Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další agitka Andreje Babiše a tristní stav na Ministerstvu obrany

Když Lockheed Martin nesplní termín dodání F-35, předseda ANO zruší akvizici. Dost dobře možný scénář, protože Američané dlouhodobě nestíhají. Ale Andrej Babiš to jaksi nedomyslel. 

V sobotním rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš uvedl, že v případě nedodržení termínů dodávek F-35 pro AČR se pokusí zakázku zrušit s tím, že neví, zda je to podle smlouvy možné. Zopakoval klasické mantry o tom, že měl být tendr a vůbec se nejednalo se švédským SAABem, který měl zřejmě velmi slušnou nabídku. Naznačil i něco o francouzských Rafale od Dassaultu. Ministryně obrany Jana Černochová nelenila a ihned reagovala s poukázáním na nákup Venomů a Viperů. Mimo jiné uvedla půlmiliardovou pokutu od ÚOHS za chyby v tendru právě pro Babišovu vládu a také nesplnění dat dodání. 

Tak si vezmeme základ. Smlouva je podepsaná a teď se bude čekat do roku 2031. To, kde se realizace nachází, nás do té doby asi nebude příliš moci zajímat. To je věc Američanů. Takže do té doby nebudeme moci řešit vůbec nic. Akorát se připravit na ono datum tak, abychom se zbavili Gripenů a přešli na F-35. Takže pokud by se stala Babišem avizovaná událost. Najednou by tedy nebyly ani americké víceúčelové letouny, ani Gripeny, ani rozjednaná akvizice s jiným výrobcem ve finální fázi, protože by se počítalo s F-35 a vzdušná ochrana ČR by byla v troskách. Takže bychom asi zaplatili Slovákům za ochranu našeho vzdušného prostoru jejich F-16, které už dostávají. Prostě nesmysl, další hozená kost naivním voličům pro příští volby. 

Ono to opět z marketingového hlediska vůbec špatné prohlášení není. Značná část obyvatelstva F-35 nechce a tahle muzika se jim líbí. Ani se není co divit. Obrovská dynamika nasazení dronů na Ukrajině a v Gaze již jasně ukazuje, že budoucnost prostě patří UAV. Pokud se to zjednoduší. Vysoko ve vzduchu letadla pro elektronický boj jako je Boeing E-3 Sentry, která přehledovými radary ovládají stovky kilometrů bojiště a zároveň dokáží řídit desítky dronů naráz. Pozemní řídící centra, stále se zdokonalující pozemní protivzdušné radary a komplexní přehled na bojišti. Aktuálně pilot F-35 už stejně oči prakticky nepotřebuje. Řídí se pokyny systému. A to už drony dokáží také. Protože střední a velké UAV dokáží odpalovat přesně naváděné rakety vzduch země a vzduch vzduch stejně jako F-35.

Z výše uvedeného vyplývá, že po dost dlouhé době různých analýz a věnování se tématu, jsem i já absolutně proti nákupu těchto letadel. Btw, stealth technologie jsou na moderních izraelských nebo amerických dronech samozřejmostí a rozdíl v ceně strojů, výcviku posádky, letové hodiny a logistice je pochopitelně gigantický. 

Tento týden jsem  byl na prvním Výboru pro obranu v tomto roce. Zde a zde jsou velmi věrné zprávy o průběhu. Byla to "zábava". KVAČR 2035: bez protivzdušné obrany, bez salvových raketometů, jen obecné zmínky o modernizaci elektronických systémů. Žádné přehledové, dělostřelecké a protibateriové radary. Žádný konkrétní vševojskový plán o plném propojení jednotlivých složek armády. Ten paskvil je ještě méně konkrétní než to, co se určilo pod vedením exministra Metnara.  

