Odborníci na islám a imigranty

V reakci na teroristické útoky v Paříži se objevilo nejen množství novinových zpráv a komentářů, ale i záplava článků od blogerů. To se dalo očekávat, i když ten velký počet zasvěcených odborníků možná trochu zarážející je.

   O islámu a Koránu mě není známo skoro nic. Pokud nepočítám povrchní znalosti z filmů, dobrodružné literatury, Wikipedie nebo Internetu. Ze zvědavosti jsem se proto pustil do čtení zmíněných mediálních informací a blogů a došel k jednomu závěru. Buď se řada autorů tomuto náboženství několik let intenzivně věnuje, nebo znalosti o něm získala pilným studiem během několika dní. Snažím se číst několik let Bibli a pokouším se marně porozumět judaismu a křesťanství. Možná nemám předpoklady, jsem méně chápavý či nedostatečně inteligentní, protože dodnes nemohu říci, že bych se dobral se k nějakému výsledku. Zato spousta autorů má jednoznačně jasno v tom, že islám je špatný. Zřejmě jde o jednoduché a nekomplikované náboženství.

   S problematikou běženců a imigrantů je to naopak. Marně se snažím najít více informací od odborníků o uprchlících. V jednom článku se objevilo, že jen konflikt v Sýrii vyhnal z domovů tři milióny lidí, kteří  utekli do zahraničí. Objevují se otázky, na které nejsou odpovědi, nemůžu je najít. Co je to za lidi ? Jsou to všichni muslimové ? Nebo i křesťani či ateisti ? Kolik z nich je žen a kolik dětí ? Jaká je jejich úroveň vzdělání ? Jaké mají profese ? Co mají za osudy ? Chtějí se někdy vrátit domů ? A konečně: kolik z nich může být potencionálních teroristů ? Pokud se mě někdo zeptá, zda jsem připraven si vzít domů imigranta nebo jeho rodinu za souseda, mám dneska, z důvodů absence odpovědí, naprosto jasno. Řeknu ne.  

   Odborníci často říkají, že většina uprchlíků utíká do západního světa hlavně proto, že jejich hlavní motivací je snaha přiživit se na západním způsobu života. V povaze člověka ale není opouštět svůj domov kvůli příslibu nejisté vidiny něčeho lepšího v budoucnosti. Z domova odejde proto, že je v zoufalé situaci nebo je z něj vyhnán. Proč tolik emigrantů opouští své země je možná ukryto pod povrchem plytkých zpráv Internetu a médií. V tomto kontextu pak poněkud zvláštně působí vyjádření vedoucích představitelů některých států, že přijmou pouze imigranty vzdělané, zodpovědné, pracovité a já nevím jaké. Kolik jich takových je ? Pochybuji, že všichni uprchlíci jsou lékaři a právníci.

   Jak ven ze stávající situace ? Nevím a podle mě to neví ani sluníčkář, islámofob, politik nebo odborník. I když vlastně posledně jmenovaní jednoduchá řešení mají. Nepřijímat imigranty, nevydávat povolení, zákaz přistěhovalectví a dokonce deportace. Rady jasné a určitě v delším časovém horizontu realizovatelné. Jenže pokud se lavina běženců bude zvětšovat, zřejmě ji nikdo nezbrzdí razítky "Zákaz vstupu" nebo "Nežádoucí" na povoleních k pobytu. Co bude pak ? Jestli se ji demokratické země rozhodnou zastavit, tak humánními prostředky to těžko bude možné. Takže nám zbydou zdi, zátarasy, ozbrojené pohraniční síly, policejní zásahy nebo sběrná místa. Nebo jim budeme říkat koncentrační tábory ? Jestli existují jiná východiska, tak je nevidím.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Šik | středa 28.1.2015 19:30 | karma článku: 16,97 | přečteno: 1077x