Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Nástroje pro boj s krizí a inflací se budují léta. Babiš v době hojnosti jen rozhazoval

Atributy, které tvoří stabilní stát jsou vše, jen ne to, co prezentuje absolutním způsobem bývalý předseda vlády a nejen on. 

K tomu, aby stát odolával ekonomickým výkyvům a zákonitým cyklickým krizím, se dá předcházet jediným způsobem. Podpora investic a budování segmentů ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou. To jsou produkty, které tak snadno nepodléhají inflačním tlakům a mají velký vliv na sílu ekonomiky a příjmy do státního rozpočtu. 

Možná zdánlivě hloupý, ale jednoduchý případ. V době utahování opasků Václava Kaluse prudce zdražila jedna komodita. Byl to tehdy docela šok a pro řadu lidí se stala nedostupnou. Měla vysokou kvalitu, ačkoli nebyla ještě v žádném případě ovlivňována směrnicemi z Evropské unie. Byly to přesnídávky, Hamé vědělo, že je matky budou kupovat dále, vědělo, že musí udržet jejich kvalitu kvůli malinkým spotřebitelům a nastavilo asi celkem reálnou tržní cenu. Kvalita a značka. Důsledek byl ten, že cena, která v první polovině 90. let vyskočila tehdy někam k závratným 15 korunám (doufám, že si to pamatuji dobře) se držela neuvěřitelně dlouhou dobu a inflačním tlakům nepodléhala. Není to úplně ideální příklad, ale je lidový, jak milují naše zlatíčka Babiš se Zemanem. 

Otevřená ekonomika, kterou tvoří montovny a nízkomaržová produkce, je korouhví ve větru a točí se tak, jak ekonomický vítr fouká. Mimochodem naše inflace je devátá nejvyšší v Evropě. Nejsme sami, povyk je z jedné strany pochopitelný, ale z druhé strany asi trochu přehnaný. Nedá se nic dělat, v oběhu je obrovské množství vytištěných peněz, bez reálné hodnoty, můžeme jen smutnit po férovém Zlatém standardu. Vzhledem k tomu, že naše hospodářství nemá silné základy, nebo jen minimum, zákonitě se u nás budou výkyvy na světových trzích projevovat více. 

Zde je hned jeden argument, který při aspoň malých znalostech křičí: proč proboha baštíte zrovna Babiše? Agrofert lze charakterizovat třemi sloupy. Odřít zaměstnance co nejvíc, vytrvalá snaha zlikvidovat konkurenci v podobě malých a středních farmářů a právě ta nízkomaržová výroba. Všechny tři faktory mají jednu společnou věc, málo peněz do rozpočtu, právě ti malí a střední přispívají v souhrnu mnohem více, než tohle neokomunistické JZD. Babiš je vždy první, koho se krize dotkne a paradoxně také ten, který na ní nejvíc vydělá. Stačí mu prostě lehce zvýšit ceny svých většinou podřadných a ošizených produktů (zdůrazňuji většinou) a rázem je v souhrnu v krásných číslech. Banky mu nepůjčují nadarmo, i nadále.

Faktem je, že nejen Babiš, ale i předchozí vlády naprosto kašlaly na nízkopříjmové skupiny obyvatelstva. Babiš je najednou milovník uklízeček a nepedagogických pracovníků (trochu jim přidal). Že je tak nemiloval osm let předtím. Ovšem zásadní chybou naprosto všech vlád po revoluci je investiční politika. Ale vykřičník je opět u Babiše, protože on vládl v době největší konjunktury a investice nebyly. Celý Plán národní obnovy je opět jen moc hezký plakát pro hloupé voliče. Co nedá EU, nebude, a to si nebudeme nic namlouvat, nejen u Babiše je každá dotace automatickou osobní portmonkou. 

Prostě se tu třicet let nedělalo vůbec nic, ze strany státu, pro segmenty ekonomiky, které se zabývají komoditami s vysokou přidanou hodnotou a to je strašně vidět na nestabilitě ekonomických ukazatelů. K tomu se tu navíc intenzivně likviduje školství. Ano Babiš tam nalil peníze, ale to už dnes zdaleka nestačí, kvalitní lidé prostě učit jít nechtějí a není se co divit. Ve sborovnách působí obrovské množství nekvalitních "pedagogů", je to takové malé veřejné tajemství. Všichni to ví, ale když mi dítě nosí jedničky, proč bych to řešila, že? To že nic neumí je sekundární. A vlády, včetně té Fialovy, byť jí jinak velmi fandím, raději strčí hlavu do písku, nebo znovu osekají osnovy. Místo skutečné reformy. To se ty kvalitní segmenty ekonomiky budou jen těžko vytvářet. 

