Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem cestoval aneb Proč milovat Řeky, část druhá

Řekové jsou národ, který si mě naprosto získal svou veselostí a neustálým úsměvem. V současných dnech to nemají jednoduché. S následky požárů se budou vypořádávat dlouho. Díky své povaze to ale zvládnou. Jsem o tom přesvědčený!

S Řeckem je to jako s láskou. Když se poprvé zamilujete, nevidíte na tom druhém chyby, je pro vás tím největším ideálem. Máte na něm rádi všechno, nedostatky přehlížíte. Za pár let zjistíte, že chrápe, drbe se v rozkroku, nesundává prkénko, nenosí pantofle, horký šálek s kávou si dává na holý stůl, polštáře na gauči muchlá jako papírové ubrousky. Poté hodnotíte, bilancujete a zjistíte, že i tak je ve vašem srdci.

Náš příjezd na ostrov Korfu jsem popsal v předchozím blogu. Jak jsem již uvedl, věnovali jsme více času pochůzkám po okolí. Činili jsme tak spíše v podvečerních a večerních hodinách, přes den to šlo velmi obtížně. Rodilého Korfana byste totiž hned odpoledne v jeho podniku nenašli. Je to nejen kvůli vysoké teplotě, která v pravé poledne atakuje i čtyřicet stupňů, ale v této době je praktikována takzvaná siesta. Doba odpočinku je svátost. V horkém odpoledni se v Řecku neplýtvá silami, ale na druhou stranu vám tento pomyslný výpadek služeb vynahradí ve svých tavernách a restauracích do pozdních nočních hodin. Večerní život v ulicích je velmi rušný, stejně jako doprava. Ta ve mně vzbuzuje úsměv ještě dnes.

Značky jsou na každém rohu, rodilý Korfan je však považuje spíše za doporučení. Častokrát můžete vidět, že dvě protijedoucí auta na sebe zatroubí, sundají okénka svých vozů a dlouze si povídají. Ostatní za nimi? Ti musí počkat. A právě klaksony jsou na cestách stejně časté, jako je zpěv ptáků. Troubí se pořád…, i místo blinkrů. Korfan troubí, když vjíždí do zatáčky, když předjíždí nebo potká známého. Dává tím jasně na vědomí, že je na vozovce, že existuje. Silnice jsou enormně úzké, občas potkáte i kozu. Ochranné helmy na kolech či koloběžkách? Téměř žádné.

Ač se vám může zdát život na Korfu idylický, opak je pravdou. Náš číšník mi potvrdil, že většina ostrovanů dře celé léto, aby si vydělala nějaké to euro, díky čemuž může přes zimní období přežívat, opravit si své hotely či taverny. Většina však hledá přivýdělek i přes zimu, mnozí odjíždějí pracovat do zahraničí.

Dle místních je na tom zdravotnictví velmi zajímavě. Jen za návštěvu u soukromého lékaře platíte cca 30 eur za to, že sáhnete na kliku, hospitalizace je zde pro našince velmi nákladná. My jsme u nás daleko rozmazlenější, toto by mnozí z nás nevydrželi. Pochopitelně jsem svým povoláním střelený, proto přišla při rozhovoru s číšníkem na řadu i otázka na řecké školství. To je ale na samostatný blog, který napíšu při nějakém delším zimním večeru.

Pozitivní nálada ovšem místní neopouští. Je to asi kvůli sluníčku a jídlu. Již jsem psal, že večeře je pro Řeky nejdůležitější jídlo dne. Při procházce večerním pobřežím byla z taveren a restaurací cítit variace vůní. Oregano, máta, muškát, česnek a cibule, koriandr, bazalka…, orgasmus pro váš nos. Olivový olej teče proudem, nesmí chybět okurek, rajče, paprika, lilek, cuketa a sýry. Musaku, souvlaki, baklavu a ouzo jste objevili vlastně úplně všude.

Řecký gyros je legenda. Pozor! Na záměnu s kebabem jsou mnozí Řekové hákliví! Kebab není z vepřového, je prostě z Turecka. Originální gyros se podává s hranolky a nesmí chybět tzatziki. A pivo? Řecké pivo je méně hořké než to od nás, nedělá takovou kapuci ve sklenici. V horkém prostředí mi tak nějak sedělo více. Ale ve finále je nutno vlastenecky říct, že české je české, o tom žádná.

