Co se děje kolem elektřiny2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky

Dejme tomu, že v domácnosti je všechno v pořádku - do příslušných zásuvek je možné zapojit elektrické spotřebiče. Obvyklý je domácí střídavý rozvod o napětí 230 (dříve 220V).

 

úvodní příspěvek pro elektrotechniku - zejména teorii    Co se děje kolem elektřiny 16 , Ohmův zákon 16 - cívka, kondenzátor - předbíhání, zpožďování proudu, napětí, ČKD Praha - Blog iDNES.cz

 

ROZCESTNÍK na téma AC napětí

Co se děje kolem elektřiny 1 - energie z elektrárny, druhy elekrospotřebičů, rozdíl AC/ DC - Blog iDNES.cz

Cesty elektrické energie 1 - přenosová a distribuční soustava energie - Blog iDNES.cz

Cesty elektrické energie 4 - místní a domovní rozvody elektrické energie, výtahy - Blog iDNES.cz

Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz domovní rozvody

Co se děje kolem elektřiny 2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky (většinou AC napětí - tento příspěvek)

ROZCESTNÍK na téma DC napětí

Co se děje kolem elektřiny 1 - energie z elektrárny, vysavače, mixéry , rozdíl AC/ DC - Blog iDNES.cz

Co se děje kolem elektřiny2 -elektronické součástky: dioda,tranzistor (většinou DC napětí)  + pračky(tento příspěvek)

Co se děje kolem elektřiny... AC, DC proud - rozcestník pro elektrotechnické spotřebiče - Blog iDNES.cz

Lokomotivy stejnosměrné trakce E 144.0 a E 144.1 - úkony při odstavení a zprovoznění - Blog iDNES.cz

Úzkokolejkou do České Kanady - Blog iDNES.cz elektrické rozvody na lokálních tratích

Co se děje kolem elektřiny 9 - DC a AC magnetismus - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz (jak funguje námořní magnet)

Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz (válka rozvodů Edison/Tesla)

Cesty elektrické energie  16 - DC rozvody a magnet / Brémy a Východní Frísko 1999 - Blog iDNES.cz

Cesty elektrické energie 2 - tepelná elektrárna Oslavany, Západomoravské elektrárny - Blog iDNES.cz (DC rozvody v dolech)

ROZCESTNÍK ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY

Co se děje kolem elektřiny... (2)  - elektronické součástky -  rozdělovník součástek ...polovodič, dioda, tranzistor, triak (tento příspěvek)

Co se děje kolem elektřiny 3 - Zenerova dioda proti nadměrnému odběru, výkon a příkon - Blog iDNES.cz

Co se děje kolem elektřiny 5 - jak funguje tranzistor jako elektronická součástka, zesilovač pro rozhlasový přijímač, tábor elektroniků Mladočov  - Blog iDNES.cz

ROZCESTNÍK ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE

Co se děje kolem elektřiny... AC, DC proud - rozcestník na téma elektro spotřebiče - Blog iDNES.cz jiné elektromechanické elektrospotřebiče než pračky (například pračky, vysavače atd)

Co se děje kolem elektřiny... (2)  - jak zapojit pračku (tento příspěvek)

Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz indukční vařič

Co se děje kolem elektřiny 6 - jak na mikrovlnku 2 - Blog iDNES.cz

slaboproud - elektronika - rádiotechnika

Co se děje kolem elektřiny 5 (Na rádiových vlnách 6, Cesty elektrické energie 10) - Blog iDNES.cz

 

VLASTNÍ PŘÍSPĚVEK

ČÁST 1

DOMOVNÍ DC/AC ROZVODY

Domácí spotřebiče lze velmi rámcově rozdělit na běžné elektrické (elektrotechnické) spotřebiče - což jsou různí domácí pomocníci typu pračka, vrtačka atd a  dále pak na elektronické přístroje, které slouží "pro  zábavu a poučení" (televizor, rádio, počítač atd). Ty prvé - tedy domácí spotřebiče jsou napájeny běžným střídavým proudem ze sítě, elektronika je ovšem zpravidla funguje  na stejnosměrný proud o nižším napětí. Elektronické spotřebiče jsou tedy obvykle doplněny zdrojem s transformátorem a usměrňovačem - pokud přímo není součástí přístroje.

čisťě hypotetický model se střídavým i stejnosměrným rozvodem

 

ČÁST 2

ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY

Alespoň pár základních součástek uplatňovaných jak u elektroniky tak u elektrotechnických přístrojů.

Dioda je základní elektrotechnická součástka se dvěma elektrodami, označovanými jako anoda a katoda. Jedná se o polovodič - který propouští proud téměř výhradně v jednom směru - v opačném - tedy v závěrném směru je schopna propustit pouze značný proudový náraz - čehož se využívá právě u některých speciálních diod.

Zenerova dioda je právě příklad takové diody, která je zapojována v opačném - tedy závěrném směru. Používána je například jako regulátor při odběru elektrické energie z rozvodné síť. Větev ze Zenerovou diodou právě tvoří odbočku z hlavního rozvodu. Při zvyšování odběru elektřiny - například v době špičky tvoří jakousi horní mez pro odběr proudu. Takový proud, u kterého by se už nedalo udržet napětí dle normy - je částečně odveden do bočního kanálu se Zenerovou diodou - a tento již neudržitelný přebytek proudu  se vrací zpět ke zdroji.

