Televizní operátor Telly spustil před zahájením olympiády letní kampaň, ve které zákazníky láká na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1161x
Mezi lety 2014 až 2018 jsem působil jako starosta a místostarosta města Ostrova (Karlovarský kraj), předtím jsem byl rovněž člen rady tohoto města. Většinu své profesní dráhy jsem však strávil v soukromém sektoru jako podnikatel a jednatel obchodní společnosti. Mezi oblast mého zájmu patří především dějiny, podnikání a politika. Jsem ženatý a mám syna, který studuje doktorát na univerzitě v Plzni.

Seznam rubrik