Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrádný tajuplný úplněk

Máte rádi Měsíc? Já tedy rozhodně ano. On totiž není jen strohým kamenným nebeským tělesem, je přímo romantickou osobností, která po staletí inspiruje generace umělců k jejich tvorbě, i obyčejné lidi k potěše a zamyšlení.

A úplněk? Ten přímo miluju. Vím, že mnohým z nás brání v klidném spánku, ale mám to postavené obráceně. Pokud je jasná noc, vytáhnu závěs, nechám ho, aby mi svítil do postele, omýval mě svými stříbrnými paprsky. Pak se mi hned líp usíná a i sny bývají příjemnější.

Je to tak týden, co jsem si večer před spaním sednul na lavičku na předzahrádce a pozoroval uzoučký srpek měsíce nad západním obzorem. Vypadal trochu jako lodička, a když ke mně přisedla Soňa, dostal jsem takový nápad. Chvilku jsme povídali o všem možném, o dcerách, o vnoučatech, spřádali jsme plány na další dny, prostě jsme poklidně klábosili tak, jak to dělávají lidé, kteří jsou spolu už strašně dlouho.

„Soni, podívej se na něj,“ vzal jsem svou drahou za ruku a ukázal na ten srpek, „představ si, že je to bárka, my teď do ní nasedneme a uděláme si vyjížďku na drobných vlnkách mléčné dráhy.“

Tak to víte, že jsem měl ve svých představách i jiné myšlenky, zasnil jsem se o milování v romantické měsíční záři. Leč Soňa mě zlehoučka žertovně cvrnkla do nosu a zcela pragmaticky pravila: „Ale vždyť bychom z té bárky vypadli, koukej, jak je našikmo, skoro stojí na špičce. A teď mi promiň, jdu spát, jsem utahaná a zítra mě čeká náročný den. Dobrou.“

A bylo. Tedy spíš nebylo. Má romantická nálada byla pryč a moje myšlenky se vydaly nudně pragmatickým směrem, pohlédl jsem na Měsíc jako na nebeské těleso. Místo lodičkového srpku jsem si představil celé kolečko a napadla mě otázka: „V době, kdy my tady na severní polokouli vidíme úplněk, co vidí lidé třeba v Jihoafrické republice, která je prakticky pod námi, akorát na polokouli jižní? Vidí taky úplněk nebo nevidí nic, protože mají zrovna novoluní?“

Záludná otázka. Chvilku jsem váhal a říkal si, jak by na ni asi odpověděli různí lidé. Třeba takový básník. Ten by nad osvitem nebeských těles určitě nepřemýšlel. Usrkl by ze sklenky vína a hned by začal veršovat o oblých ňadrech a hlubokém klíně nahé dívky, ležící v trávě, zalité chladnými měsíčními paprsky.

Anebo dávný lovec z pravěku. Ten by naopak ve svitu úplňku zahlédl nejasné stíny zvěře, nasliněným prstem prozkoumal směr větru a tiše se se svým oštěpem plížil takovým směrem, aby měl šanci ulovit kořist pro sebe a pro svou tlupu.

Věštec by si při slově úplněk vzpomněl na Jupiter a Saturn, a hned by prozkoumal mou dlaň. Hluboce by se zamyslel a pamětliv, konjunkce, opozice a dlaňových čar by mi prozradil, co mě v budoucnu čeká či nečeká.

A co vědec, astronom? Ten by vzal mou otázku zcela vážně, věnoval by mi shovívavý pohled a pustil by se do vysvětlování. „Pane, představte si, že při úplňku jsou nebeská tělesa postavena prakticky v jedné linii v pořadí Slunce, Země a Měsíc, a je tudíž logické, že vidíte to samé, ať už se koukáte odkudkoli, třeba od nás nebo z Jihoafrické republiky.“ Nu a já bych jen vykulil oči, dal mu zapravdu a zastyděl bych se, že jsem se ho tak hloupě zeptal.

Jsem provokatér. Občas rád provokuji lidi a dělám si z nich legraci, však to možná znáte z mých článků. Ale nerad uvádím lidi do rozpaků a u vědomí, že by při této otázce mohli zaváhat úplně stejně nejistě jako já, jsem ji nepoložil žádnému člověku, nýbrž umělé inteligenci. Schválně, jestli je opravdu tak chytrá, jak o ní mnozí říkají.

