Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem potkal Katku aneb Važte si sousedů

Prázdniny jsou v půli, počasí připomíná začátek dubna. Místo koupání jsou na řadě ťapací výlety. Na jednom z nich jsem potkal bývalou spolužačku, které jsem slíbil, že její příběh o sousedech napíšu. Tady to máš, Katko!

Díky návratu z jihu zažívám teplotní facky. Přes noc bylo v Řecku i pětatřicet stupňů, ve vodě v bazénu bys na večeři i vejce uvařil a z kalhot nohavice dobrovolně odstřihl. Po hodině na řeckém slunci jste černí jako perla Mosambiku, ale doma to fouká jako na finské lodi. Srpnové počasí je k uzoufání. Na zahradní bazén se pomalu stěhují divoké husy, slepice začínají přepeřovat a já každý večer zoufale sleduji zprávy o počasí, jestli se náhodou nerozhodne respektovat roční období a nevrátí se do normálu. Po každé relaci pak přemýšlím, jestli si nemám nachystat třísky pro rozdělání ohně v krbu. Inu plavky šly do šuplete a přišly na řadu nekoupací výlety.

Po prohlídce jednoho z blízkých zámků jsme vyrazili do nedalekého města prohlédnout do obchodů zboží, které kapitalista chamtivec nabízí za tučný peníz českému zbídačenému národu. Ovlivněn statusy sociálních sítí jsem očekával, že se v regálech krámků budou díky útlaku naší nemravné vlády prohánět pouze myšky. Opak byl pravdou. Uprostřed nákupního domu bylo lidí jako v mraveništi. Moje děvčata se jala prohlédnout nové hadříky a já se rozhodl navštívit blízkou kavárnu k doplnění kofeinového deficitu. Když jsem do šálku vsypal poslední zrníčka cukru z papírového pytlíku, přisedla si ke mně dáma s úsměvem od ucha k uchu.

Někdy se mi stává, že mě na ulici zastaví člověk, usmívá se jako kačer a dotazuje se, jak se mám a co pořád dělám. Občas taková osoba přidá přirovnání o starém brachovi či vojně, které okoření třicet let starou historkou. V takových situacích přemýšlíte, jestli to individuum přece jen z dřívějška neznáte, ovšem snažíte se nebýt za burana nebo sklerotického vola.

„Ahoj,“ řekla z plných plic, „já jsem přemýšlela, jestli seš to ty…, to je náhoda!“ Zasmála se tak hlasitě, že být to v parku, opadá všechno listí ze stromů. Vzpomněl jsem si. Ten její smích vám vleze po kůži a už tam zůstane.

„Hele, já čtu ty tvoje články a říkala jsem si, že se ti ozvu, abys sepsal moje problémy se sousedy!“

„Já ale nejsem právník ani vlivný soudce,“ řekl jsem skromně, „moc ti nepomůžu!“

„To nevadí,“ odvětila, „potřebuji se někomu vykecat. Soudy? Na ty nemáme s mým chlapem peníze. Jsme rádi, že utáhneme hypotéku Bydleli jsme osm let v paneláku. Taková ta typická česká králíkárna, kde každý ví nejlíp, co má dělat zrovna ten druhý!“

„To je jak u nás ve městě,“ vstoupil jsem jí do toho, „to znám!“

„Tak víš, o čem mluvím,“ usmála se a pokračovala, „v neděli se ti do každého okna bytu krade jiná vůně guláše, opilého souseda nad tebou slyšíš i ve dvě v noci. Ale největší pecka byla stará Marešová pod námi. Její chlap byl hluchý jako tetřev. Dodnes si myslím, že než žít s takovou megerou, tak to asi ohluchl dobrovolně. Kdybys ji potkal na ulici, řekl bys, že vypadá jako babička z pohádky…, i přes přechod bys jí pomohl přejít. Ale jakmile zavřela dveře bytu, projevila se v ní neléčená psychotická porucha. Sotva jsem se prošla z obýváku do kuchyně, klepala příborákem o trubky topení s výkřiky, že zase ta kráva dupe. Když jsem si večer čistila zuby, ječela na mě přes stupačky, že už chce spát a já ji ruším. Nejhorší byly ty její seniorské kamarádky. Seděla s nimi v kuchyni, kde jim s radostí v hlase sdělovala, že jsem děvka, která střídá v bytě chlapy den co den. Údajně mám čtyři děti, které jsou závislé na hašiši. Tři pacholky mi už prý nechala odebrat, protože si na mě stěžovala na výboru. Podotýkám, že dítě mám jen jedno…, podívej, to je malý Patrik, je mu půl roku!“ Rozněžnila se a ukázala mi fotografii svého malého syna v mobilu.

