Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu...

Zrada kvůli penězům a majetku bolí. Způsobuje ponížení a často i nenávist. Přitom bezohledná honba za materiálními věcmi štěstí nikomu v životě nezaručí.

   V malé osadě bydlel prostý mužík, který uslyšel, že za malý peníz lze koupit velký lán půdy. Odebral se k prodávajícím Baškircům a ti mu řekli, že za tisíc rublů dostane tolik země, kolik obejde do západu slunce. Mužík se dal do běhu a v duchu se radoval, jak mnoho země získá. Když za polem, které rychle oběhl, uviděl les, řekl si: "Ten také potřebuji!" Potom spatřil pastvinu a tak to šlo dál. Těsně před západem slunce napjal poslední síly k šílenému běhu a když doběhl k Baškircům padl mrtev k zemi. Ti mu vykopali hrob tři lokty dlouhý a loket široký. "Jen tolik země člověk potřebuje," poznamenal jejich stařešina. Autorem příběhu je Lev Nikolajevič Tolstoj. Tímto příkladem ruský spisovatel krásně vyjádřil rozpor mezi tím o co člověk usiluje a co ve skutečnosti potřebuje.

"Zrada je jenom otázkou peněz". Armand de Richelieu, francouzský kardinál 1585-1642

Jenom prachy, jenom prachy nečekají...Text písně Pražského výběru si bere na mušku honbu za penězi. Jen po nich sáhneš a už tě mají...Zdroj YouTube.cz.

   Plahočení za penězi a honba za majetkem se pro mnohé stalo smyslem života. Obojí sebou přináší nejsladší odměnu. Moc. Nejde o zaplacené pohodlí, plné břicho a koupené zážitky. Jde o pocit, že si mohu dovolit všechno, považovat se za silného a neohroženého. Mít a být něco víc než ostatní. Každý ví, že pro peníze a majetek je potřeba něco udělat. Existují k nim dvě cesty. Poctivá, která je dlouhá, těžká a vyžaduje spoustu osobních obětí. Nebo nepoctivá, která vyžaduje spoustu obětí jiných. Cesta falše, přetvářky, podvádění, cizí krve a bolesti. A také cesta zrady. Zrada patří ke špinavé hře v získání vlastního prospěchu na úkor druhého. Je bezohledná a pokořující pro každou oběť.

"Chtěl bych žít s hromadou peněz, jako chudý člověk". Pablo Picasso, španělský malíř 1881-1973

   Je paradoxní, že finanční prostředky, získané nepoctivým způsobem, mohou být použity k dobrému účelu. Peníze mafie pocházející z období prohibice v USA byly investovány do rozvoje legálních podniků a končily i v charitě. Ostatně, prohibice je krásnou ukázkou těsného propojení dobra se zlem. Na počátku dobrý záměr skončil krachem. Absolutní zákaz pití alkoholu měl přinést snížení zločinnosti, bezúhonnost a střídmost. Opak byl pravdou. Úřady dodržování zákona nevynutily. V důsledku pašování, černé výroby, krádeží, vražd, apod., zločinnost stoupla a alkohol se dokonce začal pít ještě více, než před jeho zákazem. V penězích a majetku se v mnoha ohledech zlo s dobrem protíná podobně.

"Nadbytek neznamená bohatství." Jan Werich, český herec, 1905-1980

Pohádka Jak se ševcem šili čerti poučí děti i dospělé o ponížení člověka, který byl zrazen blízkým přítelem pro majetek a svoji slávu. Josef Kemr ji vystihuje nejen slovy, ale i svým způsobem přednesu. Zdroj YouTube.cz.

   Neznamená, že bychom měli žít jako pravěcí lidé v jeskyni a o nic neusilovat. Naopak. Majetek je výsledkem práce, která k člověku patří. Jen je správné jít cestou poctivou, neklást peníze na první místo a neudělat si z nich smysl života. Komu byl majetek svěřen, měl by se o něj starat "s péčí řádného hospodáře." Tento právní pojem, krásně vyjádřen v českém jazyce, v sobě skrývá hlubokou pravdu. Přitom je potřeba mít na mysli, že některými svými kroky můžeme ublížit jiným lidem. Pro pár špinavých zlaťáků a falešnou slávu se zradit jiného nevyplácí. Zrada patří k tomu nejhoršímu a byla příčinou rozpadu spousty osobních i pracovních vztahů a také nenávisti, která plodí další zlo. Mstu.

Zdroje:

Citáty o penězích, citáty.net

https://citaty.net/citaty-o-penezich/

Prohibice, Wikipedie.cz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prohibice

Úvodní fotografie použita z Pixabay.com:

https://pixabay.com/cs/photos/k%C3%A1va-kav%C3%A1rna-tabulka-j%C3%ADdlo-p%C3%ADt-2242212/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Šik | sobota 13.4.2019 18:00 | karma článku: 22,30 | přečteno: 1578x