 

Druhý příklad využití Zenerovy diody je stabilizace napětí - je tedy zapojována do obvodu napětí jako stabilizátor - hodnota napětí proudu který touto diodou protéká se dá totiž poměrně přesně určit.

Tranzistor je součástka podobná diodě - má však navíc jeden kontakt - tedy celkem tři - z nichž jeden právě slouží jako regulační brána - tzv. báze. Rovněž má o jedno polovodičové pole navíc - tedy rovněž celkem tři a mezi nimi dvě dvojice přechodů. Tranzistor je využíván jako spínač, zesilovač nebo matematicko-logický člen - hradlo. Jistou zajímavostí při zapojení "báze" je změna směru proudu - který jí prochází. Pokud báze není sepnuta - prochází jí pouze nevelký - počáteční, či zůstatkový proud vedlejším kontaktem do obvodu. Pokud spínač sepne začne bází procházet regulační, či spínací proud který můźe téct i  v protisměru.

 

Tyristor je součástka podobná tranzistoru - je hlavně využívána pro regulaci výkonu spotřebiče. Konstrukčně se podobá tranzistoru - regulační elektroda je nazývána "gate" - neboli brána - a navíc má tyristor navíc ještě jedno polovodičové pole (celkem 4) - tedy  i navíc  jeden přechod mezi nimi (celem 3).

Z hlediska funkce oproti tranzistoru liší  v sepínání. Tranzistor sepíná impulzně, a po ukončení sepnutí se stav vrátí zpět. Při sepnutí tyristoru se jeho funkce nastaví trvaleji - i když se spínač vrátí do výchozí polohy.

 

Triak je součástka podobná tyristoru - používá se u spotřebičů, kde proud teče spotřebičem i v opačném směru - například při změně otáčení vrtačky. Triak jsou vlastně dva antiparalelně zapojené tyristory.

 

Někdy je diak nazýván jako "dioda pro střídavý proud" - což je MÝLKA! Diak je dioda pro obousměrný  (střídavý) proud - který obvodem může procházet  například právě při změně směru otáček.

***

dvě chyby identifikované u ilustrací : 

"Zenerova dioda" - chybně zapojený tranzistor vpravo dole 

"Triak" (poslední obrázek) - triak se používá u obousměrných obvodů na (střídavý) proud 

ČÁST 3

JAK ZAPOJIT PRAČKU

Stručná historie praní

Na počátku praní byla „čistá voda“ – prádlo se máčelo, otloukalo o kameny a máchalo – například v potoce. Časem se začaly používat navíc různé přísady – například bělící hlinkách, pralo se ve speciálních kádích a podobně.
Osobně jsem tento dávný způsob praní měl možnost pozorovat v Indii – kdy den začínal u řeky nebo u pumpy, po vyprání ženy rozložily své barevné látky třeba na břehu řeky.
Největší skok v praní přinesl vynález valchy – neboli prací desky, a ještě větší na sklonku 19tého století konstrukce pracího stroje – neboli pračky. Pračky nejprve nalezly uplatnění ve veřejném prostoru – špitálech, prádelnách – později i přímo v domácnostech.
První pračky byly vlastně půlválce na nohách – používaly se různé mechanizmy na bázi lopatek, či valch – pohon byl ruční – přímo nebo s převody.
Později nastoupily výřivky, kde cirkulaci vody s pracími prostředky obstarávala například vrtulka poháněná elektromotorem. Do těchto praček bývala i zabudována topná spirála – která umožňovala ohřev vody, řešený byl například i odtok vody. Já však pamatuji i výřivku bez ohřevu – kde se voda musela výlevat za pomoci kbelíků. Jako doplněk praní fungovala samostatná ždímačka – a prádlo se už mohlo jenom sušit.
Další generace praček – automatické pračky jsou všeobecně známa - praní se uskutečňuje komplexně podle různých programů odpovídajícím tipu prádla.

stručná historie praní

V Českých zemích se ještě na přelomu 19tého a 20tého století se pračky vyráběly v dílnách malých živnostníků, zpravidla jako „doplňková“ výroba. Teprve posléze docházelo k zakládání specializovaných továren a továrniček – nejstarším známým výrobcem praček v českých zemích by Jaroslav Novotný z Moravských Budějovic – a rok později byla založena například firma Eduarda Ledera. Značek bylo mnoho – namátko IDEAL, SIMPLEX, ZLATÁ VČELA, LYRA – nebo na Slovensku známá TATRAMAT či VIRENA.

automatické pračky

automatická pračka Tatramat 245

automatická pračka v lince

automatická pračka v lince

automatická pračka Bosh

automatická pračka BOSH

jak se spouští pračka Wirpool Philips CS 560
1 zásuvka
2 voda
3 prací prášek
4 alternativně prací prášek celá náplň
5 teplota
6 tlačítko ždímání do polohy "se ždímáním", nebo "bez ždímání" - nikoli poloha "stop" a pračka by se měla po jisté prodlevě sama rozjet

jak spustit pračku

Obsluha praček Gorenje, Philips a Bodh

 

Autor: Jan Tomášek | úterý 28.1.2020 14:10 | karma článku: 17,10 | přečteno: 1745x