„No, ten se mi narodil až v domě, který jsme si před dvěma lety pořídili,“ pokračovala, „protože dál jsme v tom bytě žít nemohli. Dělám pořád v tom romském komunitním centru…, víš, kde? No tam, co jsme chodili ve škole na praxi. Kolega Roman, co má na starosti terén, od nás byt koupil!“

„A o té Marešové jsi mu řekla?“ zeptal jsem se se zájmem.

„To víš, že ano,“ zasmála se hlasitě, „ale on je Roman docela jiného ražení. Vzal si tam na jedno odpoledne Fera. Slušný a pracovitý týpek, romský koordinátor, se kterým dělají společně Fifejdy a Mariánky. Sedli na balkon, zapálili si cigarety a hlasitě romsky diskutovali. Marešová v natáčkách vystrčila hlavu z okna a zvědavě koukala nahoru. Fero se na ni usmál a řekl, že ji zdraví jakožto nový soused. Dodal, že koncem měsíce se do bytu stěhuje i se svými šesti dětmi, babičkou a strejdou. Podotýkám, že Fero nemá děti, žije sám na malé ubytovně v Porubě, kde dokonce správcuje. Marešová na něj nejprve čuměla jako hřebík z prkna, zalezla dovnitř…, a víš co? Do čtrnácti dnů se odstěhovala!“

„Pěkně,“ pousmál jsem se, „ale teď máš na domě klid, ne? Kde to vlastně bydlíte?“

„Na okraji Ostravy, je to nový dům. Chlap, co nám to prodal, zapřel, že soused, se kterým sdílí zahradu, je taky pěkný magor. Hele, zvykla jsem si na kohouty, psi mi nevadí, rachot sekaček a řetězových pil či cirkulárek do tohoto prostředí patří, ale aby mi někdo házel přes plot na trávník uřezané nohy králíků? Tak to už je moc. Smrad makrel z grilu, který má tři metry od společného plotu, se linul každý volný víkend do mého obýváku. Zkoušela jsem se s ním domluvit, ale on na to, že jsem náplava…, a ty on vedle sebe nechce. A tak jsem na jednu sobotu pozvala Romana a Fera. Soused šmíroval ve slaměném zahradnickém klobouku kolem plotu. Fero na něj zamával a dodal, že on taky zbožňuje makrely. Od té doby máme s králičími tlapkami pokoj. A když Fero s Romanem dorazí, grilujeme se sousedem společně!“

Rád jsem ji viděl. Katka mě znovu utvrdila v tom, že je úplně jedno, jestli jste černí nebo žlutí…, jestli pocházíte z Vietnamu, Ukrajiny, Španělska nebo z Ruska. Důležitější je, že by spolu měli lidi vycházet, být k sobě slušní a brát to jako společenský standard. Dnes se bohužel nosí, že se mají v současném světě nejlépe „drsná hovada“, která „mají koule“, ostré lokty a hubu plnou práv. A asi je to pravda. Ale Al Capone jednou řekl: „…nepleťte si moji slušnost se slabostí. Ke všem jsem slušný, ale když někdo není slušný ke mně, „slabost" není to slovo, které si o mně budete pamatovat!" 

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | středa 2.8.2023 22:31 | karma článku: 39,79 | přečteno: 6604x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,10 | Přečteno: 3505x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 24,85 | Přečteno: 805x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,03 | Přečteno: 1161x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,69 | Přečteno: 778x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak díky náhodě přijít o dobrou pověst aneb Paní, ten váš chlap je divnej!

Možná jste to někdy zažili. Jdete k lékaři se zraněním, které působí celkem divně. Napoprvé to jde ještě vysvětlit. Podruhé se na vás dívají hloupě, argumenty docházejí. Ale potřetí? To už je na přinejmenším na OSPOD!

10.3.2024 v 19:27 | Karma: 32,16 | Přečteno: 985x | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 106
  • Celková karma 30,99
  • Průměrná čtenost 2515x
Spisovatel, iOvce, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka a Karla Maye.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik