Mazda 3 Hommage

Mezi ta nejzajímavější a nejvíce originální auta, která si lze v současnosti v České republice koupit, patří nepochybně Mazda 3.
Mazda 3 v barvě Deep Crystal Blue

Japonsko dnes patří mezi největší automobilové velmoci. Ještě v 50. letech 20. století sice vznikala část japonských aut prostým kopírováním západních vzorů, to se ale v průběhu 60. let rychle změnilo a od té doby nabízejí japonské automobilky nepřebernou škálu vlastních typů, které jsou úspěšné nejen přímo v Japonsku, ale také v USA, v Evropě a vlastně na celém světě.

Pozoruhodnou vlastností většiny japonských značek je kromě kvality jejich výrobků také schopnost přizpůsobit se potřebám individuálních trhů. Na jedné straně jsou tedy Japonci schopni vytvořit takové legendy jako např. Toyota Corolla a Honda Civic, které jsou úspěšné globálně, a na straně druhé modely, které jsou vyvíjeny s ohledem na různé specifické trhy (Japonsko, USA, Evropa atd.).

Kromě kvality a schopnosti se přizpůsobit je ale potřeba zmínit ještě jednu důležitou vlastnost japonských značek, kterou by snad bylo možné nazvat jako „udržování si svého želízka v ohni“. Myšlen je tímto především kontinuální rozvoj a postupné zdokonalování určitého technického řešení, které se pro danou značku stalo typickým a charakteristickým.

Uveďme si pro názornost pár příkladů: tak z největší japonské automobilky Toyota se postupně stal světový expert na hybridní vozidla, navíc si tato značka udržela schopnost vývoje a výroby sportovních (GT 86, Supra, divize Gazoo Racing) a terénních vozidel (Land Cruiser, Hilux). Obdobně si Nissan stále zachovává rozvoj sportovních vozů GT-R, které vycházejí z proslavené řady Skyline. Dále tu máme Subaru s pohonem všech kol a motory boxer, Hondu a VTEC nebo Suzuki a jedinečný model Jimny.

Na čestném místě je ale v tomto ohledu nutné uvést Mazdu. Jako jediná dokázala vyrábět motory typu Wankel ve skutečně velkých počtech a to i v době, kdy už jej všechny ostatní automobilky dávno opustily. Díky svým motorům se typy RX-7 a RX-8 vymykají všem ostatním sportovním autům a je škoda, že jejich výroba musela být ukončena. Ve výrobě je ale naproti tomu stále roadster Mazda MX-5 (Miata), který je podobně jako Jimny ve své kategorii také v podstatě osamocen.

Nový vůz značky Mazda s motorem Wankel si sice již nyní nekoupíme (příští rok by se nicméně měla na trhu s tímto motorem objevit Mazda MX-30), přesto si však tento zarputilý zastánce atmosférických motorů pro nás připravil jedno příjemné překvapení. Jedná se o motory SkyActiv X, které kombinují konstrukci zážehového a vznětového motoru. Prozatím se tyto motory montují do modelů 3 a CX-30. Druhý jmenovaný typ jistě patří mezi velmi úhledná SUV, je to ale nepochybně poslední generace vozu Mazda 3, která kromě své pohonné jednotky zaujme svým nepřehlédnutelným a jedinečným designem.  

Mazda 3 je, dalo by se říci, až italsky elegantní (nejméně na úrovni vozů Lancia Delta 3. generace a Alfa Romeo Giulietta), avšak zároveň svým způsobem navazuje např. na osmou generaci corolly (E110) nebo na osmou generaci civicu, které ve své době svým neotřelým designem také na evropských silnicích způsobily rozruch. Mazdu 3 tedy lze vnímat jako ideálního představitele japonské konstrukční školy, která je schopna vyvíjet a vyrábět automobily na špičkové světové úrovni, zachovávat si přitom určité charakteristické prvky (v tomto případě technologie SkyActiv) a ještě k tomu přicházet s novými designovými prvky.

Popišme si Mazdu 3 trochu podrobněji. Jak již bylo uvedeno, lze si ji pořídit s motorem SkyActiv X186, avšak kromě něj také se „standardním“ benzínovým motorem SkyActiv G v provedení G122 a G150 (dieselové motory SkyActiv D se již v mazdách 3 v ČR neprodávají). Auto je možné zakoupit i v „nabušené“ verzi s automatickou převodovkou a pohonem všech kol, avšak chybu rozhodně neudělá ani zájemce o základní verzi s motorem SkyActiv G122, manuální převodovkou a pohonem předních kol.    

I v případě základní verze totiž dostaneme dnes již unikátní dvoulitr bez turba, přesnou převodovku, solidně naladěný podvozek, spoustu výbavy, která by jinde byla za příplatek, a také velmi elegantní karoserii (obzvláště v provedení hatchback). „Přimhouřená“ přední světla, „loukoťová“ litá kola, dva opravdové (!) výfuky a postupně se svažující boční linie střechy, to vše vytváří dokonale harmonický celek, který na silnice nelze přehlédnout.

Není to samozřejmě jen aktuální Mazda 3, která dělá fanouškům japonských aut radost. Takových vozů je mnohem více, jakkoliv se jejich počet v Evropě díky přísným emisním předpisům snižuje. Mazda 3 však (alespoň u mě) vítězí, jelikož se v ní kloubí moderní technologie, úžasný design a zejména schopnost jít i dnes vlastní cestou.       

Autor: Jan Snopek | neděle 24.10.2021 17:12 | karma článku: 10,78 | přečteno: 206x

Další články autora

Jan Snopek

Pět položek základní výbavy aneb co si vzít s sebou do přírody

Jak by měla vypadat základní výbava do přírody, na kterou bychom se mohli spolehnout a která by zároveň byla dostatečně lehká a skladná?

22.2.2026 v 21:15 | Karma: 7,65 | Přečteno: 178x | Diskuse | Cestování

Jan Snopek

Příběh tanků na kolech v osmi obrazech – příklady bojového nasazení obrněných automobilů

Obrněné automobily se dnes nacházejí poněkud ve stínu tanků, dělostřelectva a pěchoty. I ony se však v době druhé světové války významným způsobem podílely na vedení bojových operací.

21.1.2026 v 23:21 | Karma: 11,35 | Přečteno: 203x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Vidlicové dvanáctiválce – králové automobilových motorů

Kapesní průvodce pestrým světem dvanáctiválcových motorů aneb králové silnic odcházejí pozvolna ze scény.

1.12.2025 v 10:53 | Karma: 13,58 | Přečteno: 228x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Příběh letounu An-225 Mrija: Sen, který se změnil v noční můru

Prvního vzletu se největší letoun světa dočkal v posledním období existence sovětského impéria, jeho konec je spojen s počátkem eskalace krvavého konfliktu na Ukrajině.

19.10.2025 v 21:33 | Karma: 18,58 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ostatní

Jan Snopek

Zánik Ústavu pro jazyk těžký

Moc krále Těžkoně se opírala o Ústav pro jazyk těžký. Kdo dokázal ohrozit ústav, ohrozil zároveň Těžkoně i celé jeho Těžké království.

6.10.2025 v 16:59 | Karma: 8,18 | Přečteno: 154x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lavičky v „Sherwoodu“ u stanice Praha hlavní nádraží zmizely. Proč se vrátí jen 40 procent?

Návrh českého studia re:architekti, který se umístil v soutěži na třetím místě...
26. února 2026  12:37

Z Vrchlického sadů kolem železniční stanice Praha hlavní nádraží byly během posledního únorového...

Zlínský kraj podpořil iniciativu na záchranu strojírenství v regionu

ilustrační snímek
5. března 2026  12:59,  aktualizováno  12:59

Radní Zlínského kraje podpořili dotací 600.000 korun iniciativu Zachraňme strojírenství ve Zlínském...

Na Vysočině se lyžuje na sedmi kopcích, skiareál Nový Jimramov končí v sobotu

ilustrační snímek
5. března 2026  12:56,  aktualizováno  12:56

Na Vysočině se v současnosti lyžuje na sedmi kopcích. Skiareál Nový Jimramov na Žďársku ukončí...

Karlovy Vary otevřely nové veřejné hřiště za 8,1 milionu korun u Mattoni Areny

Karlovy Vary otevřely nové veřejné hřiště za 8,1 milionu korun u Mattoni Areny
5. března 2026  12:54,  aktualizováno  12:54

V Karlových Varech se dnes veřejnosti i sportovcům otevřelo nové venkovní víceúčelové hřiště. V...

Velká kontrola obchodů rozdala vysoké pokuty: Každý druhý prodejce loni klamal zákazníka

S Čechy hýbou slevy a akční nabídky, jak nenaletět lákavým akcím?
5. března 2026  14:23

Více než polovina obchodníků v Česku při poskytování slev porušuje zákon. Vyplývá to z kontrol...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA LOGISTIKY - JUNIOR (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 132
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 411x
Nepovažuji se za nijak zvláštního či mimořádného jedince. Má neobyčejnost spočívá snad jen v mé obyčejnosti.

 

Kontakt: jansnopek@hotmail.com

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.