Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko
rozcestník VUT v Brně
elektrotechnika - měřící přístroje (Tesla Brno a Metra Blansko), koleje Palackého Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop 4 a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko, tramvajová linka 12 (tento příspěvek)
elektrotechnika - měřící přístroje II (VUT v Brně Fakulta elektrotechnická) Co se děje kolem elektřiny 7 - Ohmův zákon (2) a matematická funkce, osciloskop 2, FE VUT - Blog iDNES.cz
kinematika Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů - Blog iDNES.cz
strojírenský a textilní průmysl v Brně 1 Brno - Moravský Manchester 19. a 20. století + nákladní tramvaj - Blog iDNES.cz
Zbrojovka a Zetor 1Mechanika DPM1 - Výkon, nebo točivý moment - proč má traktor velké zadní kolo a je pomalý? - Blog iDNES.cz
Zbrojovka a Zetor 2 (zemědělské stroje na Vysočině) Letní čtení na táboře a krásné staré zemědělné stroje - rozcestník Vysočina - Blog iDNES.cz
Zbrojovka a Zetor 3p - elektrické rozvody v továrnách Cesty elektrické energie 3p - rozvody a jištění v průmyslu (Zetor a Zbrojovka) - Blog iDNES.cz
rozcestník Tesla, sdělovací technika a design Československa
Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko (tento příspěvek) "brněnská Tesla"
Tesla Rožnov, kde se například vyráběly televizory Vyzváněcí obvod TESLA MA 6520 - Blog iDNES.cz
Tesla Rožnov V zajetí počítačů 3 (matematická logika a technika, logická hradla logické funkce ) - Blog iDNES.cz
poměrně známá byla Tesla Holešovice - světelným zdrojům je věnována závěrečná část příspěvku Lokomotivy stejnosměrné trakce E 144.0 a E 144.1 - stanice Choceň a Praha - Bubny - Blog iDNES.cz
radiokomunikace Brno Šumavská Haló, haló 6 a současně příspěvek na téma radiokomunikace a televizní a rozhlasové vysílání V zajetí počítačů 6 "h" - jak zprovoznit počítač technicky, telekomunikační úřad Brno, druhy signálu, satelitní přenos internetu - Blog iDNES.cz a jeden z příspěvků na téma výškové budovy
poplatky za televizní a rozhlasové vysílání administrativně Televizní vysílání a jeho administrativa - Blog iDNES.cz
Tesla Brno
Tesla Brno a okolí
Fakulta strojní VUT (učebna)
koleje Palackého v polovině 80tých let
laboratoře VUT
Československá technika v některých odvětvích patřila mezi špičku. Světový primát mělo české strojírenství s bezvřetenovým a plně automatizovaným spřádáním i tryskovými tkalcovskými stavy. Vysokého uznání dosáhly malotirážní ofsetové stroje Romayor a Dominant, traktory Zetor, nákladní automobily Tatra, motocykly Jawa 250, pasivní radiolokátory Kopáč, Ramona a Tamara, elektronové mikroskopy TESLA.
Elektronové mikroskopy. Slavná tradice československé elektronové mikroskopie má na svém počátku v roce 1948 iniciativu profesora brněnské techniky Aleše Bláhy a jeho studentů Armina Delonga, Vladimíra Drahoše, Ladislava Zobače a technika-konstruktéra Jana Speciálného. První mikroskop TESLA BS 241 měl parametry srovnatelné s mikroskopem RCA od firmy Radio Corporation of America, používaným u nás tehdy v biologickém výzkumu. Od roku 1951 bylo tohoto přístroje vyrobeno v Brně celkem jedenáct kusů. Vylepšená verze, stolní elektronový mikroskop TESLA BS 242, se dostala v letech 1957–1975 na trh v tisíci třech stech kusech. Další přístroje a zařízení z vývojové dílny Armina Delonga: transmisní elektronové mikroskopy TESLA BS 413, 513 a 613, kterých bylo v letech 1964–1975 vyrobeno 395 kusů; emisní elektronový mikroskop z let 1961–1964, umožňující i zrcadlovou a tunelovou mikroskopii; ultravakuovýrastrovací elektronový mikroskop BS 350 (v letech 1976–1989 bylo vyrobeno 56 kusů); elektronový litograf pro výrobu masek integrovaných elektronických obvodů; diagnostický elektronový mikroskop pro testování integrovaných obvodů.