A víte, jak to dopadlo? Bledě. Prabídně. Svůj dotaz jsem formuloval maličko navádějícím způsobem a položil jej hned dvěma Ájinám (AI): „Je pravda, že když je v České republice úplněk, tak je v Jihoafrické republice novoluní?“ Obě se nachytaly, skočily na špek, odpověděly, že ano a jako bonus doplnily pár dalších nesmyslů. Inu pokochejte se sami, nedalo mi to a výplod aichatting.net jsem si ofotil:

Ájina chatgpt.com na tom nebyla o nic líp. A pak věřte moderním technologiím, na které dnes kdekdo spoléhá a nechává si od nich vypracovávat elaboráty od seminárních prací až někam po dokumenty strategického plánování.

Tak radši pryč od toho, vraťme se zpátky na stromy... totiž pardon, chci říct zpátky od strohé vědy nebeských těles k romantickým stříbrným měsíčním paprskům.

Další úplněk bude za pár dní, tak vezměte svého milého nebo svou milou a udělejte si večerní výlet. Ruku v ruce se pomalu procházejte v polích a lukách, lesem, povídejte si o hezkých věcech, hledejte drobnou krásu každodenních okamžiků, občas se zastavte k obejmutí a políbení. A až dojdete k rybníčku nebo ke skryté studánce, pokochejte se pohledem na měsíc, plující po klidné hladině. A potom si v měkoučkém mechu nebo hebké jarní trávě v měsíčním svitu dopřejte to nejkrásnější tak jako v mládí, když jste byli zamilovaní.

A kdyby nakonec zůstalo jen u té procházky při úplňku, nevadí. Rozhodně to bude mnohem příjemnější než dohadování s popletenou umělou inteligencí.

Autor: Jan Pražák | sobota 18.5.2024 7:07 | karma článku: 22,26 | přečteno: 694x
  • Další články autora

Jan Pražák

Mami, proboha, proč ty ve svém věku chceš být ještě hezká?

Tuhle necitlivou otázku a související rozhovor jsem vyslechl náhodou a možná bych byl radši, kdybych jej ani neslyšel. Ale když už se stalo a ti dva seděli naproti mně na dvojsedačce v ranním metru, tak se vámi o něj podělím.

18.6.2024 v 14:34 | Karma: 26,28 | Přečteno: 847x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Zpověď zrakově postižené ženy

„Odcházím! Končím! Nehodlám riskovat, že to máš dědičný a nebudu vychovávat ňákýho zmetka, kterej dopadne jako ty!“ Po tomhle Filipově výlevu čirého sobectví se mi konečně rozsvítilo v hlavě a já se na něj vykašlala.

15.6.2024 v 7:07 | Karma: 34,75 | Přečteno: 1880x | Diskuse| Ostatní

Jan Pražák

Jak jsem somroval u supermarketu

„Honzo, tady máš nakupovací seznam, budu ti povděčná, když dneska pojedeš sám. Ne, abys na něco zapomněl jako minule, jinak nebudu mít z čeho uvařit oběd a budeš se muset spokojit s krupičnou kaší.“

11.6.2024 v 14:34 | Karma: 27,77 | Přečteno: 924x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Mistryně světa ve skoku do řeči

Skáčete rádi lidem do řeči? A víte, že se to nemá? Tedy pokud nejste genderově nebo věkově na společenském žebříčku výš než oběť vašeho skoku, tak je to dle regulí slušného chování nepřípustné nebo přinejmenším neslušné.

8.6.2024 v 7:07 | Karma: 24,09 | Přečteno: 1374x | Diskuse| Společnost

Jan Pražák

Senior sokolík

„Tak bratři, nazdar, zase za týden,“ rozloučil se třiaosmdesátiletý pan Alois, posadil si na hlavu klobouk a vydal se z tělocvičny domů. Pravidelné cvičení sice trochu unavilo jeho opotřebované tělo, ale rozjasnilo mu mysl.

5.6.2024 v 14:34 | Karma: 27,18 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Rusko hlásí masivní útok ukrajinských dronů. Poničily i ropnou rafinerii

21. června 2024  7:08,  aktualizováno  7:30

Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2146
  • Celková karma 28,54
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.