Nexter - Tatra TITUS

Tristní je, že jediní racionální jedinci na výboru byli čtyři poslanci z ANO. Když poslanec Janulík vznesl dotaz na roli náměstka Šulce, který je ve střetu zájmů, dostalo se mu velmi ostré a emocionálně zabarvené odpovědi ze strany paní ministryně. A když poslanci z ANO vznesli otázky ohledně pořízení ženijních vozidel, to byla teprve legrace. Pochopitelně chtěli, aby se nakoupila vozidla české výroby, vyrábí se tu čtyři!!! Gerlach od Zetoru, Patriot a TITUS od CSG a MARS od SVS. Černochová sdělila, že nic není rozhodnuto, ale zároveň se pokračovalo v duchu, že jedině australský Bushmaster. Neuvěřitelné. Řehka a náčelník ženijního vojska plk. František Richter vypadají jako cvičené opičky paní ministryně. Především Řehka mě zklamal, byť chápu, že je asi rád, že alespoň konečně teče. 

Takže na závěr uvedu jeden příklad. Guma v akci, v hlavní roli Richter. Když poslanci ANO tlačili ohledně našich Titusů, dostalo se jim této odpovědi: „Když se na to podíváte selským rozumem, tak to zařízení je použitelné maximálně na nástrahy nebo na miny, které jsou na zpevněných komunikacích...“ Neuvěřitelné, Titus má nejlepší terénní podvozek na světě, Tatra. Co dodat. 

 

Autor: Jaroslav Červenka | neděle 4.2.2024 7:55 | karma článku: 38,15 | přečteno: 4745x
  • Další články autora

Jaroslav Červenka

Univerzálka Schillerová běhá po pražských ulicích v leopardím županu

Pracovitější političku abyste pohledali. Rozumí úplně všemu. Chce mír, její ekonomické rady a glosy mají cenu zlata a vždy poskytuje tolik snadná řešení.

10.2.2024 v 3:34 | Karma: 33,15 | Přečteno: 1945x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Pravda, Izrael už měl uzavřít mír a čekat

Neodolatelná touha po míru, za každou cenu, snaha se zviditelnit, vypadat humánně a tolik lidsky a shlížet shůry na nelidské, válkychtivé opice, které podporují Izrael.

9.2.2024 v 19:14 | Karma: 43,67 | Přečteno: 8503x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Nastává doba mediální střízlivosti o Ukrajině

Konflikt se nevyvíjí dobře, na vině je síla Ruska a liknavá pomoc Evropy napadené zemi. Účinné dodávky měly být mnohem rychlejší.

27.1.2024 v 5:13 | Karma: 37,25 | Přečteno: 6955x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Bundestag odmítl poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus

Němečtí poslanci drtivou většinou torpédovali důležitou pomoc Kyjevu. Berlín zas a znovu potápí Evropu a vede ji k další katastrofě.

20.1.2024 v 3:08 | Karma: 41,33 | Přečteno: 7004x | Diskuse| Politika

Jaroslav Červenka

Silvestr je blbost

Tak pojďme stádně odpalovat rachejtle a oslavovat zcela bezvýznamný den. A pozor, jsou Vánoce, tak budeme milí.

1.1.2024 v 11:59 | Karma: 27,14 | Přečteno: 966x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

VIDEO: Policisté šokovali Brity, autem úmyslně srazili krávu. Řešil to i ministr

16. června 2024  19:11

Britskou veřejnost šokovaly záznamy z páteční noci, kdy policisté na předměstí Londýna naháněli...

Máme cestu k míru na Ukrajině, myslí si Pavel po summitu ve Švýcarsku

16. června 2024  18:51,  aktualizováno  19:04

Naplněna podle českého prezidenta Petra Pavla byla původní očekávání, že summit ve Švýcarsku...

OBRAZEM: Česko kupuje nové tanky. V čem je lepší Leopard 2A8 než T-72?

16. června 2024

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla vláda zaplatit 52 miliard korun. Ty pořídí ve společném nákupu s...

  • Počet článků 298
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Věčný tulák, který se zajímá o vše zajímavé 

https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik