Tajné politické společnosti: Muslimští bratři
Tuto organizaci založil s dalšími v roce 1929 egyptský učitel Hasan al-Banná (1906-1949). Bylo to v době, kdy se Egypt, zatím jen formálně, zbavil dlouholeté evropské koloniální nadvlády a náboženští činitelé považovali prostředí ve společnosti za příliš prozápadní. Požadovali proto její reislamizaci, protože návrat ke zdrojům islámu byl podle nich nezbytný, aby země znovu nalezla svoji národní identitu. Svědčí o tom slova zakladatele: "Je nutno skoncovat se západním vlivem v rodinách". Z toho vyplynul i program Muslimských bratří, který byl od počátku fundamentalistický.
Fundamentalismus znamená urputné lpění na základních principech. Nejčastěji bývá užíván ve spojitosti s různými náboženstvími, kde se vyžaduje doslovný výklad základních knih do života. Je s ním spojováno přesvědčení o absolutnosti vlastní pravdy a není zde tolerována odlišnost k jiným názorům. Tento pojem byl původně označením pro protestantské hnutí v USA na konci 19. století, v současné době je používán zejména v souvislosti s myšlenkovými směry islámského extremismu, ke kterému patří i Muslimské bratrstvo.
V praxi to znamená, že je nutno přizpůsobit politiku zákonům koránu, vychovávat mládež k džihádu (svaté válce) a nastolit mravy v souladu s nejradikálnějším islámem. V roce 1933 měli Muslimští bratři sídlo v Káhiře a podařilo se jim jejich program rozšířit po celé zemi. Od prvopočátku, ve smyslu jedné části jejího programu, byla asociace zaměřena na humanitární a charitativní činnosti, například zakládaní nemocnic, sirotčinců, apod.. Součástí organizace jsou i dnes džawwály (mládežnické oddíly) a řada kulturních a politických spolků.
Souběžně s těmito veřejně prospěšnými činnostmi se Muslimští bratři začali projevovat i politicky a agresivně. Před vypuknutím druhé světové války spustili řadu sabotážních akcí a vražd vojáků britské okupační správy. Vzhledem k protižidovskému programu v jejím průběhu podporovali i nacisty. Hasan al-Banná po válce udržoval styky s novou egyptskou vládou, ale nakonec byl 12. února 1949 zastřelen před svým domem pravděpodobně její tajnou službou. Tomu však předcházela vražda ministerského předsedy al-Nukrašího.
Muslimští bratři totiž zahájili aktivní vojenský odboj proti státu Izrael, který vznikl v roce 1948, následně stát Egypt proto zakázal jejich činnost a vražda jeho premiéra byla nepokrytou výhrůžkou. V zemi pak následovalo několik významných politických převratů, asociace se na některých i podílela. Historie není úplně jednoduchá a černobílá, v těchto dobách s členy Muslimského bratrstva zacházela státní moc v táborech a věznicích nemilosrdně a brutálně, což přispívalo k jeho popularitě. Nakonec v roce 1976 bylo hnutí plně legalizováno za vlády prezidenta Anvara Sadata.
O rok později byla podepsána dohoda v Camp Davidu, v nichž Egypt oficiálně uznal stát Izrael. To okamžitě zradikalizovalo fundamentalistická hnutí v zemi, z nichž organizace al-Džihád prezidenta Sadata zavraždila. Vládu v zemi převzal Husní Mubárak, který s Muslimskými bratry zahájil intenzivní dialog. Asociace se postupně začala šířit do dalších zemí a jejich sesterské organizace jsou dnes zastoupeny například v parlamentech takových zemí, jako jsou Jordánsko, Bahrajn nebo Írák. Metody k prosazení svých cílů však používá stále stejné.
Muslimské bratrstvo dnes připomíná volné sdružení samostatných společností. Nepochybně patří k hnutím, podílejících se na terorismu na Blízkém východě, druhý muž al-Káidy Ajmán al-Zawahrí vzešel z jeho řad. I proto bylo Muslimské bratrstvo 25. prosince 2013 v Egyptě postaveno opět mimo zákon. V březnu 2014 bylo například 529 členů Muslimského bratrstva ve městě Minjá odsouzeno k trestu k smrti, přičemž jim byla odepřena obhajoba. Avšak násilné represe proti tomuto hnutí jak v minulosti, tak v současnosti, vedou spíše k posílení jeho důvěry na veřejnosti.
Jeden ze ze zakladatelů asociace Muslimských bratří, Hasana al-Banná v roce 1929:
"Věřím, že úkolem muslima je obnovit slávu islámu, podpořit obrodu svého lidu a napomáhat nastolení islámského právního řádu. Věřím, že prapor islámu má vládnout lidstvu a že úkolem každého muslima je především učit svět pravidlům islámu".
Hlavní programové zásady asociace Muslimských bratří dle Wikipedie, otevřené encyklopedie:
"Asociace vychází z přesvědčení, že muslimové tvoří jediný národ spojený s islámskou vírou. Podle koránu a sunny (t.j. zvyk nebo cesta islámského práva) má být uzpůsobena forma státu a veškeré islámské vlády mají být sjednoceny v chalífát (t.j. vláda hlavy muslimské obce). Bratrstvo se pro získání podpory svých cílů také snaží o sociální spravedlnost, odstranění chudoby a korupce a dále o politické svobody v rámci islámských pouček. Staví se proti kolonialismu a prozápadně orientovaným muslimským národům. Zastává tradičně islámské postoje v ženských a mužských otázkách a klade důraz na mravnost, skromnost a pracovitost."
Zdroje:
Kniha "Tajné společnosti", pod autorským vedením Jean-Francois Signiera, v českém jazyce vydána v roce 2007
Wikipedie, otevřená encyklopedie
Jan Šik
Mazejte na vojnu, mlaďoši!

Povinná služba v armádě se liší stát od státu. Má své místo v budoucnosti České republiky nebo nemá?
Jan Šik
Portrét Donalda Trumpa je Putinovým nejúžasnějším darem

Obraz, který nesmí nikdo vidět. Přesto se fotografii tohoto skvostu podařilo v tajemných vodách Internetu získat.
Jan Šik
Opilá Olina ze Zlína

Nejde o dětskou říkanku, ani fiktivní příběh. Jen o jeden smutný lidský osud, ke kterému se přidává temná stránka lidské duše.
Jan Šik
Test na Alzheimera

Jistý německý psychiatr byl objevitelem jedné z nejhorších civilizačních chorob. Pokud si nemůžeme vzpomenout na jeho jméno, je čas udělat si test.
Jan Šik
Záhadné mizení lidí z Česka

Chybí všude. Ve výrobě, službách, ba i státní správě. Co se s pracujícími našinci stalo a kam zmizeli?
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Drony zásadně promění vysokohorskou turistiku. Šerpové mají strach o práci
Premium Až dosud byli Šerpové, legendární himálajští terminátoři, pro expedice v nejvyšších světových...
Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou
I když se počty odlovených divokých prasat v ČR stále zvyšují, nevedou odstřely k reálnému snížení...
Firmy se bojí krachu české obnovy Ukrajiny. Svaz průmyslu podmínky kritizuje
Premium Redakce MF DNES získala dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje adresovaný premiérovi...
Nejlevnější benzin za poslední roky. Pokles cen pohonných hmot způsobilo víc faktorů
Premium Čeští řidiči si užívají nejnižších cen benzinu a nafty za několik let. Benzin tankovali levněji...

Prodám rodinný dům
Chotěšice - Břístev, okres Nymburk
4 987 000 Kč
- Počet článků 425
- Celková karma 19,07
- Průměrná čtenost 1348x
"Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině". William Blake
Seznam rubrik
- Osobní
- Společnost
- Recenze
- První světová válka
- Druhá světová válka
- Bitvy naší historie
- Fotoblog
- Próza
- Koncentrační tábory
- Tajné společnosti
- Odstřelovači
- Historie
- Křížové výpravy
- Nezařazené