Vláda Petra Fialy má aktuálně velmi omezené prostředky k tomu, aby s inflací něco dělala. Lidi by se už konečně měli zamyslet nad tím, že jen saldo průběžného financování důchodů bude za pár let doslova děsivé. Co může asi dělat s cenami energií, když jsme v tržním prostředí a dávno ČR akceptovala směrnice o volném obchodu. Může jen rozdávat, ale z čeho? Není vše jen vina Babiše. Jsou tu obrovské strukturální nedostatky jdoucí hluboko do minulosti. Ale tanečky s důchodci, falešná lidovost člověka, jehož rozhled končí u vlastní peněženky, ničemu nepomohou. 

Autor: Jaroslav Červenka | neděle 12.6.2022 9:58 | karma článku: 36,51 | přečteno: 2255x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jaroslav Červenka

Míří méněcenný Rakušan do Strakovy akademie?

Ministr zahraničí Petr Macinka ví o diplomacii velmi mnoho, je to muž na svém místě. Rakušan udělá vše, aby tam nebyl.

9.5.2026 v 7:07 | Karma: 11,70 | Přečteno: 350x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Případ Moravec je jen jeden z mnoha symptomů

Tlak na na ČT vzrůstá, reakce jejího vedení a některých správně ukotvených zaměstnanců jen svědčí tom, jak se klima ve společnosti mění.

10.3.2026 v 10:43 | Karma: 18,15 | Přečteno: 511x | Diskuse | Politika

Jaroslav Červenka

Ještě k Turkovi, Fialovi nebo třeba Konečné

Kde je nějaké vědomí, co je ještě přijatelné a co ne. Kde jsou hranice akceptace, kde sprostoty a neurvalosti.

18.10.2025 v 17:56 | Karma: 21,77 | Přečteno: 718x | Diskuse | Společnost

Jaroslav Červenka

Tak tu máme další fenomenální tenisový talent

Tereza Valentová postoupila do čtvrtfinále turnaje turnaje WTA v japonské Ósace. A zase se pějí ódy.

16.10.2025 v 20:54 | Karma: 15,08 | Přečteno: 226x | Diskuse | Sport

Jaroslav Červenka

Pozice Pavla Nedvěda v českém fotbale se mění ve frašku

Rozhodnutí italského soudu sice neznamená vinu Pavla Nedvěda jako obviněného funkcionáře Juventusu Turín, ale každý si asi udělá obrázek sám.

22.9.2025 v 19:07 | Karma: 36,30 | Přečteno: 2638x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

V aleji útočil na ženy, jednu znásilnil, druhou zbil. Mladík dostal devět let

Čtyřiadvacetiletý Miroslav D. u Krajského soudu v Plzni. Mladíka žalobce viní...
13. května 2026  14:22,  aktualizováno  14:22

Devět let vězení za přepadení dvou žen v plzeňské aleji Kilometrovka se zdálo moc pětadvacetiletému...

Agresivní muž se pokusil zapálit benzinku, katastrofě zabránila pohotová obsluha

ilustrační snímek
13. května 2026  14:22,  aktualizováno  14:22

Osmatřicetiletý opilý muž se podle policie pokusil loni v říjnu zapálit čerpací stanici ve Zlíně,...

Olomoucký Telegraph uvede dokument o československé výtvarné scéně 80. let

ilustrační snímek
13. května 2026  12:43,  aktualizováno  12:43

V olomoucké Telegraph Gallery bude mít ve čtvrtek premiéru krátkometrážní dokumentární film Signál...

Policie už ví, kdo je mrtvá žena z Labe. Doposud ji nikdo nepohřešuje

Kriminalisté v Martinicích na Příbramsku vyšetřuji okolnosti nálezu mrtvého...
28. dubna 2026  9:52,  aktualizováno  13. 5. 14:05

Kriminalisté ve středu 13. května oznámili, že už znají totožnost ženy, jejíž tělo se našlo koncem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 298
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2224x
https://www.soudobahistorie.cz/

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.