Mnohé podniky byly ovšem poloprázdné, řada majitelů si při rozhovoru postesklo, že letošní sezóna není nic moc. Lidé šetří a jde to znát.

Teď je v Řecku zle. Požáry sleduji vlastně neustále. Je mi líto turistů, kteří místo zaplacené dovolené v hotelích tráví noc v tělocvičnách či na letištích. Nemají to jednoduché. Všudypřítomný chaos, neorganizovanost. Cesty po plážích jen v triku či plavkách nejsou jednoduché. Na druhou stranu Řekové přicházejí o svá srdce, jak mnozí své rodinné podniky či vlastní domy nazývají.

Napsal jsem do našeho hotelu, jestli jsou v pořádku, odpověděli mi dnes odpoledne, že ano. Ubytovali řadu evakuovaných lidí, ale mnozí už jsou pryč. Jsou zpátky doma či na jiné části Korfu. A Pedro je v pořádku! Sám mi řekl, že Řekové zvládli Turky, proto zvládnou i vše ostatní. A já mu věřím.

Váš Honza

Autor: Jan Vavřík | úterý 25.7.2023 20:00 | karma článku: 26,45 | přečteno: 741x
  • Další články autora

Jan Vavřík

Jak rychle získat lehátko aneb Proč ten návod není česky?

Mám rád ostrov Korfu a Řeky. Získali si mě svou povahou, skvělou hudbou a dobrým jídlem. A naši čeští spolucestující? Ani letos nezklamali.

22.7.2024 v 23:48 | Karma: 33,95 | Přečteno: 2358x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem byl ve volební komisi aneb Hrnce fakt neprodávám

Já se vždycky někam přihlásím a oni mě pak všude zvolí. Ale že i u tohoto mizerně placeného krasosmutnění zažiji kopu legrace, to jsem fakt nepřepokládal.

14.6.2024 v 11:24 | Karma: 36,19 | Přečteno: 3567x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem mocinky zešedivěl z jednoho rozhovůrku

Pokud používají zdrobněliny lidé mladšího vydání, dokážu to s přimhouřením všech tělesných otvorů (nejen oka) pochopit. Ale lidé starší?

29.5.2024 v 21:57 | Karma: 25,44 | Přečteno: 911x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem boural plot aneb Tohle doma nezkoušejte!

Pro svou ženu udělám cokoliv..., teda skoro cokoliv. A tak jsem po jednom z víkendových hrdinských počinů skončil poprvé v životě na neschopence. A manželka? Zatím mě nezavrhla.

1.5.2024 v 19:34 | Karma: 32,11 | Přečteno: 1198x | Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem stavěl zahradní chatku aneb Pusť mě k tomu!

Moje žena je skvělá. S ní se člověk opravdu nenudí. A ctí ji, že mě i po dvaceti letech, přes má veškerá technická klopýtnutí, vidí jako domácího kutila. Tentokrát mi dala za úkol smontovat zahradní domek. A to byla výzva!

31.3.2024 v 12:12 | Karma: 29,97 | Přečteno: 805x | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Prezident Pavel přijel na vládu. S ministry řeší důvěrný bod programu

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  11:19

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Stoupence Peterkové soudí za vysazené dveře. Nelegální, řekli o líčení a odešli

24. července 2024  8:49,  aktualizováno  11:09

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Cestu na Sněžku Obřím dolem uzavřela oprava mostku, turisté už projdou

22. července 2024  9:24,  aktualizováno  24.7 11:05

Správci Krkonošského národního parku od pondělí na dva dny uzavřeli oblíbenou turistickou stezku na...

Pacient přišel do nemocnice s milionem, bankovky i drobné si nesl v igelitkách

24. července 2024  10:37

Kuriózní situaci řešili nedávno zdravotníci v nemocnici v Uherském Hradišti. Jeden z pacientů...

  • Počet článků 107
  • Celková karma 31,89
  • Průměrná čtenost 2518x
Spisovatel, milovník německých boxerů, Stephena Kinga, J. R. R. Tolkiena, Karla Čapka, Karla Maye a všeho řeckého, hlavně pak ostrova Korfu.

Knihy: Kolotoč strachu (2015), Návrat z pekla (2016), Případ Kláry P. (2019), Pošahaný svět (2023), audioknížka Návrat z pekla, čte Jaromír Meduna (2023).
E-kniha Kolotoč strachu (2024), reedice Návrat z pekla (2024).
Připravovaná knížka: Ve stínu levandule (2025).

Seznam rubrik