Také bych rád viděl české korunovační klenoty, ale…

V sobotu 14.5.2016 uplynulo 700 let od narození jedné z nejvýznamnějších osobností našich dějin, římského císaře Karla IV.

V neděli 15.5.2016 pak začala výstava českých korunovačních klenotů na Pražském hradě. Trvat má 14 dní do 29.5.2016. Už první den výstavy lidé čekali na prohlídku od brzkého rána (o tom, jak dlouhé byly fronty v následujících dnech a zejména o tomto víkendu 21.-22.5.2016, nemám informace).

Výstava je součástí oslav k již výše zmíněnému výročí 700 let od narození římského císaře Karla IV., který v Českém království vládl jako Karel I. v letech 1346-1378. Mezi české korunovační klenoty patří Svatováclavská koruna, žezlo, jablko, pouzdro na korunu, pouzdro na žezlo, pouzdrem na jablko, poduška pod korunu, plášť s hermelínovými doplňky, štola, pás a tzv. manipul s hermelínovým lemem (příloha k nař. vl. č. 337/2002 Sb., o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky).

Myslím si, že každý občan České republiky (který o to sám stojí) by měl mít možnost české korunovační klenoty vidět. Je to opravdu významná součást naší historie. No ale obávám se, že já je nikdy neuvidím, i když bych moc rád.

Nejde mi ani tak o to, kolik drahých kamenů bych mohl obdivovat (na Svatováclavské koruně je prý 96 drahokamů a 20 perel), ale chtěl bych zažít ten pocit doteku historie. Lidský život je plný symbolů a pocitů. A tenhle symbol (české korunovační klenoty) je pro Čechy hodně významný!

Ale jako by se zapomnělo, že už nežijeme ve středověkém feudálním státě, ale v moderní demokratické společnosti. Dočetl jsem se, že Karel IV. požadoval, aby české korunovační klenoty byly vystavovány jen při výjimečných příležitostech a výhradně na území Pražského hradu. A i v naší době, že se dodržuje tradice ukázat korunovační klenoty především při příležitosti zvolení nového prezidenta (tedy tak jednou za 5 let).

Myslím si také, že tradice by se měly dodržovat (o to víc jsem pro, kdy vnímám, že žijeme v době, kdy tradice jaksi kvapem mizí, a všechno, na co jsme byli staletí a desetiletí zvyklí, je „politicky korektně“ zpochybňováno). Na druhou strany v tomto konkrétním případě jsem přesvědčen, že jde o tradici zastaralou, odpovídající době, kdy feudální panovník chtěl i prostřednictvím těchto symbolů moci ukázat, kdo je tady pánem.

Představte si to současné divadlo... „Sedm statečných“: prezident republiky, předseda vlády, pražský arcibiskup, předseda senátu, předseda poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy, většinou tedy jen úředníci našeho státu plus dva církevní hodnostáři, odemkne jednou za x let onu komůrku v katedrále sv. Víta a obyčejný lide do pozoru!

Naše republika má asi 10 miliónů obyvatel, kolik se asi tak dostane na prohlídku? Podle údajů na wikipedii se na poslední výstavy v letech 2003, 2008 a 2013 dostalo dohromady 107.762 lidí (a dalších pár vyvolených z hradu a okolí). I kdybychom vyšli z toho, že každý z těch lidí viděl české korunovační klenoty jen jednou a všichni byli obyvateli České republiky, je to pouhé 1% lidí! A to v průběhu celých 11 let! Možná by bylo zajímavé udělat průzkum, kolik lidí v České republice by rádo české korunovační klenoty vidělo. Jsem pevně přesvědčen, že by kladně odpovědělo víc jak 1% obyvatel. A sem tam by na výstavu určitě rád zavítal i nějaký ten cizinec.

Někdo může namítnout, že přece z českých korunovační klenotů nemůžeme udělat tuctovou záležitost a můžu se jít podívat na kopie.

Jednak chci upozornit, že i ve Velké Británii, kde se těší královská rodina dodnes velké úctě, jsou korunovační klenoty k vidění v podstatě denně po celý rok.

A potom mám osobní zkušenost ohledně jiného významného artefaktu našich dějin. Během dovolené na jižní Moravě (hlavně jsem si pochutnával na víně) jsem navštívil stálou archeologickou expozici Věk lovců a mamutů v Dolních Věstonicích. Mimo jiné je tak kopie Věstonické venuše. Hrozně zajímavé, doporučuji! Ale pak v Národním muzeu v Praze vystavovali originál. Šel jsem se tam podívat (naštěstí bez fronty). Pro mě nezapomenutelný zážitek!

Nebo by mohl někdo namítat, že stálá výstava českých korunovačních klenotů by byla nesmírně nákladná. Ale byly by to vyhozené peníze? Nestálo by to za to, udělat lidem radost a současně tím přispět k tomu, aby víc lidí bylo hrdých na to, že jsou Češi? (místo, aby se mezi námi pořád jenom šířil výmysl, že jsme národ ubohých čecháčků)

Proto bych byl rád, kdyby se naši nejvyšší úředníci zamysleli, zda přece jen už nepřišel čas umožnit všem lidem, kteří o to stojí, vychutnat si ten pocit doteku dějin!

Autor: Jan Svoboda | pondělí 23.5.2016 9:31 | karma článku: 17,44 | přečteno: 671x