Tvrdě dřete a stejně nemáte dost peněz? Možná za to může "vertikální" složka kapitalismu

Ještě tak před 12 lety jsem v diskuzích na iDnes psával o nabídce a poptávce a lidé tomu principu častokrát příliš nerozuměli. Za tu dobu se to dost zlepšilo. Věděli jste však, že existuje ještě jeden, podobně důležitý princip?

 

Předně bych chtěl říct že nejsem ekonom. Pracuju však jako živnostník v oblasti vývoje softwaru a na trhu (práce) se musím dost otáčet, a to vyžaduje mu alespoň trochu rozumět.V kapitalismu je princip nabídky a poptávky označován jako tzv. horizontální. Věděli byste, jaký princip je označován jako tzv. vertikální?

 

Nejprve princip horizontální. Na ten, laicky řečeno, narazíte, když vám v práci nedávají za tu námahu dost peněz, a když jim to ke konci roku vyčtete, možná vám nepřímo (a nebo přímo) naznačí, že máte jít teda pracovat jinam, když se vám u nich nelíbí.

 

No a vy se teda seberete, jdete jinam, finančně si možná přilepšíte, ale nakonec po pár letech zkušeností zjistíte, že jste si zase tolik nepomohli, protože toho po vás budou chtít třeba víc, nebo bude mít ta práce jiná úskalí. Budete si lámat hlavu, čím že to sakra je, že ať se snažíte, jak chcete, zrovna extra boháči z vás nebudou, a pořád si nemůžete dovolit koupit třeba byt, nebo ti ambicióznější dům. A tím jste možná došli právě k tomu principu, který bývá označován jako vertikální.

 

Vertikální princip je, že velmi bohatí kapitalisté, majitelé firem, vlastníci výrobních prostředků, chtějí víc a víc hromadit svůj kapitál (my jsme jim na lidské rovině úplně ukradení). Jenže v kapitalismu, aby toto dokázali, potřebují, aby si lidé kupovali jejich produkty. To ale nepůjde, když vám nebudou platit za práci. Když lidé nemají peníze, kapitalisti nemají komu prodávat, a tudíž nemají z čeho bohatnout. Tím se uzavírá kruh.

 

To zní líp, než nevolnictví, jenže, nemá to však nějaká úskalí? Já bych řekl, že má:

  1. Marketing, reklama, monopoly, nekalé obchodní praktiky
  2. Vykořisťování v práci
  3. Praktiky na hraně nebo už skrytě za hranou zákona

Prostřednictvím marketingu, reklamy a nekalých obchodních praktik, vás podlí jedinci chtějí připravit o vaše těžce vydělané peníze, a vykořisťováním v práci vás zase podlí jedinci chtějí připravit o váš volný čas a získat z vás maximum.

 

Zde si dovolím prozradit spoiler, tento článek je na téma "Bohatí bohatnou a chudí chudnou" a ekonomické nerovnosti.

 

Když je řeč o kapitalismu, věděli jste, že v jeho kolébce, v USA, není dodnes zakázaná reklama cílící na děti? (lobby) Věděli jste, že se tam pracuje i o státních svátcích? Věděli jste, že standardní počet dní dovolené ročně je tam jen 10? A že USA je země s jednou z největších ekonomických nerovností na světě? Věděli jste, že 50% pracujících tam vlastní pouze 2.5% z celkového majetku země?

 

Zdroj: https://www.statista.com/statistics/203961/wealth-distribution-for-the-us/#:~:text=In%20the%20second%20quarter%20of,percent%20of%20the%20total%20wealth.

 

A nakonec: Myslíte si, že čím bohatější země je, tím zdravější jsou její obyvatelé? Podle výzkumu nikoliv. Je to právě míra ekonomické nerovnosti, rozdíl mezi bohatými a chudými, co určuje míru zdraví obyvatel.

 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=cZ7LzE3u7Bw&ab_channel=TED  

Autor: Jiří Kačír | úterý 7.11.2023 10:53 | karma článku: 16,44 | přečteno: 600x