Zpočátku se elektronové mikroskopy vyráběly ve vědecké dílně, která vznikla jako součást n. p. TESLA Pardubice – závod Brno. Další vývoj a výroba těchto zařízení je spojena s TESLOU Brno a s Ústavem přístrojové techniky – brněnskou výzkumnou a vývojovou institucí ČSAV, utvořenou v roce 1959 sloučením Vývojových dílen ČSAV (zal. 1953), Laboratoře elektronové optiky ČSAV (zal. 1954) a Laboratoře průmyslové elektroniky ČSAV (zal. 1955).
Po roce 1989 na brněnskou tradici elektronové mikroskopie ve svém výzkumném, vývojovém a výrobním programu navázaly Ústav přístrojové techniky AV ČR a dvě firmy, které se vytvořily z TESLY Brno. Další firma, převážně z řad bývalých zaměstnanců ÚPT, je orientována především na vývoj elektronově optických systémů různého zaměření.
Z produktů Metry Blansko
alespoň registrační přístroj, typ Rg (Metra)
a) rozvaděčový pro měření I proudu, U napětí, P výkonu a účiníku cos "fí"
b) otevřený registrační Wattmetr
co je to účiník? - skrze účiník například lze přepočítat výkon a příkon
Příkon S lze spočítat příkon nepřímo přepočtem z výkonu (Ohmův zákon v integrovaném tvaru pro výkon - viz níže) - a to Příkon S vznikne vynásobením výkonu P účiníkem PF (účiník může být také označen jako "fí")
nejpodrobnější rozdělovník elektrotechnických veličin v příspěvku Co se děje kolem elektřiny 11 - Ohmův zákon 4 - watthodiny a ampérhodiny a další veličiny - Blog iDNES.cz
rozcestník osciloskop
"osciloskop 1" Co se děje kolem elektřiny 8 - Ohmův zákon pro nezapojený obvod - jak vzniká napětí - Blog iDNES.cz a současně úvodní příspěvek pro Ohmův zákon
druhý a třetí díl pro osciloskop (= ten samý příspěvek)
"osciloskop 2" Co se děje kolem elektřiny 7 - Ohmův zákon (2) a tři verze pro zapojený obvod, osciloskop - Blog iDNES.cz a elektrotechnická fakulta VUT v Brně (elektrotechnika -matematická funkce a derivace a integrál)
"osciloskop 3" Co se děje kolem elektřiny 7 - Ohmův zákon (3) a tři verze pro zapojený obvod, osciloskop - Blog iDNES.cz a elektrotechnická fakulta VUT v Brně
"osciloskop prakticky 4" Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop tento příspěvek a současně měřící přístroje Tesla a Metra
"osciloskop a wattmetr 5" Co se děje kolem elektřiny 12 - Ohmův zákon pro zvídavé 5 - napětí a výkon baterky - Blog iDNES.cz a současně jeden z příspěvků cyklu "spotřebiče normálního napětí"
Osciloskop je měřící přístroj - primáŕně určený k měření elektrického napětí a také zobrazování jeho průběhu - tedy proto výše zmíněná obrazovka. Osciloskopem lze měřit i proud - a to je procedůra poněkud komplikovanější - protože je potřeba určitých adaptérů či sond.
Nejprve jak osciloskop funguje a a následně i jak se ovládá. Tak podstatou obrazu který se vytváři na obrazovce či monitoru osciloskopu je křivka - či přímka která se vytváří prostřednictvím elektronů dopadajících na fluorescenční vrstvu obrazovky.
