Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajina na jihu zřejmě proráží klíčovou obrannou linii Rusů

Informaci potvrzují světová média i vláda USA. Rusové zřizují civilní hlídky v oblasti vojenských letišť a každý týden vydávají rozsudek nad sto muži, kteří odmítají bojovat na Ukrajině. 

Celé léto se postup Kyjeva při protiofenzivě pohyboval v maximálně stovkách metrů za den, poslední tři dny Ukrajinci zřejmě postupují až o tři kilometry za 24 hodin. Proražena by měla být klíčová Surovikonova linie. Úspěchy Kyjeva mají celkem jednoduché vysvětlení, dokázali v Záporožské oblasti odminovat klíčové prostory a nacházejí se na území, kde již minová pole nejsou. Přesto respektovaný Insider uvádí, že bude nutné linii prorazit v šířce až 15 kilometrů, aby byly mechanizované jednotky v bezpečí před silným ruským dělostřelectvem. To se zřejmě zatím neděje, ale pokud se ukrajinské jednotky dostávají do týlu ruské defenzivy, mohl by být totální úspěch Kyjeva blízko. 

Pozitivních zpráv z Ukrajiny v poslední době přibývá. Podle Kyjeva ukrajinské drony zničily u Pskova, který je vzdálený od hranic 700 kilometrů, čtyři víceúčelové transportní letouny Il-76. Rusové hlásí pouze poškození čtyř Il-75, ale situace svědčí o narůstající aktivitě Ukrajinců na ruském území. Od počátku konfliktu již zřejmě dokázali na ruském území zničit 24 vojenských letadel. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že za poslední týden zničilo 281 ukrajinských dronů, z toho 29 nad svým územím. Jen tato čísla svědčí o obrovské intenzitě konfliktu a klíčové roli bezpilotních prostředků v moderní válce. Jestliže Rusové přiznávají 29 zničených dronů nad Ruskem samotným, bude číslo nepochybně mnohem vyšší a svědčí to o značné bezbrannosti Moskvy, která v počátcích konfliktu vyhrožovala, že při takovéto činnosti Kyjeva odpoví i použitím jaderných zbraní. 

Il-76

O situaci v Rusku svědčí i to, že v oblasti Pskova tamní guvernér zřídil civilní hlídky okolo zasaženého letiště. V hlídkách by se aktuálně mělo pohybovat až 800 civilistů, kteří jsou ozbrojeni a mají drony sestřelovat ručními zbraněmi. To samo o sobě svědčí o dvou věcech. Jednak je aktivita Kyjeva nad ruským územím opravdu nebezpečná a Rusové nadále neváhají podporovat režim v Kremlu. Z druhé strany ovšem britská tajná služba zveřejnila informaci, že ruské soudy týdně odsoudí až sto ruských branců, kteří odmítají bojovat na Ukrajině. Britové, kteří od začátku války vykazují vysokou přesnost svých informací, přisuzují tento stav velmi nízké morálce v Ozbrojených silách Ruské federace. 

O tristní situaci Rusů svědčí i dění kolem Kerčského mostu. Kreml dělá vše proto, aby stavbu zachránil před zničením. Most je v Rusku symbolem dominance a síly země. Moskva v jeho okolí potápí vlastní lodě, aby zabránila průniku ukrajinských bezpilotních člunů (USV), používá kouřové clony, které oficiálně vydává za cvičení. Snaha Kremlu opět jen naznačuje stále rozsáhlejší aktivitu Kyjeva a zřejmě zhoršující se situaci Rusů na bojišti. 

JF-17

Jen okrajově, dlouhodobě kritizované sankce proti Rusku, kvůli jejich nedostatečnosti, způsobily, že páteř pákistánského letectva, víceúčelové JF-17, jsou zcela uzemněny kvůli potížím s motory. Letadlo vyvinuté v rámci pákistánsko-čínské spolupráce zoufale potřebuje náhradní díly do motorů z Ruska. Karáčí si ovšem nemůže dovolit otevřenou spolupráci s Moskvou a tak je 146 letadel trvale mimo provoz. 

V rámci objektivity nutno podotknout, že z druhé strany zatím  nic neukazuje na to, že by se ruská obrana hroutila. Rusové navíc v oblasti Charkova nadále útočí, byť zřejmě již s mnohem menšími úspěchy než před měsícem. Kreml je nucen na jih Ukrajiny přesouvat své elitní výsadkové jednotky. Jenže o jejich kvalitách lze již s úspěchem pochybovat, protože byly prakticky zničeny již v počátcích konfliktu. Doplnění početních stavů asi neprobíhalo tak, že přišli perfektně vycvičení vojáci. V každém případě se v těchto chvílích rozhoduje o osudu ukrajinské letní protiofenzivy. Situace, která se již zdála takřka beznadějnou, se zřejmě mění a případný totální ukrajinský úspěch by mohl přiblížit konec tohoto šíleného konfliktu, který vyvolal Vladimir Putin jen a pouze pro naplnění vlastních osobních ambicí. A bohužel i ambicí značné části zcela slepého ruského národa. 

 

Autor: Jaroslav Červenka | sobota 2.9.2023 6:47 | karma článku: 36,10 | přečteno: 3597x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,21 | Přečteno: 1953x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8507x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel.

4.2.2024 v 7:55 | Karma: 38,15 | Přečteno: 4748x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6956x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7005x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  22:34

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  21:41

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  21:26

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

Britský generál varuje před „osou čtyř“ a mstivostí Rusů. Žádá přípravu na válku

24. července 2024  21:18

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2219x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik