Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ošidnost perspektivy

Chce-li malíř vměstnat na své plátno obraz 3D prostoru, neobejde se bez perspektivy. A potřebujeme ji i my, pokud chceme na plátno své mysli promítnout kolotání mnoha-dimensionálního světa. A to s sebou nese i jistá úskalí.

Občas v politických diskusích zahlédnu povzdech, který by se dal shrnout do věty "jak si normální člověk může myslet takovou hovadinu".

Tedy ne, že by se v diskusích nedaly najít skutečné, notářsky ověřené hovadiny - ale zdaleka ne všechno, co nás při zběžném pohledu zarazí jako absurdní je objektivně vzato mimo rámec zdravého rozumu. Realita se totiž dokáže umně přetvařovat. A hledat pravdu v bludišti společenských věd je jako házet plechovku pod jez a hádat, kde se vynoří.

Přírodní vědy mají v tomto ohledu výhodu: pokud se ve fyzice bude nějaká skupina badatelů domnívat, že kameny puštěné z věže padají směrem nahoru, není nutné je v diskusích okřikovat nebo zesměšňovat - prostě se na nejbližší věži provede experiment a pravda sama ráda vyplave na povrch. Jenže pokud se dva sociologové pustí do zásadně rozdílné interpretace migrační krize, nemůžete jejich spor rozhodnout stejným stylem. To byste si museli uplácat z hlíny dvě kopie zeměkoule, na jedné obehnat Evropu třímetrovým plotem, na druhé rozeslat do všech uprchlických táborů ručně psanou pozvánku a pak se za dvě až tři generace podívat, na které zeměkouli ta Evropa prosperuje lépe (já si za stávajících podmínek myslím, že varianta "plot" by byla úspěšnější, ale je to jen můj osobní názor - nemám pro něj žádný důkaz)

Politický systém je tavícím tyglíkem, ve kterém krystalizují veřejné názory na to, jak by měl vypadat ideální svět. A není to jednoduchý proces - lepší svět pro jednoho může být podstatně horší pro druhého. Naše představy jak dosáhnout stavu, který umožní smysluplnou realizaci co největšímu počtu lidí, jsou subjektivní a závisí na mnoha osobních faktorech.

Pokud vyjedete na pracovní stáž na Blízký Východ a strávíte tam rok ve společnosti usměvavých pracantů, budete mít zcela jiný názor na tamnější obyvatelstvo než člověk, který se v téže oblasti setká pouze s bandou líných lemplů a nakonec je jimi okraden. 

Stejně tak člověk, který byl právě propuštěn z vytunelované továrny má pochopitelně jiný náhled na kapitalismus než člověk zaklepavší na dveře firmy, která se díky talentu a pracovitosti svých majitelů dokázala prosadit na trhu a jede na plné obrátky.

Náš světonázor či úhel pohledu na svět se formuje po celý náš život a nejvíce ho ovlivňují naše osobní zkušenosti a zkušenosti našich přátel, rodiny a obecně lidí, kterým důvěřujeme. Všechno se ale vlastními smysly obsáhnout nedá a tak za dlouhých zimních večerů hltáme zakonzervované myšlenky ostatních hledačů pravdy v podobě knížek, přednášek, odborných časopisů i novinových článků, abychom svému vnitřnímu vidění dodali příslušnou hloubku ostrosti. To všechno dohromady pak vytváří perspektivu, skrz kterou pozorujeme veškeré pozemské pinožení. A protože cesty životem mohou býti rozličné, každý máme tu svou - jedinečnou - a ta vaše bude s velkou pravděpodobností docela jiná než ta moje.

Trochu to připomíná pohled na vísku za dvou protilehlých kopců.

To, co vidím já nemusí být nutně to samé, co vidíte vy. Malá psí bouda, kterou vidím u chalupy pana lékárníka, může být z vašeho pohledu schovaná za poštou a také ze silnice vinoucí se vískou vidím nejspíš úplně jiný úsek než vy. A při tom koukáme na tu samou silnici. Ani relativní poloha objektů není stejná. Z mého pohledu může být hasičská zbrojnice před školou, zatímco z vašeho - na protějším kopci - je zbrojnice až za ní. A asi by nemělo moc smyslu se přes mobilní telefon dohadovat, co je před čím (i když občas se takový typ diskuse ve virtuálním světě objeví). V tomto případě máme oba svým způsobem pravdu.

Tím nechci říci, že všechno pozemské je relativní. Jistě má smysl přít se například o to, zda má špička kostela korouhvičku a nebo ne. Tu vidíme všichni stejně - zrovna tak jako barvu obecního fotbalového hřiště. V takových otázkách bychom měli poměrně rychle dojít ke konsensu.

Neoddiskutovatelným faktem ale zůstává, že ve světě stále závislejším na informacích má úhel pohledu obrovský význam. A je dobře, že technologie jsou nám v jeho prozkoumávání nápomocny. Před nějakými 20 lety napsal autor článek do novin výlučně ze své perspektivy a mohl pak jen doufat, že většina čtenářů na druhém kopci uvidí tu samou břízu na návsi, kterou vidí on. Pokud totiž čtenáři na návsi žádnou břízu neviděli, pomysleli si, že pisálek je blbec a věc byla vyřízena. Dnes se ale autora můžete na tu břízu zeptat v diskusi a on vám poradí - "jo holenkové, to si musíte popojít o 20 metrů vlevo a pak ji uvidíte jak vykukuje za kostelem". A čtenáři jsou hned spokojenější. Malá změna stanoviště dokáže v objektivu lidského vnímání vykouzlit zázraky - dokonce občas během přesunu zjistíte, že to, co jste do té doby považovali za naprosto fundamentální životní axiom byla jen ideologická fata morgana.

Naše perspektiva samozřejmě není neměnná. Působí na ni pozitivní i negativní vlivy. Především musíme čelit armádě těch, kteří se snaží nám perspektivu prodat. Tedy těch, kdo nechtějí, abyste se škrábali na kopec a valili své vlastní bulvy, ale seděli hezky v hospodě a poslušně naslouchali výkladu těch, kdo na tom kopci údajně byli. Takových vykuků byl v historii vždy dostatek. Doby povinných propagandistických školení jsou však naštěstí za námi a v době Internetu je kvalita našeho rozhledu v našich rukou. Stejně jako pozorovatelé mohou vylézt na kopec, aby viděli dále do kraje, můžeme i my obohatit své chápání reality četbou, cestováním či výměnou názorů a zkušeností. Ale platí to jen do určité míry - i když se vyšplháme na samotný vrcholek kopce, té fundamentální ošidnosti perspektivy stejně neunikneme. Na to je lidský život příliš krátký a svět příliš komplexní.

Tak až příště zbrunátníte nad reakcí vašeho názorového oponenta a posedne vás nutkavá touha vepsat do diskusního okénka jméno domestikovaného sudokopytníka v 5. pádě, zkuste si místo toho před tím položit otázku - odkud on se vlastně na svět dívá, že vidí to, co vidí. Jaké události či knihy formovaly jeho pohled?

Třeba pak malou změnou své perspektivy objevíte za stodolou dobře utajený sklípek, který z vašeho pohledu vůbec nebyl vidět.

A každý malíř vám potvrdí, že nejrychlejší způsob, jak dosáhnout sladění perspektiv je zmalovat se pod obraz. A nebo nad obraz - podle toho jak se na to díváte.

+++++++++

Předchozí články ze série Sfinga.

Autor: Jan Řeháček | středa 20.9.2017 9:09 | karma článku: 18,57 | přečteno: 391x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Brunhild the Turtle

Dalším živočichem našeho parku, který si zaslouží samostatný medailon je vodní želva. Je to poměrně těžko objevitelná samotářka, ale letos v létě chodila pod můstek na spadané moruše, takže jsem měl dost příležitostí ji nafotit.

9.11.2022 v 9:09 | Karma: 17,10 | Přečteno: 250x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Reakce na článek pana K. Trčálka k článku pana L. Stejskala o článku pana M. Šupy

V klubovně Božího domu důchodců vládla odpolední siesta. Hospodin si v klidu luštil Pilátovu nedělní křížovku, Osiris a Thor hráli u stolečku dámu a v rohu se usmívala Pallas Athéna a trpělivě štrykovala návlek na obranný štít.

10.10.2022 v 9:09 | Karma: 25,81 | Přečteno: 566x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Archibald the Watersnake

Našeho vodního hada Archibalda už jsem vám představil několikrát, takže tady je jen pár nových fotek z letošního léta a jedno krátké video ze sváteční plavby potokem. Kdo při pohledu na hady omdlévá, nechť si připraví mokrý hadr.

9.10.2022 v 9:09 | Karma: 21,49 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Nedělní chvilka angličtiny: kids

Dětský svět má v každém jazyce své specifické výrazivo, protože je to tak trochu vesmír sám o sobě. Od žvatlání batolat až po jazykové experimenty puberťáků představuje nepřebernou studnici. Tady je pár zajímavostí z té anglické.

2.10.2022 v 9:09 | Karma: 18,31 | Přečteno: 498x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Sonáta měsíčního svitu

Ne, tohle nebude o Beethovenovi. V zimě jsem jednou fotil noční odlesky Měsíce v potoce a zjistil jsem, že při vhodném zčeření vody z toho vychází velice zajímavé fotografie. No a v létě už jsem jen pokus zopakoval se sluníčkem.

9.9.2022 v 9:09 | Karma: 14,85 | Přečteno: 220x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,54
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.