Belgie - Brusel - tak se ukaž, Evropská Unie!

Na závěr tohoto okruhu Švédsko, Irsko, Belgie (město, příroda, vzdělání) přišla na řadu také troška nových poznatků ve formě institucí Evropské Unie, seznámení s prací Evropského Parlamentu na jeho prohlídce a také samozřejmě zvědavost, co zvolení Bruselu jako hlavního sídla EU udělala s tímto městem, zemí a kulturou. A jak to dopadlo?

Musím říct, že už po vystoupení z letadla na letišti Charleroi a dojezdu autobusem do tohoto města jsem byl zděšen a zhnusen. Už na internetu jsem četl mnoho příspěvků, že toto město je tak trošku skládka a že chodit tu po setmění by se opravdu nemělo. Někde to nazývali Bronx střední evropy. No odsud opravdu raději rychle pryč, ono tu taky nic není.

Po cca hodinové cestě do města Bruselu autobusem (lze z letiště jet přímým autobusem taky do Lucemburku, ale to až příště), narazíte na obrovské nádraží zvané Midi-centrale. V této relativně okrajové části města je opravdu nepořádek, smrad, zajímaví lidé a není tu nic pěkného k vidění. Už jsem se začal děsit, co ta Belgie je vlastně zač. Oni jsou opravdu takoví, nemají popelnice, tak dávají vše do plastových pytlů, které nejbližší bezdomovec a nebo pes rozhrabou po celé ulici, kde to pak celý den leží a smrdí. Krásná vizitka nazačátek pobytu.







Už po cestě z nádraží k centru města, kde jsme ostatně měli i bydlení, jsme narazili na Justiční palác, který vypadal opravdu honosně, dokonce někde v průvodci psali, že je to jedna z největších podobných staveb v Evropě. Za ním je pěkný rozhled na město, jde odsud vidět i dost vzdálené Atomium.







V centru města na náměstí je spoustu obchodů se suvenýry (ne jako v Budapešti a nebo Bukurešti), obchůdků s typickou Belgickou čokoládou, ale i restaurací a hospůdek. Řekl bych, že se tu snad nedá ani ztratit, je tu všechno tak blízko po ruce, že chození prstem po mapě je skoro stejně rychlé. Určitě se to dá v pohodě celé projít za jeden den, pokud člověk nepotřebuje vyloženě někam do muzea na několik hodin.







Kousek od centra a vedle velkého parku je taky královský palác. Nedá se ale nijak jít dovnitř, tak jsme ho jen drze vyfotili a šli zase dál. Po levé ruce se stačí napojit na jednu silnici, která po cca půl kilometru skončí přímo u institucí EU. Je tu Evropský parlament, sídlo Evropské Komise a další budovy pro další organizace a složky EU, jako např. budova Rady pro regionální rozvoj, aj.













Prohlídky Evropského parlamentu jsou možné vždy v pondělí a ve středu v 10 a v 15 hodin. Jinak je to jen na objednání skupin. Trošku mě zklamalo, že nás vlastně vzali jen do 2 místností, tedy resp. po foyer u vstupu na schodiště s výhledem na obří monument znázorňující Evropskou Unii, který je složen z několika tisíc kousků, z nichž se žádný vzájemně nedotýká více, než jednou částí. Jakmile se pohne jedna část, pohnou se všechny a celý tvar se naprosto změní. Výhodou ale bylo, že nám dali multimediální přehrávače s displejem, kde jsou v jazycích všech členských států EU nahrány povídání k této instituci, její funkce, zástupci, procesy schvalování, atd.







 







Po procházce centrem města a evropských institucí přišla na řadu ještě jedna důležitá památka v Bruselu - Atomium - zvláštní vyhlídka na město, která je stvořena jako několik atomových kuliček. Atomium stejně jako park MiniEurope leží na zdejším výstavišti. Výtah do atomia za 8 EUR mě až tak nezaujal, zato jsme si vybrali návštěvu za 12,5 EURa do MiniEurope parku, kde jsou ukázány všechny státy EU a jsou zde miniatury jejich zvláštností, památek a nebo chlouby. Mnohé věci jsou pohyblivé a interaktivní po kliknutí na tlačítko u dané atrapy. Např. začne hrát hymna dané země, hasiči stříkat vodu, delfíni skákat na hladinu, sopka Etna chrčet a chrlit lávu...



















No musím říct, že tato zastávka byla dobrá volba, nebýt velkého pařáku, užili bychom si ji ještě lépe. Každopádně myslím, že to stálo zato, jen Česko a Slovensko teda moc nezaujalo a myslím, že o nás mohli ukázat daleko více a daleko zajímavější věci.

Každopádně centrum města a 16 zastávek metrem vzdálené atomium mi opět trošku zvedlo mínění o Bruselu a nakonec to nebylo tak hrozné, jak to zezačátku vypadalo. Myslím, že nová přímá linka Wizzairu z Prahy mnoho lidí jistě zaujme.

Hodnocení: 7 z 10ti

Úroveň angličtiny: 8 z 10ti

Autor: Jiří Hošek | neděle 22.12.2013 17:02 | karma článku: 8,93 | přečteno: 841x