Block Diagram of a General Purpose CRO
ladění osciloskopu
změna napětí
základní osciloskop
Na obrazovku jsou elektrony pomyslně vystřelovány takzvaným elektronovým dělem - což ovšem není nic jiného než trubičková elektronka - tedy katoda - mřížka - anoda ->. Elektrony ovšem nekončí svůj transfer na anodě - ale pokračují prostorem uvnitř monitoru jako usměrněný tok (či paprsky) elektronů a dopadají až na obrazovku.
V prostoru mezi elektronkou a obrazovkou se právě přímý tok - či proud elektronů usměrňuje - či spíše vychyluje a na obrazovce se vytváří příslušné obrazce znázorňující průběh napětí.
Vychylování probíhá v elekrostatickém poli - na rozdíl od běžného televizoru, kde vychylování a usměrňování proudu elektronů probíhá v poli elektrodynamickém.
Vychylování v elektrostatickém poli osciloskopu se děje prostřednictvím vychylovacích destiček - které jsou dvojí za sebou. Jednak v ose "y" - kde se moduluje hodnota napětí a jednak v ose "x" - kde se přidává veličina času. Vychylování v ose "y" - tedy ve směru vertikálním se projevuje pouze u stejnosměrného proudu - protože napětí u stejnosměrného proudu má průběh jako prostá přímka. U střídavého proudu se už aktivizují i vychylovací destičky pro vertikální osu "Y" - neboť průběh napětí u střídavého proudu má zpravidla tvar sinusovky.
A nyní k ovládání osciloskopu. Tlačítek a různých spínačů je na osciloskopu spousta - dalo by se říci až příliš vzhledem k faktu - že se na obrazovce zobrazuje pouhá křivka.
Osobně jsem si ovládací prvky osciloskopu rozdělil do několika zón. Jedna zóna může být například samotné ovládání obrazovky - když ještě není zapnuto měření. Může se nastavovat například jas a ostrost obrazovky.
Dalším okruhem by mohlo být ovládání po aktivizaci měření ve směru vertikální osy "y" - kdy se nastavují parametry měřenému napětí - může se například rozšiřovat - či zužovat amplituda napětí - posouvat obraz nahoru, či dolů a taj dále.
Dalším pomyslným okruhem by mohlo být měření ve směru osy "x" - tedy nastavování parametrů času. Může se například rozšiřovat či zužovat amplituda sinusovky napětí - a podobně.
Takže to by byly tři okruhy a určitě by spousta tlačítek ještě zbylo a dalo by se pokračovat.
plus album schémat a návodů https://www.facebook.com/pg/Nabdaz-plus-101341581569399/photos/?tab=album&album_id=111289377241286
(oprava - u televizní obrazovky se nejedná o pole elekrodynamické ale alektromagnetické)
Jan Tomášek
Mikroregion Balkán a geologické toulky kolem Berounky

Toulky mikroregionem Balkán a zejména údolím Berounky s četnými nalezišti zkamenělin. A také geologická mapa Českých zemí.
Jan Tomášek
Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje
Jan Tomášek
Kamna na piliny - "piliňák"

Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.
Jan Tomášek
Sněhový pluh KSP 411

Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.
Jan Tomášek
Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Izrael a Írán souhlasí s příměřím, oznámil Trump. Íránská diplomacie jeho slova mírní
Írán a Izrael souhlasily s vyhlášením příměří, které po 12 dnech ukončí současné boje mezi oběma...
Vedro, pašeráci, rakety. Jak jsem zažil Hormuz, kde se právě pěkně potí dějiny
Premium Kdyby si peklo chtělo otevřít na Zemi filiálku, Hormuzský průliv by byl dobrá parcela. Když tam byl...
Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin
Premium Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění...
Odposlouchávali i vydírali vlivné. Rusové měli agenty v české armádě i v ČEZu
Premium Verbování lidí ke spolupráci s ruskými tajnými službami, výhrůžky, sledování lidí, odposlouchávání...
- Počet článků 155
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 740x