Počátky křížových výprav: Jeruzalém

Nejznámější město světa, které je dodnes příčinou kontroverzních náboženských střetů. Stalo se duchovním, politickým a mocenským cílem křížových výprav.  

    Historie města sahá až do 4. tisíciletí př.n.l. a činí tak z Jeruzaléma jedno z nejstarších měst na světě. Podle židovského náboženství právě zde Bůh započal stvoření světa. Podle biblických záznamů se první Izraelité měli dostat do Izraele kolem roku 1 000 př.n.l. pod vedením krále Davida. On jako první ovládl Jeruzalém a přinesl sem Archu úmluvy. Porazil kennanský kmen Jebúsejců, kteří město ovládali před ním. Mimo jiné v něm vybudovali část dodnes dochovaných městských zdí nebo vodovodní systém. 

   Jádro města se dodnes nazývá Město Davidovo. Již za jeho vlády se stalo mocenským i náboženským centrem. Přesto archeologické průzkumy ukazují, že v té době šlo více méně o pouhou vesnici. Skutečný rozmach začal poté, co Davidův syn Šalamoun zbudoval První jeruzalémský chrám na Chrámové hoře. V roce 586 př.n.l. byl babylonským králem Nebukadnezarem II. zbořen a Židé museli odejít do vyhnanství do Babylonu. Vrátit se mohli až o několik desítek let později. Židé pak zbudovali Druhý chrám Hérodův, již bez Archy úmluvy, která se při prvním zboření chrámu ztratila.

   V roce 63 př.n.l. Jeruzalém dobyli Římané a v roce 37 př.n.l. jmenovali judským králem Heroda Velkého. Zřejmě v dubnu 33 n.l., došlo podle bible k ukřižování Ježíše Krista na hoře Golgotě. Jeho smrt si vyžádal dav, který byl vyprovokovaný židovskými duchovními. K ukřižování dal svolení římský místodržící Pilát Pontský. Ježíšova smrt a jeho následné zmrtvýchvstání jsou považovány za nejvýznamnější a nejdůležitější náboženskou událost křesťanské víry. V roce 66 n.l. vypukla První židovská válka proti Římanům, ti o tři roky později Jeruzalém vypálili a zničili Chrám, z kterého zbyla jen západní zeď - Zeď nářků.

   Jeruzalém zůstal v troskách až do vlády římského císaře Hadriána, který do něj zakázal Židům vstupovat. Přesto zde vznikla židovská osada. Císař Konstantinus I., který přesunul centrum říše z Říma do Konstantinopole a vybudoval Byzantskou říši, se snažil Jeruzalém přeměnit na křesťanské město. Město se v poklidu jen pomalu rozvíjelo a v průběhu staletí v něm pokračovalo budování církevních staveb, kostelů a klášterů. Stalo se cílem křesťanských poutníků, ale také poutním místem Židů.  

   Roku 638 byl Jeruzalém, do té doby ovládaný Byzantinci, bez boje dobyt muslimskými vojsky Umara II., který povolil Židům návrat do města. Na Chrámové hoře byla zbudována mešita Al-Aksá a Skalní dóm, což je islámská svatyně, která patří k nejznámějším pamětihodnostem města. Muslimové věří, že skála v centru Skalního Dómu je tatáž, po níž vystoupal Mohamed do nebe roku 621 n.l. v doprovodu archanděla Gabriela. Jenže ortodoxní Židé věří, že skála je místem, kde Abrahám podstoupil zkoušku, která měla prověřit jeho oddanost Bohu tím, že měl obětovat svého syna Izáka. 

   Křesťané zase věří, že na stejném místě nechal v období Byzantské říše slavný císař Konstantin zbudovat Chrám svatého Cyrila a svatého Jana, později přejmenovaného na Chrám Svaté moudrosti. Na základě odehraného historického vývoje tedy není divu, že v Jeruzalémě se střetly a dodnes střetávají tři významné názorové proudy, z nichž každý věří ve svá svatá místa a vidí zde kořeny vzniku svých náboženství. Jeruzalém je proto městem s nesmírně bohatou historií a památkami. Ale také město střetů a skryté i otevřené nenávisti, které se stalo i z těchto důvodů logickým cílem křížových výprav. 

Příště: Počátky křížových výprav: Islám

Zdroje: 

Kniha Křížové výpravy, autor Antony Bridge

Web Wikipedie.cz, "Křížové výpravy", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A9_v%C3%BDpravy

Web Wikipedie.cz, "Středověk", odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk

Web Wikipedie.cz, "Jeruzalém", odkaz:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeruzal%C3%A9m

Web Youtube.cz, "Křížové výpravy: První křížová výprava 1/2", odkaz: 

Web Youtube.cz, "Křížové výpravy: První křížová výprava 2/2", odkaz: 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Šik | pondělí 26.6.2017 19:00 | karma článku: 14,19 | přečteno: 678x